Novinky

Navždy odišiel významný slovenský herec a pedagóg Ivan Letko

Ivan Letko

Vo veku 89 rokov nás v nedeľu 22. januára 2024 navždy opustil bard Divadla Nová scéna, významný slovenský herec a pedagóg pán Ivan Letko. Interným členom súboru činohry Novej scény bol 37 sezón. Niekoľko rokov pritom pôsobil aj ako jeho umelecký šéf. Stvárnil desiatky postáv vo všetkých žánroch. Účinkoval v televízii, filme, dabingu a rozhlase a ako pedagóg vychoval celé generácie budúcich hercov.

Jeho herecké majstrovstvo s nezameniteľným hlasom sme mohli desaťročia obdivovať  nielen z javiska Divadla Nová scéna, ale aj z množstva filmov, televíznych inscenácií a seriálov, z rozhlasu či dabingu. Ivan Letko pôsobil tiež ako dlhoročný pedagóg, vďaka čomu vychoval celé generácie mladých hercov, a z nich viaceré známe herecké osobnosti.

Ivan Letko
Ivan Letko v inscenácii Limonádový Joe.

Správa o úmrtí Ivana Letka svet divadla i jeho kolegov mimoriadne zasiahla. „Správa o smrti pána Ivana Letka nás silno zasiahla, odišiel ďalší z pilierov a bardov nášho divadla. Postupne strácame mimoriadne silnú hereckú generáciu, s ktorou sme rástli, generáciu, ktorá vytvorila nezabudnuteľné inscenácie a herecké kreácie. Je to veľká strata pre slovenské umenie a je nám to nesmierne ľúto. V mene súčasných a bývalých kolegov vyjadrujem rodine pána Letka, jeho priateľom a blízkym hlbokú a úprimnú sústrasť. Česť jeho pamiatke!” hovorí generálna riaditeľka DNS Ingrid Fašiangová. 

Herecká legenda s nezameniteľným hlasom

Významný slovenský herec a pedagóg, mim. profesor Ivan Letko sa narodil 9.12.1934 vo Farnej pri Leviciach. Jeho cesta k divadlu sa začala v Hlohovci, kde vyrastal, študoval na gymnáziu a účinkoval v rôznych ochotníckych súboroch. V roku 1956 absolvoval štúdium herectva na VŠMU v Bratislave pod vedením Andreja Bagara, neskôr desať rokov pôsobil v Divadle SNP Martin, kde si zahral množstvo krásnych úloh napr. Haimona v Antigone (1956), Trepleva v Čajke (1963) či Marca Antonia v Júliovi Ceasarovi (1964). V roku 1967 sa stal členom činohry Novej scény v Bratislave, kde interne pôsobil 37 sezón a niekoľko rokov aj ako umelecký šéf činohry.

Ivan Letko / Tartuffe
Ivan Letko ako Valer v hre Tartuffe.

Z množstva úloh tragikomického i komického žánru spomeňme Emila Magica v hre Vajce (1966), Valéra v Tartuffovi (1966), Kuligina v Troch sestrách (1972), Helmera v Nore (1975), Trigorina v Čajke (1976).

Známy aj z televízie, rozhlasového éteru a dabingu

Stvárnil množstvo postáv v televíznych inscenáciách a seriáloch ako napr. Polnočný vlak, Hedda Gablerová, Žiarlivé ženy, Povstalecká história. No v neposlednom rade sme jeho hlas mohli počúvať aj z rozhlasového éteru a prepožičal ho stovkám postáv v dabingu. Nezabudnuteľnou je aj kultová ruská rozprávka Mrázik a ako Mrázik účinkoval aj v rovnomennom muzikáli v Divadle Nová scéna. V posledných rokoch potešil divákov seriálu Búrlivé víno.

Ivan Letko / Mrázik
Ivan Letko ako Mrázik s Andreou Somorovskou na doskách Divadla Nová scéna.

Ivan Letko vychoval množstvo hereckých osobností

Ivan Letko pôsobil vyše 30 rokov ako pedagóg herectva na VŠMU, kde vychoval množstvo známych hereckých osobností. Medzi jeho študentov patrili takí herci ako: Zdena Studenková, Jozef Vajda, Anna Javorková, Ivo Gogál, Ján Kroner, Jana Oľhová ale i jeho dcéra Hana Letková a mnohí ďalší. Svoje bohaté skúsenosti potom odovzdával na Konzervatóriu v Bratislave, neskôr na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a Súkromnom konzervatóriu v Topoľčanoch.

Ivan Letko

Mal som skvelý život, naplnený radosťou z práce, zahral som si množstvo krásnych postáv, jednu mám ešte ako tajnú túžbu. Zahrať si vo Višňovom sade sluhu Firsa, pokojne aj mimo Bratislavy… Ale nemenil by som na svojom živote nič. Keď ma prijali na VŠMU a povedal som to otcovi, iba si vzdychol – to si si vybral zle chlapče, budeš sa musieť celý život učiť. A to je presne to, čo ma na herectve najviac bavilo. Posúvať sa dopredu, stvárňovať osudy iných, učiť sa,” povedal Ivan Letko pri príležitosti svojich 85. narodenín. Posledná rozlúčka s Ivanom Letkom bude v stredu 24. 1. 2024 o 8:00 hod. v bratislavskom krematóriu.

Česť jeho pamiatke!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zomrela vzácna duša operného sveta, pani Milada Synková
Zomrela vzácna duša operného sveta, pani Milada Synková

TS, Divadlo Nová scéna, www.novascena.sk

Foto: TV Markíza, Slovenka, archív Divadla Nová scéna

Zdroj: Divadlo Nová scéna

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažérka DNS

Posledná aktualizácia: 2024-01-23 (mk)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »