Novinky

Andrea Chénier: Nová premiéra v Štátnej opere už tento týždeň

Andrea Chénier / Štátna opera Banská Bystrica

Tretí májový týždeň prichádza s exkluzívnou ponukou kultúrnych podujatí, ktorej súčasťou je aj operný klenot. Piatok a sobota (19. a 20. mája) patria v Štátnej opere v Banskej Bystrici dlho očakávanému prírastku operného repertoáru. Tým je TOP titul operného verizumu ANDREA CHÉNIER od Umberta Giordana.

Banskobystrická Štátna opera pripravuje už tradične na záver divadelnej sezóny špecialitu – veľkovýpravné operné dielo. Tentoraz siahla po interpretačne náročnej talianskej romantickej opere Andrea Chénier od skladateľa Umberta Giordana. Skladateľ vládol schopnosťou vytvoriť silnú dramatickú hudbu s intenzívnym citovým nábojom. Orchestrálna inštrumentácia hýri farbami a vokálne línie chytajú za srdce – aj preto toto dielo patrí k zlatému fondu svetovej opery a vrcholom opernej tvorby konca 19. storočia. Operné domy sa k tomuto dielu vracajú znovu a znovu, kým v Banskej Bystrici zaznie prvý krát. Dej štvordejstvovej opery sa odohráva v čase Veľkej francúzskej revolúcie, no jeho témou je predovšetkým láska.

O láske v čase spoločenských zmien

Libreto vytvorené L. Ilicom vzniklo bez literárnej predlohy, no je založené na živote reálnej historickej osobnosti francúzskeho básnika Andrého Chéniera. Práve prostredníctvom jeho pohnutého života sa diváci môžu preniesť do dynamickej doby Veľkej francúzskej revolúcie (1789). Krehký a romantický básnik Chénier stojí uprostred krutej revolučnej reality a bojuje o lásku šľachtičnej Maddaleny.

Témou opery je však viac ako politické udalosti tej doby, láska v čase spoločenských zmien: krehký a nepraktický básnik stojí uprostred drásavej revolučnej reality a napokon jej podľahne. Základom opery je teda kontrast. Lyrická láska uprostred revolučného besnenia, lyrické kantilény Chéniera a Maddaleny sú v protiklade k vypätým ansámblovým scénam. Podstatou opery sú však ľahko zapamätateľné melódie a silný emotívny zážitok z hudby. 

Veľkovýpravná Andrea Chénier na záver divadelnej sezóny

Umelecké vedenie Štátnej opery prizvalo na hudobné naštudovanie skúseného talianskeho dirigenta Stefana Romaniho. Dielo režijne pripravuje Andrea Hlinková so svojím osvedčeným umeleckým tímom: renomovaným módnym návrhárom a kostýmovým výtvarníkom Borisom Hanečkom a scénografkou Miriam Struhárovou. Pri tvorbe scény ale najmä kostýmov využívajú netradičné materiály a nové technologické postupy, čo prináša úplne iný, nezvyčajný estetický vizuál.

Diváci sa môžu tešiť na  domácich i zahraničných umelcov. V hlavnej postave básnika Chéniera sa, ako sme avizovali v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, predstavia zahraniční tenoristi – Talian Alberto Profeta a Zi-Zhao Guo z Číny, ktorý je banskobystrickému publiku už dobre známy ako Otello z rovnomenného diela. Jeho milú Maddalenu stvárnia slovenské sopranistky Patrícia Malovec a Mária Porubčinová. 

Andrea Chénier / Štátna opera Banská Bystrica

Premiéry opery Andrea Chénier sa uskutočnia v Štátnej opere v piatok a v sobotu (19. a 20. mája 2023) od 18.30 hod.

— TS, Štátna opera, www.stateopera.sk

Foto: Eduard Genserek

Zdroj: Štátna opera 

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Katarína Uhríková, vedúca propagácie Štátnej opery

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »