Novinky

Štátna opera oslávi 65 rokov od založenia slávnostným koncertom so vzácnymi hosťami

Štátna opera

Štátna opera má 65 rokov. Svoje narodeniny oslávi slávnostným koncertom so vzácnymi hosťami. Veľký slávnostný koncert pri tejto príležitosti sa bude konať už tento týždeň - v piatok a sobotu 28 a 29. júna v Banskej Bystrici. Zároveň bude i zlatou bodkou za aktuálnou sezónou.

Od založenia banskobystrickej opery uplynulo neuveriteľných 65 rokov. Toto významné jubileum si Štátna opera počas celej sezóny pripomínala sériou podcastov, v ktorých dramaturgička Alžbeta Lukáčová predstavila dôležité osobnosti späté s jeho históriou. Tieto exkurzy do minulosti prostredníctvom zaujímavých rozprávaní umožnili autentický pohľad do živého organizmu divadla a jeho atmosféry. Oslavy aj aktuálna divadelná sezóna vyvrcholia slávnostným koncertom, ktorý sa pri príležitosti 65. výročia založenia Štátnej opery uskutoční v dňoch 28. a 29. júna 2024, ako to avizujeme aj v aktuálnej časti výberovky Kam za kultúrou.

Prečítajte si viac
Kam za kultúrou

Divadlo nie je nevyhnutným produktom ľudskej potreby, nezabezpečuje každodenné prežitie a ani nás materiálne neobohacuje. Divadlo je dobrovoľné, nenanútené a buď je chcené, alebo nechcené. Predstavenie sa stáva, hoc len na chvíľu, esenciou vzájomnej spolupatričnosti divákov a tvorcov. Kým táto symbióza trvá, tak divadlo žije,“ hovorí Rudolf Hromada, generálny riaditeľ Štátnej opery.

Štátna opera oslavuje. Slávnostný koncert ponúkne prierez titulov z histórie aj súčasnosti

Slávnostný koncert pri príležitosti 65. výročia založenia Štátnej opery prinesie prierez hudobnými číslami operných a operetných titulov, ktoré boli v histórii tohto divadelného domu inscenované. Zaznejú aj árie, duetá, ansámblové a baletné scény najúspešnejších diel aktuálneho repertoáru i hudobné čísla, ktoré by ho mohli obohatiť v budúcnosti. Počas koncertu sa predstaví domáci sólistický operný súbor, baletný súbor, spevácky zbor a orchester. Vystúpia tiež hosťujúce sólistické kapacity, s ktorými Štátna opera dlhodobo spolupracuje.

Štátna opera

Diváci sa tak môžu tešiť na slovenskú opernú divu Jolanu Fogašovú, ktorá je poprednou sólistkou Slovenského národného divadla s medzinárodným renomé. Pravidelne účinkuje na svetových operných a koncertných scénach a spolupracuje s renomovanými dirigentmi a režisérmi. Jej dramatický soprán znie v postavách Tosca, Abigaille, Elisabetta, Elza von Brabant, Manon Lescaut, Salome, Venuss, Lady Macbeth, Gioconda, Fatamorgana, Carmen, Lucrezia Contarini a ď. V roku 2018 získala prestížnu cenu DOSKY za stvárnenie Florie Toscy v Pucciniho opere Tosca na javisku SND V Bratislave. Na scéne Štátnej opery stvárnila rad prvoodborových postáv vysoko ocenených kritikou.

Sopranistka Jolana Fogašová
Sopranistka Jolana Fogašová. Foto: Navstevnik.sk - SND/Printscreen

K vzácnym hosťom slávnostného koncertu patria tiež španielska sopranistka Yolandu Auyanet a vynikajúci taliansky tenorista Alberto Profeta. V Štátnej opere a nedávno aj na openair festivale Opera Fest na Hrade hviezdi so svojimi jasnými mramorovými výškami, povestným vokálnym, výrazovým aj hereckým majstrovstvom v titulnej postave Giordanovej opery Andrea Chénier.

Orchester budú viesť domáci dlhoroční dirigenti Igor Bulla, Ján Procházka a emeritný dirigent Marián Vach. Baletní sólisti predvedú viaceré tanečné čísla, medzi ktorými nebude chýbať napríklad dueto z divácky mimoriadne obľúbenej Anny Kareniny.

Anna Karenina / Štátna opera

PR článok, Štátna opera, stateopera.sk 

Foto: Návštevník.sk/SND, Štátna opera

Zdroj: Štátna opera

Redakciu informovala Katarína Vollmannová, vedúca propagácie Štátnej opery

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »