Novinky

Bardi slovenskej opernej réžie na výstave v SND

Bardi slovenskej opernej réžie na výstave v SND

Pre milovníkov slovenského divadelníctva – zvlášť toho operného máme skvelý tip na výstavu! Je ňou výstava Bardi slovenskej opernej réžie. Pripravil ju Divadelný ústav spoločne so Slovenských národným divadlom. Nájdete ju v priestoroch foyeru Opery SND už dnes, 17. mája 2022.

Výstavu Bardi slovenskej opernej réžie čaká v utorok 17. mája 2022 o 18:00 hod. ešte len vernisáž. Autorsky sa na nej podieľali Michaela Mojžišová z Ústavu divadelnej a filmovej vedy CVU SAV, v. v. i. a grafička Katarína Balážiková. Divadelný ústav ju pripravil spolu so Slovenským národným divadlom. Venoval ju trom významným operným režisérom, ktorí takmer štyri dekády určujúco kreovali inscenačno-dramaturgickú tvár opery Slovenského národného divadla. Boli to Miroslav Fischer, Július Gyermek a Branislav Kriška. Podpísali sa pod dominantnú časť inscenácií uvedených od konca 50-tych do začiatku 90-tych rokov. Rukopisy generačných vrstovníkov narodených v rokoch 1931 a 1932 vychádzali z realistickej operno-divadelnej poetiky, pričom ju každý varioval sebe vlastným spôsobom. Výstava prostredníctvom profilových inscenácií charakterizuje rukopis každého z nich, a zároveň ponúka panoramatický pohľad na slovenskú opernú réžiu tohto obdobia.

Bardi slovenskej opernej réžie na výstave v SND / pozvánka

Zdroj: Divadelný ústav

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »