Novým prvým sólistom Baletu SND sa stal Viacheslav Kruť

Novým prvým sólistom Baletu SND sa stal Viacheslav Kruť

Balet SND začal sériu predstavení Labutieho jazera. Na prvom z nich ohlásila riaditeľka súboru Nina Poláková, že novým prvým sólistom Baletu SND sa stal Viacheslav Kruť a v umeleckých postupoch je tak hierarchicky na najvyššom stupienku.

Viacheslav Kruť predstavuje typ univerzálneho tanečníka, ktorý dokáže zatancovať postavy klasického, neoklasického i súčasného baletného repertoáru. Disponuje silnou tanečnou technikou, takzvanou pohybovou inteligenciou a výraznou charizmou. To všetko sú predpoklady, ktoré ho predurčujú zastávať post prvého sólistu,“ vyjadrila sa riaditeľka Baletu SND Nina Poláková.

Nina Poláková / Viacheslav Kruť / Labutie jazero / SND
Nina Poláková a Viacheslav Kruť po predstavení Labutieho jazera 17.3.2023.

Ukrajinský tanečník Viacheslav Kruť je absolventom Baletnej školy v Donecku a Moskovskej štátnej choreografickej akadémie. Svoju interpretačnú kariéru začal v roku 2011 v Národnom divadle opery a baletu v Odese, neskôr pôsobil ako demi-sólista v moskovskom Divadle Stanislavského a Nemiroviča-Dančenka. V roku 2016 prijal angažmán do baletného zboru Slovenského národného divadla, kde ho o rok neskôr povýšili na post demi-sólistu a od roku 2019 zastával post sólistu.

Viacheslav Kruť  / Labutie jazero / SND

Na javisku SND stvárnil množstvo sólových postáv, z ktorých je potrebné spomenúť Colasa v balete Zle strážené dievča (ch. F. Ashton), Princa v Luskáčikovi (ch. R. Avnikjan, J. Dolinský podľa V. Vajnonena), Otca v inscenácii Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci (ch. B. Eifman), Princa v Popoluške (ch. M. Corder) či Svätojanka v detskom balete Narodil sa chrobáčik (ch. I. Holováč).

Viacheslav Kruť  / Labutie jazero / SND

K najvýraznejším tanečným kreáciám pridal aj hlavnú postavu Princa Siegfrieda v Labuťom jazere, ktorú premiérovo zatancoval práve 17. marca. Jeho partnerkou v hlavnej postave bola Olga Chelpanová. Pohybovú mnohotvárnosť predviedol Viacheslav Kruť v neoklasických dielach choreografov ako William Forsythe, Craig Davidson či Daniel de Andrade.

TS, SND, www.snd.sk

Foto: Juraj Žilinčár

Zdroj: SND

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »