Novinky

Národné divadlo Košice uvedie premiéru Pán Puntila a jeho sluha Matti

Národné divadlo Košice

Národné divadlo Košice pripravuje prvú premiéru v novom roku. Na javisko Historickej budovy NDKE činoherná inscenácia epickej komédie nemeckého dramatika Bertolta Brechta Pán Puntila a jeho sluha Matti v réžii košického rodáka Martina Čičváka. Činohra Národného divadla Košice ju uvedie v premiérach v piatok a v sobotu 9. a 10. februára 2024.

Národné divadlo Košice siaha po diele nemeckého dramatika Bertolta Brechta po viac ako 52 rokoch. Naposledy, v novembri 1972 uviedla činohra jeho hru Matka. Teraz prichádza na rad jeho Pán Puntila a jeho sluha Matti. Brechtova hra z roku 1940, ktorá vznikla podľa poviedok a návrhu hry fínskej autorky Helly Wuolijoki. Diváci v Košiciach ju uvidia po prvýkrát. V predpremiére si ju budú môcť pozrieť už vo štvrtok a následne v oboch premiérach v piatok a v sobotu večer v Historickej budove Národného divadla Košice.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOP tipy pre 6. týždeň roka 2024
Kam za kultúrou? TOP tipy pre 6. týždeň roka 2024

Nový titul v Košiciach

Bohatý statkár Puntila je veľkorysý muž, ochotný rozdať svoje polia a kravy a aj seba, zasnúbiť sa naraz so štyrmi ženami, zľutovať sa nad chudobnou rodinou robotníka, pravda, iba keď je opitý. Keďže je to častejšie, ako jeho „záchvaty“ triezvosti, nič nie je tak, akoby sa mohlo zdať. Dobrodružná a veselá povaha sa náhle mení na prísneho otca a nekompromisného kapitalistu. Je tu však jeho šofér Matti, jeho nepríjemné zrkadlo. A možno dostane Puntilovu dcéru Evu za ženu, čo na tom, že ju statkár dohodil nádejnému Atašé, veď biznis je biznis. Prostredníctvom špecifického humoru (hra má podobu tzv. ľudovej hry s prvkami frašky, ale aj commedie dell´ arte) autor nastoľuje aj otázky spoločenských vzťahov. Moderné režijné a výtvarné spracovanie, spolu s vynikajúcimi hereckými výkonmi a živou hudbou, sú zasa zárukou nevšedného divadelného zážitku,“ hovorí o pripravovanej inscenácii dramaturg činohry Peter Himič.

Národné divadlo Košice opäť privíta úspešného režiséra Martina Čičváka

Režisérom novej inscenácie je košický rodák Martin Čičvák, pre ktorého je to šiesta režijná spolupráca s košickou činohrou. V posledných piatich rokoch je zároveň aj štvrtá v poradí. Podobne ako v stále hrávaných inscenáciách Shawovho Pygmaliona a Molnárovho Lilioma aj tentoraz si do titulnej postavy Puntilu pozval hosťujúceho Mareka Geišberga. Šoféra Mattiho stvárni Michal Soltész a Puntilovu dcéru Evu Lívia Michalčík Dujavová.

Bertolt Brecht: PÁN PUNTILA A JEHO SLUHA MATTI / Národné divadlo Košice

V ďalších postavách sa predstavia viacerí domáci umelci aj hostia. Budú to Stanislav Pitoňák (Sudca), Martin Stolár (Atašé), Jakub Kuka (Advokát) či Tomáš Diro (Vrchný/Tučný muž), Alena Ďuránová (Ema-pašeráčka), Táňa Poláková (Slečna lekárnička) či Katarína Horňáková (Kraviarka). Tešiť sa môžete aj na Henrietu Kecerovú (Telefonistka), Juraja Zetyáka (Hrdzavý/Zverolekár) či Františka Baloga (Krpáň). Medzi účinkujúcimi sú aj Andrej Palko (Robotník), hosťujúca Anikó Vargová (Laina), Janka Balková (Fina, slúžka), Peter Cibula (Prepošt) a Adriana Ballová (Pani Prepoštová). V inscenácii na scéne a v kostýmoch Katarína Holkovej budú naživo sprevádzať hudobníci Dominika Gurbaľová, Gabriel Silvay, Ján Kopčák, Tomáš Beneš a Peter Tóth, ktorý je aj autorom hudby.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prešporok / Opernball /
Aj Prešporok mal svoj „Opernball“

TS, Národné divadlo Košice, www.sdke.sk

Zdroj: Národné divadlo Košice

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »