Novinky

DJGT má nového riaditeľa. V roku 2023 ponúkne svojim divákom zaujímavý program

DJGT

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského (DJGT) má nového riaditeľa. V roku 2023 ponúkne svojim divákom bohatý a veľmi zaujímavý program.

Čo v novom roku čaká Divadlo Jozefa Gregora Tajovského. Zmena na poste riaditeľa už nastala. Divadelníci chystajú dve premiéry, niekoľko podujatí, divadelný festival a najmä množstvo predstavení. Aj to čaká na divákov zvolenského divadla v pokračovaní sezóny 2022/2023. DJGT tento týždeň po krátkej novoročnej pauze opäť otvára svoje brány.

Zmena vedenia

Sála DJGT
Sála DJGT

Od 1. januára 2023 sa novým riaditeľom Divadla Jozefa Gregora Tajovského stal Peter Kováč. Absolvoval Divadelnú fakultu Vysokej školy múzických umení v Bratislave, odbor filmová a divadelná tvorba. Pôsobil ako dramaturg, upravovateľ či režisér pri viac ako 100 divadelných inscenáciách v rôznych slovenských divadlách. Na viacerých filmových projektoch spolupracoval s RTVS. Bol tiež členom odborných porôt rôznych divadelných festivalov. Publikoval štúdie o divadle v odborných časopisoch a z maďarčiny preložil 36 divadelných hier, štyri romány a viacero esejí, získal niekoľko cien Literárneho fondu. V odbornej praxi priamo v divadlách pôsobil približne 18 rokov, na rôznych riadiacich pozíciách približne 20 rokov.

Pripomenie si vznik Slovenskej republiky

Hneď v úvode roka si DJGT pripomína 30 rokov, ktoré ubehli od rozdelenia niekdajšieho Československa. V programe opäť uvádza obľúbenú retro komédiu s piesňami česko-slovenského autora Jaroslava Žáka Škola základ života.

DJGT s témou ekológie

Vo februári zas odštartuje prípravu autorského projektu Sme krajina, ktorú pripraví český režijno-dramaturgický tandem Petra Tejnorová a Marta Ljubková. Pre divadlo vytvoria formálne nevšednú inscenáciu s environmentálnou tematikou inšpirovanú projektom STAGES (Sustainable Theatre Alliance for a Green Environmental Shift). Unikátnou formou autorského divadla a kolektívnej tvorby sa zamerajú na premeny krajiny v našom regióne. Faktograficky k tvorivému procesu prispejú aj konzultácie s niekoľkými odborníkmi, medzi inými napr. čerstvou laureátkou ocenenia Biela vrana Martinou Paulíkovou.

Premiérou odštartujú festival

Ďalšou premiérou sezóny sa stane Hauerland v réžii umeleckého šéfa divadla Petra Palika. Reflektovať bude kontroverzné a tragické momenty z historickej pamäte regiónu, ktoré dramaticky narušili spolunažívanie tunajšej slovenskej a  nemeckej entity. Divadelná rekonštrukcia otvorí témy ako hrôzy vojnového konfliktu, migrácia a traumy obyvateľstva, diktatúra, porušovanie práv či vytváranie fiktívneho nepriateľa a možného vyrovania sa s nimi.

Odporúčame
Iveta Škripková Feministické divadlo a jeho slovenská cesta.

Uvedenie tejto inscenácie otvorí zároveň 49. ročník festivalu Zámocké hry zvolenské, ktorého mottom budú tentokrát LeGENdy. Programovo nadviaže na predchádzajúcu líniu a ponúkne bohatý program divadiel nielen zo slovenského, ale aj českého prostredia. Netradične sa tento rok  bude hlavný program kvôli rekonštrukcii zámockého nádvoria odohrávať priamo na javisku DJGT a komornejšie predstavenia zas v interiéroch Zámku Zvolen či na exteriérovom javisku. Návštevníkov čaká bohatá ponuka legendárnych súborov s legendárnymi titulmi o legendárnych témach a taktiež pestrý sprievodný program.

Samozrejmosťou bude bohatý sprievodný program

Okrem klasickej prezentácie divadelnej tvorby sa ďalej uskutoční aj niekoľko sprievodných podujatí, akými sú napríklad oslava Svetového dňa divadla, aktivity ku Dňu Zeme či zmysluplná iniciatíva Divadelná kvapka krvi. Po niekoľkých ročníkoch poznačených protipandemickými opatreniami tentokrát divadlo počas Dňa otvorených dverí skutočne otvorí svoje brány a okrem príjemného umeleckého programu umožní divákom v rámci obľúbených prehliadok zákulisia nahliadnuť do bežne  nedostupných priestorov svojej budovy a vyskúšať si na chvíľu prácu vybraných divadelných profesií.

Škrupinka

Či už v divadle hľadáte priestor na oddych, či na zamyslenie, či obľubujete viac komédie, či tragédie, či hľadáte zábavu pre dospelých, či pre deti, z bohatej ponuky si vyberie skutočne každý,” pozýva divákov Barbora Cannerová, lektorka dramaturgie.

TS, DJGT

Zdroj: Barbora Cannerová/DJGT

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »