Novinky

Medziscéna prináša premiéru tanečného divadla Teoréma

Štátne divadlo Košice

Spoločný projekt Štátneho divadla Košice a kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik Medziscéna prinesie v polovici marca premiéru tanečného divadla TEORÉMA podľa rovnomenného diela talianskeho básnika, prozaika, esejistu, scenáristu, filmového režiséra a teoretika Piera Paola Pasoliniho, ktoré s Baletom ŠDKE naštudoval režisér Andrej Sukhanov. Nová inscenácia bude mať premiéru v stredu 15. marca v Tabačke Kulturfabrik.

Pasoliniho dielo Teoréma z roku 1968 malo pôvodne formu veršovanej tragédie a až neskôr mu dal autor prozaický tvar. Film je však už takmer celý bez dialógov, pretože všetko prebieha v mysliach postáv žijúcich vo vnútornej osamelosti. Sám Pasolini označil Teorému za „semioticko-erotickú správu“, za „báseň vo forme výkriku zúfalstva“, ktorá bola rímskym súdom obvinená z obscénnosti a následne súdne prehlásená za poetické dielo. „Predovšetkým je výzvou inscenovať akékoľvek Pasoliniho dielo v divadelnom priestore. Generácia režisérov talianskeho neorealistického filmu a ich nasledovateľov zanechala výraznú stopu v kontexte vývoja kinematografie ako takej. Neorealizmus priniesol do filmových produkcii novú poetiku intelektuálnej kinematografie, oddramatizovanie skutočnosti a hĺbkové skúmanie povahy človeka. V Teoréme osobné problémy postáv nadobúdajú univerzálny význam,“ hovorí režisér Andrej Sukhanov, podľa ktorého aktuálnosť Pasoliniho diela tkvie v tom, že história sa cyklicky opakuje stále v iných formách.

Meditácia o povahe človeka

Teoréma obsahuje veľmi výrazné sociálno-politické motívy, ale predovšetkým sa zaoberá povahou človeka. Je meditáciou o povahe človeka, pohybujúceho sa medzi realitou, duchovným ideálom a zmyslovým opojením,“ charakterizuje Pasoliniho predlohu režisér Sukhanov. Nová inscenácia bude podľa Sukhanova výnimočná aj spôsobom realizácie. „Je to pohybové divadlo, kde všetky postavy hrajú tanečníci. Sú zároveň aj hercami, lebo jednotlivé postavy majú aj texty. Nerád používam termín multižánrové divadlo, ale v tomto prípade táto charakteristika platí. Snažili sme sa o zvláštnu syntézu žánrov v kontexte Pasoliniho originálnej predlohy,“ vysvetľuje Sukhanov.

Teoréma / ŠDKE / Medziscéna

O preklad Pasoliniho predlohy sa postarala Silvia Borsetti. Scenár napísal Lukáš Kopas, ktorý je zároveň dramaturgom inscenácie. Scénu a kostýmy navrhla Kateryna Nimchenko a hudobnú dramaturgiu mal v rukách Dmytro Nimchenko. V jednotlivých postavách sa predstavia tanečníci Baletu ŠDKE Gennaro Sorbino, Šimon Stariňák, Dalibor Fabián, Sergii Iegorov, Ervin Szelepcsényi, Vlada Shevchenko, Silvia Borsetti, Alessandra Improtta, Viktor Mikulišin, Alexander Skopintsev, Klaudia Skopintsev, Marek Šarišský, Kristína Zemanová, hosťami sú Inessa Mussa a Natália Častková.

Premiéra baletu Teoréma sa uskutoční 15. marca 2023 v Tabačke Kulturfabrik.

TS, Štátne divadlo Košice, www.sdke.sk

Foto / Zdroj: ŠDKE

*** Aktualizácia: 2023-03-26 (zmena sekcie, grafická úprava, adm) ***

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »