Novinky

Štátna opera má nového generálneho riaditeľa. Je ním Šimon Svitok

Mgr. art. Šimon Svitok

Štátna opera má nového generálneho riaditeľa. Od 1. júla 2024 sa svojej funkcie ujal nový generálny riaditeľ Štátnej opery Mgr. art. Šimon Svitok.

Novým generálnym riaditeľom banskobystrickej opery sa od 1. júla 2024 stal Šimon Svitok. Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová svoje rozhodnutie oznámila 28. júna na Slávnostnom koncerte k 65. výročiu založenia Štátnej opery. Žezlo prevzal po dlhoročnom generálnom riaditeľovi PhDr. Rudolfovi Hromadovi.

Štátna opera

Bola by som rada, aby aj v nasledujúcom období banskobystrická Štátna opera na úspešnú, 65-ročnú cestu nadviazala. Z dôvodu potrebnej kontinuity v riadení a umeleckom smerovaní som sa preto na základe odporúčania generálneho riaditeľa pána Hromadu a projektu posúdeného odborníkmi, rozhodla vymenovať za nového generálneho riaditeľa pána Šimona Svitka. Má podporu odchádzajúceho riaditeľa a jeho skúsenosti vytvárajú predpoklad pre úspešné riadenie,“ uviedla ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová.

Šimon Svitok je nielen popredný sólista, ale aj skúsený vedúci pracovník

Mgr. art. Šimon Svitok je dlhoročným popredným sólistom banskobystrického operného súboru. V divadle pracuje od roku 1994 ako popredný sólista opery. Popri svojej umeleckej činnosti zastával tiež viaceré vedúce funkcie. Najskôr ako zástupca umeleckého šéfa a posledných takmer 14 rokov pôsobil na pozícii umeleckého šéfa. Doposiaľ bol umeleckým riaditeľom oopernej zložky divadla.

Mgr. art. Šimon Svitok
Šimon Svitok, generálny riaditeľ Štátnej opery. Zdroj: archív Štátnej opery. Foto: K. Šakový.

V prvom rade sa chcem poďakovať za dôveru, ktorá mi bola preukázaná mojim vymenovaním za generálneho riaditeľa Štátnej opery. Je zaväzujúce preberať vedenie inštitúcie po takom skvelom riaditeľovi, akým bol Rudolf Hromada. Chcem sa mu ešte raz s veľkou úctou poďakovať za všetky tie roky, ktoré venoval nášmu divadlu. Za jeho rozhodnutia, ktoré Štátnu operu priviedli do pozície rešpektovanej umeleckej inštitúcie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Veľmi dobre si uvedomujem, že naše divadlo čaká náročné obdobie. Preto vnímam moje menovanie s rešpektom, veľkou zodpovednosťou a hlavne ako moju službu,” hovorí nový generálny riaditeľ Štátnej opery, Šimon Svitok.

Štátna opera

Výročný koncert bol zároveň rozlúčkou s doterajším generálnym riaditeľom Štátnej opery Rudolfom Hromadom, ktorý odchádza do dôchodku. Inštitúciu úspešne viedol od roku 1996. Diváci mu za jeho dlhoročnú prácu vzdali hold hromadným „standing ovation“. 

TS, Štátna opera, www.stateopera.sk/

Foto: K. Šakový, archív Štátnej opery

Zdroj: Štátna opera

Redakciu informovala a fotografie poskytla Katarína Vollmannová, vedúca propagácie Štátnej opery

*** Posledná aktualizácia: 2024-07-10 (smp) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »