Novým prvým sólistom Baletu SND sa stal Viacheslav Kruť

Novým prvým sólistom Baletu SND sa stal Viacheslav Kruť

Balet SND začal sériu predstavení Labutieho jazera. Na prvom z nich ohlásila riaditeľka súboru Nina Poláková, že novým prvým sólistom Baletu SND sa stal Viacheslav Kruť a v umeleckých postupoch je tak hierarchicky na najvyššom stupienku.

Viacheslav Kruť predstavuje typ univerzálneho tanečníka, ktorý dokáže zatancovať postavy klasického, neoklasického i súčasného baletného repertoáru. Disponuje silnou tanečnou technikou, takzvanou pohybovou inteligenciou a výraznou charizmou. To všetko sú predpoklady, ktoré ho predurčujú zastávať post prvého sólistu,“ vyjadrila sa riaditeľka Baletu SND Nina Poláková.

Nina Poláková / Viacheslav Kruť / Labutie jazero / SND
Nina Poláková a Viacheslav Kruť po predstavení Labutieho jazera 17.3.2023.

Ukrajinský tanečník Viacheslav Kruť je absolventom Baletnej školy v Donecku a Moskovskej štátnej choreografickej akadémie. Svoju interpretačnú kariéru začal v roku 2011 v Národnom divadle opery a baletu v Odese, neskôr pôsobil ako demi-sólista v moskovskom Divadle Stanislavského a Nemiroviča-Dančenka. V roku 2016 prijal angažmán do baletného zboru Slovenského národného divadla, kde ho o rok neskôr povýšili na post demi-sólistu a od roku 2019 zastával post sólistu.

Viacheslav Kruť  / Labutie jazero / SND

Na javisku SND stvárnil množstvo sólových postáv, z ktorých je potrebné spomenúť Colasa v balete Zle strážené dievča (ch. F. Ashton), Princa v Luskáčikovi (ch. R. Avnikjan, J. Dolinský podľa V. Vajnonena), Otca v inscenácii Za hranicami hriechu/Bratia Karamazovovci (ch. B. Eifman), Princa v Popoluške (ch. M. Corder) či Svätojanka v detskom balete Narodil sa chrobáčik (ch. I. Holováč).

Viacheslav Kruť  / Labutie jazero / SND

K najvýraznejším tanečným kreáciám pridal aj hlavnú postavu Princa Siegfrieda v Labuťom jazere, ktorú premiérovo zatancoval práve 17. marca. Jeho partnerkou v hlavnej postave bola Olga Chelpanová. Pohybovú mnohotvárnosť predviedol Viacheslav Kruť v neoklasických dielach choreografov ako William Forsythe, Craig Davidson či Daniel de Andrade.

TS, SND, www.snd.sk

Foto: Juraj Žilinčár

Zdroj: SND

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »