Novinky

Tip na nedeľu: Nedeľné popoludnie s hudbou v Katedrále sv. Martina v Bratislave

SKO / Katedrála sv. Martina

Kam za kultúrou? Máme skvelý tip pre priaznivcov kvalitnej hudobnej interpretácie. Strávte nedeľné popoludnie s hudbou v chráme. Slovenský komorný orchester a Spevácky zbor Technik STU vystúpia bok po boku v Katedrále sv. Martina.

Záverečný koncert cyklu Hudba v chrámoch sa uskutoční v nedeľu 9. júna 2024 o 15.00 hod. v Katedrále sv. Martina v Bratislave. So Slovenským komorným orchestrom (um. vedúci Ewald Danel) vystúpi po prvýkrát Spevácky zbor Technik STU, ktorý v decembri oslávil svoje 70. výročie založenia. Spevácky zbor Technik STU vedie už desať rokov zbormajsterka Petra Torkošová.

Katedrála sv. Martina
Večerná katedrála sv. Martina. Foto: Silvia Mária Petrovits

Program z diel slovenských skladateľov rozozvučí Katedrálu sv. Martina

Na nedeľnom koncerte v niekdajšom korunovačnom chráme zaznie slovenská duchovná hudba Ivana Valentu Hommage à Jan Hus, op. 91 a Ľuboša Bernátha Sila pravdy a pravda slova.

Malá omša / Zbor Technik / Kam za kultúrou
Rossiniho dielo v podaní Zboru Technik a ich hostí v Primaciálnom paláci priviedli k magisterskému titulu zboristu i dirigenta Petra Rezníka. Foto: FB Zbor Technik

„Sila pravdy a pravda slova – kantáta pre rozprávača, sólo bas-barytón, miešaný zbor a komorný orchester je mojou duchovnou kompozíciou, ktorú som napísal v roku 2023. Je venovaná roku kresťanskej kultúry vyhlásenému na roky 2023-2024. Kompozičnému procesu predchádzala moja úvaha o cyrilo-metodskej tradícii a hlbokom posolstve a zároveň odkaze vierozvestcov, ktorí zásadným spôsobom poznačili formovanie viery, náboženských tradícií, ako aj zásadným spôsobom naštartovali intelektuálny a celkove kultúrny rozvoj nášho národa v 9. storočí n. l.,“ napísal o svojom diele skladateľ Ľuboš Bernáth.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií

Skladba HOMAGE A JAN HUS op.91 vznikla ako reakcia na okupáciu Československa v roku 1968 v podobe miešaného zboru s názvom PIESEŇ O BOŽEJ PRAVDE na text básne Jany Nagajovej. Po prvýkrát ju predviedol v roku 1969 Misijný spevokol mladých Cirkvi bratskej. V českej verzii bola uverejnená v roku 1981. „Neskôr som ju prepracoval do zložitejšej podoby vo variantoch pre tenor/barytón a klavír, pre mužský zbor a cappela, ako i pre miešaný zbor s alternatívnym sprievodom. Napokon dostala podobu pomníka – pocty Majstrovi Jánovi Husovi. Túto novú podobu získala rozšírením o predradenú  čisto inštrumentálnu časť s názvom HĽADANIE PRAVDY,” napísal o svojom diele slovenský skladateľ Ivan Valenta.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, J. Lukáš, S. M. Petrovits, archív Technik

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »