Novinky

Hubička zaznie na festivale Smetanova Litomyšl

Hubička / Mária Porubčinová / Tomáš Juhás

Opera SND cestuje do zahraničia s nedávno premierovanou produkciou Smetanovej opery Hubička. Bratislavská opera ju uvedie aj na festivale Smetanova Litomyšl už 2. júla 2024. Ten je ústredným dejiskom osláv 200. výročia narodenia tohto geniálneho skladateľa.

Smetanova Litomyšl je najväčší festival klasickej hudby v Českej republike, ktorý sa po prvý raz uskutočnil v roku 1946 a na ktorom tento rok účinkuje prakticky kompletná česká interpretačná špička. Pozvaní sú aj významní interpreti zo zahraničia. V Roku českej hudby dĺžkou trvania aj programom je festival najrozsiahlejší od svojho vzniku. Koná sa od 8. júna do 7. júla a zahŕňa okolo pol stovky predstavení a koncertov a ďalšie desiatky sprievodných podujatí. Na festival príde aj Opera SND, ktorá 2. júla 2024 uvedie Smetanovu operu Hubička na festivale Smetanova Litomyšl.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Andrea Hlinková
Andrea Hlinková: Kumšt dobrého režiséra sa ukáže pri komických tituloch

Smetanova Litomyšl uvedie všetky Smetanove opery. Hubička zaznie v podaní SND

Po prvýkrát zaznejú na Smetanovej Litomyšli počas jedného ročníka všetky Smetanove opery. K najdôležitejším patrilo uvedenie opery Libuše, ktorá zaznela na koncerte s Českou filharmóniou pod taktovkou Jakuba Hrůšu. S ďalšími opernými titulmi sa v Litomyšli predstavili operné domy z Prahy, Brna, Ostravy a jediný slovenský reprezentant – Opera SND uvedie 2. júla Hubičku.

Poetické dielo je klenotnicou nádhernej českej melodiky vrátane slávnej uspávanky Hajej, můj andílku – Letěla bělounká holubička. Literárny námet Karolíny Světlej vychádza zo skutočnej udalosti, libreto podľa neho napísala Eliška Krásnohorská. Opera je úsmevnou, vrúcnou i dojímavou oslavou lásky.

Pri 200. výročí narodenia českého velikána prichádza do jeho rodného mesta Opera SND s dielom, ktorým sa 1. marca 1920 otváralo Slovenské národné divadlo. Aktuálna inscenácia mala premiéru tento rok tiež symbolicky 1. marca v réžii Andrey Hlinkovej. Na premiére sa zúčastnil aj významný kritik Alan Neilson z portálu OperaWire, ktorý vyzdvihol „vizuálne atraktívnu produkciu so silným dynamickým tempom, ktorá dokázala z deja vyťažiť maximum“. O hudobnú stránku predstavenia sa postaral dirigent Jaroslav Kyzlink, ktorý vytvoril živú, krásne vyváženú interpretáciu orchestra Opery SND. Od začiatku sa v diele objavovala živelnosť a temperament, ktoré posúvali dej dopredu… „Hviezdou večera bola určite sopranistka Mária Porubčinová v úlohe Vendulky, ktorú stvárnila ako emocionálne citlivú a zároveň silnú osobnosť,“ uviedol Neilson vo svojej recenzii.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka účinkujú Mária PorubčinováTomáš JuhásJozef BenciMariana Sajko, Daniel ČapkovičTerézia KružliakováIvan LyvchPavol Muchazbor a orchester Opery SND, ktorý pripravila zbormajsterka Zuzana Kadlčíková.

TS, SND, www.snd.sk

Foto: archív SND

Zdroj: SND

*** Posledná aktualizácia (zmena kategórie): 2024-07-10 (mkl) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »