Novinky

Jolana Fogašová na výstave

Jolana Fogašová

Dnes (27.10.2022) sa o 17:00 hod. koná vernisáž novej výstavy vo foyeri Sály opery a baletu SND. SND pozýva návštevníka nahliadnuť na tri desaťročia hviezdy na doskách SND. Popredná slovenská sopranistka Jolana Fogašová slávi 30 rokov na divadelných doskách. Výstavu si návštevníci SND môžu pozrieť do 15. novembra 2022.

Pri návšteve predstavení v novej budove Slovenského národného divadla si môžete pozrieť pútavú výstavu fotografií. Tá mapuje 30 rokov pôsobenia skvelej sólistky Opery SND na našej prvej opernej scéne. Jolana Fogašová na dosky SND vstúpila ešte ako poslucháčka Vysokej školy múzických umení. Po malej úlohe v Mozartovej Čarovnej flaute (1992) stvárnila vzápätí Oľgu v Čajkovského opere Eugen Onegin. Po absolvovaní štúdií na bratislavskej  VŠMU v roku 1994, tam v roku 2009 tam obhájila doktorát. Popri účinkovaní na opernej i koncertnej scéne na domácej pôde i v zahraničí pôsobí na VŠMU ako pedagogička spevu.

Sopranistka Jolana Fogašová
Jolana Fogašová. Foto: Stream/SND

Stvárnila viac než 50 postáv

Operná diva, ktorá svojim postavám dáva život nielen nádhernou interpretáciou notového zápisu, ale aj hereckou kreáciou, ozvláštňuje svoju spevácku bravúru všetkými odtieňmi nálad a zmien charakteru. Zo štatistík umelkyne vyplýva, že za tridsať rokov profesionálnej kariéry odspievala takmer tisícpäťsto operných a koncertných vystúpení, z toho takmer štyri stovky v SND, a naštudovala vyše 50 postáv. Určite si ju nejeden divák pamätá napríklad ako zvodnú, temperamentnú Carmen, intrigánku Lady Macbeth, nekompromisnú Abigaille z opery Nabucco či krehkú, hrdinskú Toscu, krutú Salome, rozhodnú Janu z Arcu či silnú Katrenu z opery Krútňava.

Jolana Fogašová / Katrena / Krútňava
Jolana Fogašová ako Katrena v Krútňave na doskách Opery SND. Foto: Marek Bubnič / SND
Jolane Fogašovej tlieskali na desiatkach najprestížnejších divadelných scén a koncertných pódií sveta. Na začiatku umeleckej kariéry sa stala laureátkou Medzinárodnej speváckej súťaže Luciana Pavarottiho. Hosťovala na takých významných scénach, ako je milánska La Scala či opery v Ríme, Neapole, vo Florencii a v ďalších talianskych mestách, spievala v neďalekej Viedenskej štátnej opere, v Národnom divadle v Prahe, nemeckej Semperoper v Drážďanoch, v Paríži, Amsterdame, Bruseli, Lisabone – ale aj vo vzdialených končinách, vo vychýrenom Teatro Colón v Buenos Aires, v Tokiu či v Pekingu. Spievala pod taktovkou takých osobností ako Zubin Mehta, Pierre Boulez, Fabio Luisi, Iván Fischer, Ondrej Lenárd…
Jolana Fogašová ako Elisabetta di Valois v opere Don Carlo 
 / SND
Jolana Fogašová v postave Elisabetty di Valois v opere Don Carlosna doskách SND. Foto: Juraj Žilinčár / Zdroj: Archív SND

Jolana Fogašová: "Nadčasová hudba sa ponára do duše"

Jolana Fogašová je presvedčená o tom, že „opera vždy bude patriť k vrcholom hudobnodramatického umenia. Napriek tomu, že námety libriet a hudba sú často aj spred niekoľkých storočí, je svojím posolstvom nadčasová, ponára sa do duše človeka, otvára svet citov a skutočných etických i morálnych hodnôt.

Jolana Fogašová
Vernisáž výstavy spojená s hudobným programom sa uskutoční DNES vo štvrtok 27. októbra 2022 o 17.00 hod. v novej budove SND. Jolanu Fogašovú môžete v Opere SND najbližšie vidieť ako Kňažnú v sérii predstavení Dvořákovej opery Čert a Káča.
 
Foto: Archív SND
Zdroj: SND
 
*** Posledná aktualizácia grafiky: 2022-11-29 (adm) ***

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »