Novinky

Začína sa festival Věčná naděje 2024

Začína sa festival Věčná naděje 2024

Siedmy ročník festivalu Věčná naděje začína už o niekoľko hodín. S akým programom prichádza v rámci veľkého jubilea českej hudby? Na ktorých interpretov sa môžu návštevníci tešiť?

Rok 2024 je rokom českej hudby. Festival Věčná naděje sa však nezameria na vývoj českej klasickej hudby v 20. storočí, ale na možný hudobno-kultúrny vývoj 20. a 21. storočia bez následkov 2. svetovej vojny, ktorá vtlačila nezmazateľnú stopu na vývoj povojnovej hudby. Zaznie dielo Pavla Haasa (1899–1944), Viktora Ullmanna (1898–1944), Gideona Kleina (1919–1945), Erwina Schulhoffa (1894–1942), Ilse Weberovej (1903–1944) a mnohých ďalších. Siedmy ročník festivalu Věčná naděje otvorí už v stredu 21. februára 2024 svojím koncertom PKF – Prague Philharmonia s klarinetistkou Annou Paulovou pod vedením dirigenta Roberta Kružíka v kostole sv. Šimona a Júdu. Od februára do apríla festivalové pódia privítajú Bennewitzovo kvarteto, Bellu Adamovú, Igora Ardaševa či Detskú operu Praha. 

Anna Paulova
Anna Paulová

Témou tohto festivalového ročníka sú Hudobné kontrasty. Predstavíme paralely medzi najuznávanejšími skladateľmi klasiky a tzv. terezínskými autormi, ktorí by mohli stáť po boku velikánov svetovej klasickej hudby, nebyť hrôz 2. svetovej vojny. Naším novým projektom je štvorročný cyklus “Gideon Klein, klavirista terezínského ghetta”. V rámci neho nám Igor Ardašev predstaví už 27. marca jeden z programov, ktorý Klein často prezentoval svojim spoluväzňom v Terezíně. Osobne sa veľmi teším na koncert Bennewitzovho kvarteta, ktoré nám okrom skladieb Pavla Haasa a Bedřicha Smetanu zahrá i víťazné sláčikové kvarteto 1. ročníka skladateľskej súťaže nášho festivalu,“ približuje program dramaturg, Petr Nouzovský.

Petr Nouzovský / Věčná náděje
Petr Nouzovský. Foto: Daniel Havel

Festivalovou novinkou je usporiadanie medzinárodnej skladateľskej súťaže. Vyhlásenie víťaznej skladby z viac než dvoch desiatok prihlásených diel prebehne 24. februára v Španielskej synagóge. 

Článok pokračuje pod reklamou

Detských návštevníkov čaká 25. februára spevohra Jaroslava Křička a Josefa Čapka Tlustý pradědeček a loupežníci. Premiéra sa uskutočnila v pražskom Národnom divadle v roku 1932. Detská opera Praha sa rozhodla rozprávku naštudovať k Roku českej hudby a premiérove ju uviesť v rámci festivalu Věčná naděje. Marek Švejkar a Lenka Korecká predstavia v kostole sv. Vavrinca 29. februára ojedinelý program. Pre mladého klarinetistu je jedným z hlavných cieľov etablovanie sólového klarinetu, čomu pomáha nielen uvádzaním významných skladieb v transkripcii pre klarinet. A práve Hot Sonate Erwina Schulhoffa, ktorú pôvodne napísal pre alt saxofón a klavír, zaznie v českej premiére v transkripcii pre klarinet.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)
Kam za kultúrou? Do divadla i na koncerty (8/2024)

Hudobné paralely prezentujúce na prvý pohľad zdanlivo nesúrodosť piesní Pavla Haase, Gustava Mahlera, Viktora Ullmanna, Erwina Schulhoffa a Ilsy Weberovej budú pilierom
benefičného večera 14. marca v Zrkadlovej kapli Klementina, pretkaného vášňou, nádejou a kontrastmi. Zaznie v prevedení mezzosopranistky Belly Adamovej a klaviristu Malte Schäfera. Weberová bola poetkou, skladateľkou piesní a spisovateľka knižiek pre deti. Pracovala v koncentračnom tábore Terezín ako detská sestra. Dobrovoľne nastúpila do transportu do Auschwitz-Birkenau, kde ju spolu s jej mladším synom Tomášom zavraždili. Práve jej piesňová tvorba je jednou z najsilnejších výpovedí o živote v Terezíně počas druhej svetovej vojny. Charitatívny koncert podporí nákup hudobných nástrojov pre Jedličkův ústav a školy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum / výstavy
Zaži gotiku: Východoslovenské múzeum v Košiciach oživilo atmosféru gotických katedrál

Jarnú časť festivalu zakončí Petra Ernyei Quartet s koncertom s názvom Jazzové a židovské piesne. Uskutoční sa 21. apríla vo Vile Volman v Čelákoviciach. Zaznie na ňom i nová skladba inšpirovaná básňami Ilsy Weberovej, ktorú skomponovali pre festival Věčná naděje. Vstupenky na festival zakúpite v predajnej sieti GoOut. Kompletné informácie a program nájdete na webe festivalu.

Kompletný program festivalu Věčná naděje

 • Streda 21. 2. 2024, 19.30, Kostol sv. Šimona a Júdu
  PKF — Prague Philharmonia
  Robert Kružík — dirigent
  Anna Paulová — klarinet
 • Sobota 24. 2. 2024, 19.30, Španielska synagóga
  Bennewitzovo kvarteto
  Vyhlásenie výsledkov skladateľskej súťaže
  Nedeľa 25. 2. 2024, 11.00, Městská knihovna v Prahe
  Detská opera Praha: Tlustý pradědeček a loupežníci
 • Štvrtok 29. 2. 2024, 19.30, Kostol sv. Vavrinca pod Petřínem
  Marek Švejkar — klarinet
  Lenka Korecká — klavír
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
organové koncerty pod pyramídou
RTVS aj tento rok pripravuje obľúbené Organové koncerty pod Pyramídou
 • Štvrtok 14. 3. 2024, 19.30, Zrcadlová kaple Klementina
  Bella Adamová — spev
  Malte Schäfer — klavír
 • Streda 27. 3. 2024, 19.30, Kláštor sv. Anežky Českej
  “Gideon Klein. Klavirista terezínského ghetta”
  Igor Ardašev — klavír
 • Nedeľa 21. 4. 2024, 17.00, Volmanova vila
  “Jazzové a židovské písně”
  Petra Ernyei Quartet

TS, Festival Věčná náděje, www.vecnanadeje.org

Zdroj:  Festival Věčná náděje

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, Festival Věčná náděje

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »