Novinky

Festival Nová dráma/New Drama 2023 pozná víťazov

Nová dráma 2022

Festival Nová dráma/New Drama predstavil domácim a zahraničným divákom 10 NAJLEPŠÍCH inscenácií slovenskej a svetovej drámy, ktoré súťažili o festivalové ceny. Stalo sa tak už po 19-krát. V poradí 19. ročník festivalu súčasnej drámy prebiehal v Bratislave od 15. do 20. mája 2023. Ocenenia odovzdávali vo Dvorane MK SR počas slávnostného ceremoniálu v sobotu 20. mája 2023, ktorý moderovala popredná slovenská herečka a moderátorka Lucia Hurajová.

Hlavné mesto žilo v dňoch od 15. do 20. mája 2023 novou drámou. Festival Nová dráma/New Drama 2023 sa tento rok niesol v znamení Divadla v exile. „Podľa slov našich hostí to bol jeden z vydarenejších ročníkov festivalu, zaujal ich nielen hlavným programom ale aj sprievodnými podujatiami, počas ktorých sme väčší priestor ponechali našim dramatikom, performerom a divadlám, aby sa prezentovali a predstavili sa v tom najlepšom svetle,“ hovorí riaditeľka festivalu a Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Nová dráma / Silvia Hroncová, Vladislava Fekete, Lucia Hurajová
Vpravo ministerka kultúry p. Silvia Hroncová, pri mikrofóne riaditeľka festivalu a Divadelného ústavu p. Vladislava Fekete a moderátorka Lucia Hurajová.

Festival ani tento rok nesklamal. Priniesol dôležité témy, ktoré reflektujú dianie v spoločnosti a my ako jeho hlavný partner sme radi prispeli k obohateniu verejného priestoru nadviazaním tejto úspešnej spolupráce,“ Tomáš Niepel, riaditeľ divízie korporátnych záležitostí SPP.

O festivalové ceny zabojovalo 10 divadelných inscenácií

Dramaturgická rada festivalu Nová dráma/New Drama 2023 v zložení dvoch divadelných kritičiek a teatrologičiek – Zuzany Nemcovej Gulíkovej a Zuzany Andrejco Ferusovej, a režiséra Jakuba Mudráka, vybrala zo 78 inscenácií pre aktuálny ročník 10 súťažných diel. 

Nová dráma / Medzinárodná porota
Členovia medzinárodnej poroty Novej drámy s ministerkou kultúry.

Víťazné inscenácie 19. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama 2023

Víťazné inscenácie 19. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama 2023 vyberala medzinárodná porota festivalu. Jej predsedom bol švajčiarsky dramatik, režisér a scénograf Igor Bauersima. Medzi porotcami boli aj spolupredseda francúzskeho festivalu Avignon Off – Harold David či turecká kritička, prekladateľka a autorka Handan Salta. Najvýznamnejšiu festivalovú cenu GRAND PRIX NOVÁ DRÁMA/NEW DRAMA získala výnimočná inscenácia Nevesta z pera Ladislava Grosmana v réžii Juraja Nvotu, ktorú vo svojom repertoári prináša známa bratislavská scéna Divadlo ASTORKA KORZO ´90Táto inscenácia si vyslúžila aj Cenu bratislavského diváka.

Nová dráma / Grand Prix
Top cenu Novej drámy si odniesla ASTORKA KORZO ´90 za inscenáciu Nevesta v réžii Juraja Nvotu (na fotografii pri preberaní ceny z rúk čestnej riaditeľky festivalu Zuzany Kronerovej).

Udeľovalo sa aj niekoľko zvláštnych cien. Zvláštnu cenu poroty za hudbu si odnieslo projekt Národného divadla Košice a Tabačky Kulturfabrik – MEDZISCÉNA. Konkrétne si ju vyslúžila autorská inscenácia Jána Mikuša Otočte kone! (Smrť Jozefa Chovanca), v réžii ktorého ju aj uvádza Národné divadlo Košice.

Otočte kone / Medziscéna / Nová dráma 2023
Záber z inscenácie Otočte kone! (Smrť Jozefa Chovanca). Foto: archív NDKE

Druhú zvláštnu cenu poroty, tentokrát za svetelný dizajn, si odniesla spolupráca Městských divadel pražských a Slovenského komorného divadla Martin. Vyslúžili si ju Iokasté z pera a v réžii Lukáša BrutovskéhoV kategórii zvláštnych cien poroty bodovalo aj Slovenské národné divadlo, a to dokonca dva razy a za tú istú inscenáciu Bélu Pintéra Špina v režijnej koncepcii Jána Luterána.

Prvú tohtoročnú zvláštnu cenu získalo za herecké výkony kolektívu v inscenácii a druhú za jej scénografiu.

Nová dráma
Nechýbala ani cena študentskej poroty.

Nechýbala ani kategória študentov. Cenu študentskej poroty si odnieslo Divadlo Pôtoň za inscenáciu Terra Apathy z pera autorského tandemu Ivety Ditte Jurčovej – Ely Lehotskej a v réžii Ivety Ditte Jurčovej.

Inzercia
Dni starej hudby

Udeľovali aj ceny súťaže dramatických textov

Ako sme už informovali, poznáme aj víťazov súťaže dramatických textov. Na slávnostnom ceremoniáli v sobotu 20. mája 2023 udeľovali na pôde Ministerstva kultúry SR za účastí ministerky Silvie Hroncovej a hostí aj ceny súťaže dramatických textov v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2022. Prvé miesto získali spoločne Eva Prchalová a Tereza Marečková za text Žal-uzie. Druhé miesto neudelili, no zato udelili dve tretie miesta! Jedno získal Branislav Mazúch za text Šelijaké veci. Subštancie, no svoje skóre rozšíril aj o ďalšie ocenenia. Rovnocenné tretie miesto si odniesol Ondřej Novotný za svoj autorský počin Můj otec byl Saturn.

Ceny organizátorov a partnerov súťaže DRÁMA 2022 nechýbali tiež. Cenu Činohry SND si odniesla Iveta Horváthová za dramatický text Miesto, kde sa to robí dobre. Divadlo Jána Palárika v Trnave ovenčilo svojou cenou Pavla Weissa za Krvavé víno. Cenu Národného divadla v Košiciach si odniesla česká autorka Kateřina Rudčenková.

Branislav Mazúch / Nová dráma
Branislav Mazúch získal tri ocenenia.

Ocenenie jej zabezpečil text Cítim se jako norská žena. Cenu DJGT vo Zvolene si odniesol Jan Daniel za text s názvom Ježíšku milosrdný. Už spomínaný Branislav Mazúch si za text Šelijaké veci. Subštancie. popri treťom mieste vyslúžil aj Cenu Štúdia 12 a Cenu Rádia Devín.

Foto/Zdroj: Divadelný ústav

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »