Novinky

Novým prvým sólistom Baletu SND sa stal Viacheslav Kruť

Novým prvým sólistom Baletu SND sa stal Viacheslav Kruť

Balet SND začal sériu predstavení Labutieho jazera. Na prvom z nich ohlásila riaditeľka súboru Nina Poláková, že novým prvým sólistom Baletu SND sa stal Viacheslav Kruť a v umeleckých postupoch je tak hierarchicky na najvyššom stupienku.

Viacheslav Kruť predstavuje typ univerzálneho tanečníka, ktorý dokáže zatancovať postavy klasického, neoklasického i súčasného baletného repertoáru. Disponuje silnou tanečnou technikou, takzvanou pohybovou inteligenciou a výraznou charizmou. To všetko sú predpoklady, ktoré ho predurčujú zastávať post prvého sólistu,“ vyjadrila sa riaditeľka Baletu SND Nina Poláková.

Nina Poláková / Viacheslav Kruť / Labutie jazero / SND
Nina Poláková a Viacheslav Kruť po predstavení Labutieho jazera 17.3.2023.

Ukrajinský tanečník Viacheslav Kruť je absolventom Baletnej školy v Donecku a Moskovskej štátnej choreografickej akadémie. Svoju interpretačnú kariéru začal v roku 2011 v Národnom divadle opery a baletu v Odese, neskôr pôsobil ako demi-sólista v moskovskom Divadle Stanislavského a Nemiroviča-Dančenka. V roku 2016 prijal angažmán do baletného zboru Slovenského národného divadla, kde ho o rok neskôr povýšili na post demi-sólistu a od roku 2019 zastával post sólistu.

Viacheslav Kruť  / Labutie jazero / SND

Na javisku SND stvárnil množstvo sólových postáv, z ktorých je potrebné spomenúť Colasa v balete Zle strážené dievča (ch. F. Ashton), Princa v Luskáčikovi (ch. R. Avnikjan, J. Dolinský podľa V. Vajnonena), Otca v inscenácii Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci (ch. B. Eifman), Princa v Popoluške (ch. M. Corder) či Svätojanka v detskom balete Narodil sa chrobáčik (ch. I. Holováč).

Viacheslav Kruť  / Labutie jazero / SND

K najvýraznejším tanečným kreáciám pridal aj hlavnú postavu Princa Siegfrieda v Labuťom jazere, ktorú premiérovo zatancoval práve 17. marca. Jeho partnerkou v hlavnej postave bola Olga Chelpanová. Pohybovú mnohotvárnosť predviedol Viacheslav Kruť v neoklasických dielach choreografov ako William Forsythe, Craig Davidson či Daniel de Andrade.

TS, SND, www.snd.sk

Foto: Juraj Žilinčár

Zdroj: SND

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »