Novinky

Jolana Fogašová na výstave

Jolana Fogašová

Dnes (27.10.2022) sa o 17:00 hod. koná vernisáž novej výstavy vo foyeri Sály opery a baletu SND. SND pozýva návštevníka nahliadnuť na tri desaťročia hviezdy na doskách SND. Popredná slovenská sopranistka Jolana Fogašová slávi 30 rokov na divadelných doskách. Výstavu si návštevníci SND môžu pozrieť do 15. novembra 2022.

Pri návšteve predstavení v novej budove Slovenského národného divadla si môžete pozrieť pútavú výstavu fotografií. Tá mapuje 30 rokov pôsobenia skvelej sólistky Opery SND na našej prvej opernej scéne. Jolana Fogašová na dosky SND vstúpila ešte ako poslucháčka Vysokej školy múzických umení. Po malej úlohe v Mozartovej Čarovnej flaute (1992) stvárnila vzápätí Oľgu v Čajkovského opere Eugen Onegin. Po absolvovaní štúdií na bratislavskej  VŠMU v roku 1994, tam v roku 2009 tam obhájila doktorát. Popri účinkovaní na opernej i koncertnej scéne na domácej pôde i v zahraničí pôsobí na VŠMU ako pedagogička spevu.

Sopranistka Jolana Fogašová
Jolana Fogašová. Foto: Stream/SND

Stvárnila viac než 50 postáv

Operná diva, ktorá svojim postavám dáva život nielen nádhernou interpretáciou notového zápisu, ale aj hereckou kreáciou, ozvláštňuje svoju spevácku bravúru všetkými odtieňmi nálad a zmien charakteru. Zo štatistík umelkyne vyplýva, že za tridsať rokov profesionálnej kariéry odspievala takmer tisícpäťsto operných a koncertných vystúpení, z toho takmer štyri stovky v SND, a naštudovala vyše 50 postáv. Určite si ju nejeden divák pamätá napríklad ako zvodnú, temperamentnú Carmen, intrigánku Lady Macbeth, nekompromisnú Abigaille z opery Nabucco či krehkú, hrdinskú Toscu, krutú Salome, rozhodnú Janu z Arcu či silnú Katrenu z opery Krútňava.

Jolana Fogašová / Katrena / Krútňava
Jolana Fogašová ako Katrena v Krútňave na doskách Opery SND. Foto: Marek Bubnič / SND
Jolane Fogašovej tlieskali na desiatkach najprestížnejších divadelných scén a koncertných pódií sveta. Na začiatku umeleckej kariéry sa stala laureátkou Medzinárodnej speváckej súťaže Luciana Pavarottiho. Hosťovala na takých významných scénach, ako je milánska La Scala či opery v Ríme, Neapole, vo Florencii a v ďalších talianskych mestách, spievala v neďalekej Viedenskej štátnej opere, v Národnom divadle v Prahe, nemeckej Semperoper v Drážďanoch, v Paríži, Amsterdame, Bruseli, Lisabone – ale aj vo vzdialených končinách, vo vychýrenom Teatro Colón v Buenos Aires, v Tokiu či v Pekingu. Spievala pod taktovkou takých osobností ako Zubin Mehta, Pierre Boulez, Fabio Luisi, Iván Fischer, Ondrej Lenárd…
Jolana Fogašová ako Elisabetta di Valois v opere Don Carlo 
 / SND
Jolana Fogašová v postave Elisabetty di Valois v opere Don Carlosna doskách SND. Foto: Juraj Žilinčár / Zdroj: Archív SND

Jolana Fogašová: "Nadčasová hudba sa ponára do duše"

Jolana Fogašová je presvedčená o tom, že „opera vždy bude patriť k vrcholom hudobnodramatického umenia. Napriek tomu, že námety libriet a hudba sú často aj spred niekoľkých storočí, je svojím posolstvom nadčasová, ponára sa do duše človeka, otvára svet citov a skutočných etických i morálnych hodnôt.

Jolana Fogašová
Vernisáž výstavy spojená s hudobným programom sa uskutoční DNES vo štvrtok 27. októbra 2022 o 17.00 hod. v novej budove SND. Jolanu Fogašovú môžete v Opere SND najbližšie vidieť ako Kňažnú v sérii predstavení Dvořákovej opery Čert a Káča.
 
Foto: Archív SND
Zdroj: SND
 
*** Posledná aktualizácia grafiky: 2022-11-29 (adm) ***

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »