Novinky

NDKE uvádza 1. a 3. decembra v premiére operu R. Wagnera Tannhäuser aj s najlepším zborom Európy

NDKE uvádza 1. a 3. decembra v premiére operu R. Wagnera Tannhäuser

Národné divadlo Košice sa začiatkom decembra 2023 rozhodlo publiku ponúknuť dramaturgicky významný (a z istého uhla pohľadu aj veľmi odvážny) počin. Opery Richarda Wagnera sa na slovenských operných scénach uvádzajú striedmo. Košická opera však už pred rokom ponúkla svojim návštevníkom prierez Wagnerovou operou Tristan a Izolda. Nasledovalo koncertné uvedenie skombinované s textami z diel a listov Thomasa a Klausa Mannovcov. Po roku to bude ďalší Wagnerov titul. Tentoraz v poradí piata skladateľova opera, Tannhäuser, ktorú na svoje divadelné dosky vracia Opera NDKE po takmer 65 rokoch v premiérach 1. a 3. decembra 2023. 

December 2023 sa v Národnom divadle Košice začne operným návratom. Po takmer 65 rokoch sa 1. decembra na javisko košickej opery vráti v novej inscenácii romantická opera Richarda Wagnera TANNHÄUSER. Novú produkciu v režisérskom tandeme Ondreja Šotha a Rolanda Khern Tótha a v hudobnom naštudovaní šéfdirigenta Opery NDKE Petra Valentoviča charakterizuje nielen výnimočný dramaturgický počin. V symbolickom roku, kedy svet reflektuje dvojicu Wagnerových výročí. Vo februári uplynulo 140 rokov od skladateľovho úmrtia a v máji rezonovalo 210. výročie jeho narodenia. Košičania sľubujú zážitok – inscenačný i hudobný. Zároveň má aj zaujímavé medzinárodné obsadenie hosťujúcich a domácich sólistov. Popri orchestri a zbore Opery NDKE v nej bude spoluúčinkovať aj svetoznámy, oceňovaný a skúsený wagnerovský interpret – Slovenský filharmonický zbor.

Národné divadlo Košice
Národné divadlo Košice. Foto: Silvia Mária Petrovits

Wagnerove opery uvádzajú len sporadicky

Wagner
Richard Wagner. Zdroj: Wikimedia Commons

V krajinách strednej a východnej Európy, na rozdiel od nemecky hovoriacich krajín, neexistuje výrazná tradícia uvádzania opier Richarda Wagnera. Dôvodov – prevažne historicko-politických je niekoľko, a pritom sám skladateľ je v tom nevinne. Jednak je to bipolárna história Bayreuthských slávností a pravicovo-konzervatívneho Bayreuthského kruhu. Ďalej sú to väzby medzi Winifred Wagnerovou s diabolským monštrom 20. storočia – Adolfom Hitlerom, pre ktorého bol Wagner bohom a jeho opery životodarným náboženským pokladom. A súčasne je tomu tak aj pre reformy „Nového Bayreuthu“ a „Dielne (Werkstatt) Bayreuth“. 

"Dĺžim ešte svetu Tannhäusera!"

Jej celý názov znie Tannhäuser a zápas spevákov na Wartburgu. Nemecký operný velikán Richard Wagner ju skomponoval počas svojho drážďanského obdobia, kedy pôsobil v Drážďanoch ako kapelmajster. Hoci sa jej premiéra uskutočnila už v roku 1845, skladateľ s ňou nikdy nebol úplne spokojný. Operou Tannhäuser sa Richard Wagner zaoberal po celý zvyšok života a s jej podobou nebol spokojný do samého konca. Údajne v predvečer svojej smrti v Benátkach povedal: „Dlžím ešte svetu Tannhäusera“. 

Existuje tak viacero verzií (drážďanská, parížska, viedenská). V Košiciach uvedú tzv. Mischfassung – zmiešanú verziu z viacerých. Bude v nej na začiatku dominovať veľká baletná hudba bakchanálií. Jej témou bude tzv. wagnerovský kult po smrti skladateľa ako i život a osud jeho jediného syna Siegfrieda, ktorý bol sám skladateľom, dirigentom, režisérom a intendantom bayreuthského festivalu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Košická filka uvedie operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom v znamení rozprávky / Kam za kultúrou
Košická filka uvedie operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom v znamení rozprávky

Tannhäuser v znamení legiend, rozporov i odkazov

Skladateľ sa inšpiroval ľudovou baladou o Tannhäuserovi, mýtickým Venušiným pahorkom (Venusberg) a v ňom prebývajúcou bohyňou Venušou. Tá v stredovekej legende niekedy vystupovala aj ako Frau Holda – nordická bohyňa podsvetia Hel. V opere vystupujú aj historické postavy ako sv. Alžbeta Durínska (Uhorská), Hermann I. Durínsky, minnesänger Tannhäuser a nemeckí stredovekí básnici Wolfram von Eschenbach a Walther von der Vogelweide. Najmä postava sv. Alžbety je zviazaná so Slovenskom. Podľa niektorých prameňov sa narodila v Bratislave (podľa iných v maďarskom Blatnom Potoku, Sárospatak). V Bratislave prežila prvé štyri roky svojho života a v Košiciach je jej zasvätený Dóm sv. Alžbety, najväčší chrám na území Slovenska. 

Pohľad na Dóm sv. Alžbety
Pohľad na Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Foto: Silvia Mária Petrovits

Richard Wagner prepojil tieto legendy i historické postavy s legendou o súťaži spevákov na hrade Wartburg (v nemčine doslova Sängerkrieg, čo značí vojna spevákov), ale určite mu nešlo o historickú vernosť. Témou jeho opery je rozpor medzi zmyselnou a duchovnou láskou, ktoré na jednej strane reprezentuje Venuša a na druhej Alžbeta. Rezonuje tu ale i rozpoltenosť moderného človeka, ktorý je zmietaný protikladmi a nevie sa medzi nimi rozhodnúť.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Príbeh speváka Tannhäusera, zmietaného v konflikte medzi „cudnou“ láskou k Alžbete a zmyselnou vášňou k pohanskej bohyni Venuši, zasadil do stredoveku. Réžia prenáša dej priamo vo Wagnerovej rodiny a vily Wahnfried v Bayreuthe. Režijný výklad Tannhäusera prirovnáva k Siegfriedovi, jedinému synovi Richarda Wagnera. Práve jeho život umelca a človeka zobrazuje v neustálej rozpoltenosti medzi rodinou, dielom, verejným tlakom a osobným šťastím a sexualitou.

Villa Wahnfried
Villa Wahnfried v Bayreuthe. Zdroj: Wikimedia Commons

Košická životopisná fantázia

Osudová produkcia Tannhäuser z bayreuthského leta v roku 1930 je východiskom našej inscenácie. Siegfried Wagner reflektuje svoj život, v retrospektíve prežíva jeho zlomové udalosti a identifikuje sa tak s titulnou postavou, približuje riaditeľ Opery NDKE Roland Khern Tóth.

Tannhäuser / NDKE

„Životopisná fantázia“ začína oznámením manželstva Siegfrieda, v tom čase „najžiadanejšieho starého mládenca Nemecka“, s Winifred, neskoršou riaditeľkou Bayreuthských slávností a celoživotnou podporovateľkou Adolfa Hitlera. Končí sa smrteľným srdcovým záchvatom Siegfrieda Wagnera počas skúšok bayreuthského Tannhäusera v roku 1930.

Tannhäuser / NDKE

Tannhäuser je nielen rozorvaným hrdinom, oscilujúcim medzi dvoma pólmi lásky, ale i človekom, ktorého život je plný protikladov, medzi ktorými sa nedokáže rozhodnúť, alebo inak povedané, ktoré žije zároveň. V tom je podobný nielen Siegfriedovi, ale aj Richardovi Wagnerovi, ktorý začínal ako revolucionár a nakoniec sa stal symbolom nemeckonacionálnych kruhov a božstvom wagnerovského kultu, ktorý vznikol najmä po jeho smrti a ktorý budovala a s úspešne celebrovala jeho vdova Cosima. Jej nástupkyňou sa v tomto zmysle stala jej nevesta Winifred Wagner, nielen kvôli svojmu blízkemu vzťahu k Adolfovi Hitlerovi, keď za jej intendancie Bayreuthský festival prešiel najtemnejšou dobou svojej histórie. Siegfried Wagner sa tejto etapy nedožil,“ hovorí riaditeľ Opery NDKE Roland Khern Tóth.

Tannhäuser NDKE

Ako nádej na zmierenie zaznie po slávnom finále Zboru pútnikov záverečný refrén z opery Siegfrieda Wagnera Anjel mieru z roku 1914. „My sme sa rozhodli pripojiť finále jeho opery Anjel mieru ako epilóg k Tannhäuserovi – nielen ako poctu skladateľovi, ale aj ako vyjadrenie zmierenia na konci príbehu Tannhäusera i života Siegfrieda Wagnera,“ dodáva riaditeľ Opery NDKE Roland Khern Tóth.

Tannhäuser

Tannhäuser prinesie najlepší zbor Európy, medzinárodné obsadenie i košické debuty

Inscenáciu režijne pripravila režisérska dvojica Ondrej Šoth a Roland Kern Tóth. K spolupráci si prizvali dramaturga Stanislava Trnovského, scénografa Juraja Fábryho a autorku kostýmov Simonu Vachálkovú.

Tannhäuser

Nová inscenácia Tannhäusera pod hudobným vedením Petra Valentoviča obohacuje Wagnerov repertoár na Slovensku. Tvorcovia ho zamýšľajú aj ako významný príspevok k budúcoročným výročiam. Aprílové predstavenia (26. a 28. 4. 2024) reflektujú 150. výročie presťahovania sa Wagnerovskej rodiny do vily Wahnfried. Ďalším bude predstavenie k 150. výročiu založenia Bayreuthských slávností v roku 2026.

Zároveň prináša aj zaujímavé medzinárodné obsadenie hosťujúcich a domácich sólistov. Prvýkrát sa v košickej opere predstaví nemecký tenorista gruzínskeho pôvodu Zurab Zurabishvili. Spolu s domácim Tituszom Tóbiszom budú alternovať v postave Tannhäusera. 

Tannhäuser / NDKE

Nová inscenácia bude košickým debutom aj pre mladú sopranistku Utarid Mirzamovu. S ňou bude v postave Elisabeth alternovať slovenská sopranistka Linda Ballová. V postave Herrmanna uvidia diváci Michala Onufera a Jozefa Benciho. Marián Lukáč a hosťujúci Pavol Kubáň sa predstavia v postave Wolframa von Eschenbacha.

Tannhäuser

Úlohu Venuši (Venus) stvárnia v alternácii Myroslava Havryliuk a česká sopranistka Eliška Weissová. Diváci uvidia v ďalších postavách aj Maksyma Kutsenka, Mareka Gurbaľa, Antona Baculíka, Mihály Podkopájeva, Janu Hrubovčákovú, Beátu Drotárovú, Petra Rolika a Juraja Jurka.

MOHLO  BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Hosťom bude aj najlepší zbor Európy

Po úspešnom účinkovaní Slovenského filharmonického zboru v Ligetiho opere Le Grande Macabre vo Viedenskej štátnej opere sa Slovenský filharmonický zbor presunul do Košíc. Na domácej opernej scéne v Národnom divadle Košice sa predstaví v piatok 1. decembra a v nedeľu 3. decembra na premiére trojdejstvovej veľkej romantickej opere Richarda Wagnera Tannhäuser. Slovenský filharmonický zbor Wagnerovu operu dôverne pozná. Stretol sa s ňou sedemkrát na zahraničných operných scénach. V roku 2009 v Las Palmas na Kanárskych ostrovoch, 2010, 2011, 2012 a 2014 vo Viedenskej štátnej opere, v rokoch 2013 a 2015 v rakúskom  Welse na Festivale Richarda Wagnera.

Tannhäuser

Divákov čaká podľa sólistov nádherná produkcia

Tannhäuser je v spoločnosti outsiderom, snaží sa objaviť skutočnú lásku a city, no medzi dvoma svetmi, žiaľ, zlyháva. Tannhäuser je v našej produkcii Siegfried Wagner, myslím si, že je to veľmi vzrušujúci a skvelý nápad od nášho režisérskeho tímu. Som veľmi rád, že môžem byť súčasťou tejto nádhernej produkcie!“ hovorí o svojej postave a novej košickej inscenácii slávnej opery Zurab Zurabishvili, hosťujúci nemecký tenorista gruzínskeho pôvodu.

Tannhäuser

Táto inscenácia je ohromujúcou interpretáciou tragédie rodiny Wagnerovcov cez prizmu hudby Tannhäusera. Je to akútne relevantné a ukazuje nejednoznačnosť našej existencie,“ povedala hosťujúca ruská sopranistka, Utarid Mirzamová, bývala členka programu Young Artists moskovského divadla Boľšoj teatr o novom košickom Tannhäuserovi.

Tannhäuser

Tannhäuser v Košiciach je súčasťou trilógie

S inscenáciou opery Karola Szymanowského Kráľ Roger (hosťovanie na divadelnej olympiáde v Budapešti a v Bratislave 2023 na Bratislavských hudobných slávností) a pripravovanou poloscénickou inscenáciou Dalibor (Bedřich Smetana) pod taktovkou Tomáša Hanusa (premiéra: 22. júna 2024) je táto operná inscenácia súčasťou voľnej trilógie. Ňou druhé najväčšie slovenské divadlo predstaví dilemy človeka a umelca o sebaklame, či sexualite vrátane ich historického pozadia a stvárni ich poetickou formou. Obe premiéry – 1. a 3. decembra 2023 začnú už o 18:00 hod., teda hodinu skôr ako zvyčajne. Dobrou správou je, že Národné divadlo Košice uvoľnilo do predaja i ďalšie vstupenky na druhú premiéru 3. decembra, ktoré si diváci môžu zakúpiť TU.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent
Nalaďme sa na Vianoce 2023: Vianočné trhy začínajú po Slovensku

PR článok, Slovenská filharmónia & Národné divadlo Košice

Foto: archív Slovenskej filharmónie, Národné divadlo Košice, Silvia Mária Petrovits, Wikimedia Commons

Zdroj: Slovenská filharmónia, Národné divadlo Košice

*** Z tlačových správ Slovenskej filharmónie a Národného divadla Košice spracovala Silvia Mária Petrovits ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »