Novinky

Východoslovenské múzeum sprístupní Feldovo dedičstvo

Východoslovenské múzeum

Východoslovenské múzeum v Košiciach v rámci jarného programu otvára už v marci novú výstavu. Venujú ju významnej osobnosti košickej moderny – Ľudovítovi Feldovi pri príležitosti 120. výročia narodenia tejto legendy maliarskeho plátna a košického rodáka.

Pred 120 rokmi sa v Košiciach narodila legenda maliarskeho plátna, významný predstaviteľ košickej moderny, Ľudovít Feld. Východoslovenské múzeum v Košiciach (VSM), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, si pri tejto príležitosti pripomína jeho neobyčajné dielo a pohnutý život prostredníctvom obsiahlej výstavy Lajči Báči (Ľudovít Feld 1904 – 1991). Vernisáž výstavy sa uskutoční 19. marca o 17:00 v Historickej účelovej budove VSM a o sprievodné slovo sa postará kurátor Miro Procházka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Marec 2024 núka zaujímavé podujatia i výstavy. TOTO sú TOP! (3/2024) / kam za kultúrou

Feld mal k Východoslovenskému múzeu osobitý vzťah. Vystavoval v ňom počas svojho života viackrát. Mnohé Feldove diela sú súčasťou múzejného depozitára a VSM ich po rokoch opäť sprístupní. 

Feldovo dedičstvo / Východoslovenské múzeum v Košiciach

Záujemcovia si budú môcť pozrieť akvarely, tušové maľby, perokresby či olejomaľby, zachytávajúce vidiecke i mestské prostredie, vrátane košických zátiší, zobrazených v premenách času. Medzi vystavenými exponátmi nebudú chýbať umelcove autoportréty či portrét jeho otca. Diela tiež dokumentujú každodennú prácu remeselníkov, poetickosť prírody, no prinášajú aj ťaživé svedectvá z koncentračného tábora, v ktorom Feldov talent odhalil a zneužil pod hrozbou trestu smrti sám Mengele,“ doplnil riaditeľ VSM, Dominik Béreš.

Východoslovenské múzeum ponúkne ďalšiu jedinečnú výstavu

Múzeum ponúkne návštevníkom zriedkavú možnosť obzrieť si veľkú časť autorovej tvorby na jednom mieste a odprezentuje takmer 200 Feldových diel umiestnených v zbierkach po celom Slovensku. „Dbali sme na to, aby bol ponúknutý prierez majstrovou tvorbou skutočne obsažný a rozmanitý. Exponáty, ktoré uchováva VSM, sme preto doplnili o diela zapožičané od viacerých kultúrnych inštitúcií a súkromných vlastníkov. Zorganizovanie takejto výstavy chcelo mnoho úsilia a času, no výsledok zaiste uspokojí aj toho najnáročnejšieho diváka,“ doplnil Béreš.

Záujemcovia si budú môcť pozrieť Feldovo výtvarné dedičstvo od 19. marca do 30. júna. Zaspomínajú si tak na tvorbu a osobnosť umelca, ktorý patril k najvýraznejším reprezentantom  slovenskej výtvarnej scény (nielen) v období moderny.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zaži gotiku / Východoslovenské múzeum / výstavy / Kam za kultúrou
Zaži gotiku: Východoslovenské múzeum v Košiciach oživilo atmosféru gotických katedrál

TS, Východoslovenské múzeum v Košiciach, www.vsmuzeum.sk

Zdroj: VSM

Redakciu informovala Lenka Šafranová, vedúca Oddelenia propagácie a prezentačnej činnosti, Východoslovenské múzeum v Košiciach

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »