Novinky

Slovenský komorný orchester s hviezdnymi sólistami už dnes vo viedenskom Stephansdome

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia

Pred dvoma decéniami vstúpilo Slovensko do európskej rodiny. Dvadsiate výročie nášho členstva v Európskej únii už dnes večer zarezonuje aj vo viedenskom Stephansdome. Slovenský komorný orchester, Bratislavský chlapčenský zbor a sólisti sa predstavia viedenskému publiku s jedinečným programom.

Dvadsiate jubileum nášho vstupu do európskej dnes už dvadsaťsedmičky oslávi Veľvyslanectvo SR vo Viedni a Slovenský inštitút vo Viedni veľkolepým galakoncertom už v pondelok, 21. októbra 2024 večer. Na pôde gotickej krásky, viedenského Dómu sv. Štefana sa predstaví umelecké teleso Slovenskej filharmónie Slovenský komorný orchester pod vedením umeleckého vedúceho Ewalda Danela. V ich sprievode vystúpi tiež renomovaný Bratislavský chlapčenský zbor pod vedením zbormajsterky Magdalény Rovňákovej a zbormajstra Gabriela Rovňáka.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou / music festival Piešťany / um. tel. Slovenská filharmónia
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

Okrem nich sa viedenskému publiku predstaví aj dvojica doma i vo svete etablovaných sólistov sopranistka Adriana Kučerová a tenorista Pavol Bršlík. Títo sa dnes večer predstavia vo viedenskom Stephansdome pod taktovkou šéfdirigenta košickej Opery Petra Valentoviča. 

Bratislavský chlapčenský zbor
Bratislavský chlapčenský zbor

Slovenský komorný orchester i Bratislavský chlapčenský zbor po boku hviezdnych sólistov

Spoločne prednesú pestrý program, ktorý odráža hudobnú rozmanitosť Európy. Na programe večerného koncertu so začiatkom o 20.30 hod. zaznejú v naštudovaní Petra Valentovič diela Charpentiera, Händla, Cacciniho, Mozarta, Schuberta a mnohých ďalších.

Článok pokračuje pod reklamou

Medzi vrcholy večera patrí strhujúce „Raduj sa“ z Händelovho oratória „Mesiáš“, Malotteho dojímavá Modlitba Pána a Schubertova „Mille cherubini in coro„. Po nich bude v programe nasledovať Cacciniho dojímavá „Ave Maria“ či Bachov „Air“. Hudobná cesta pokračuje časťami Mozartovej omše c mol. V podaní účinkujúcich sa Stephansdomom rozoznejú melódie Franckovho „Panis Angelicus“ a priestor dostane aj Gounod a jeho „Ave verum corpus„. Barberovo dojímavé „Adagio pre sláčiky“ vytvorí dojímavú atmosféru predtým, ako koncert vyvrcholí okrem iného aj Bizetovým „Agnus Dei„.

ŠfK: Adriana Kučerová, Pavol Bršlík
Adriana Kučerová a Pavol Breslik. Zdroj: ŠfK, Pascal Albandopulos

Koncert je skvelou príležitosťou osláviť kultúrny prínos Slovenska pre Európsku úniu a zdôrazniť spojenie krajiny s bohatou európskou hudobnou tradíciou. Nenechajte si ujsť tento hudobný vrchol a oslávte rozmanitosť a kultúrne bohatstvo Európy so Slovenskom. Vstupenky zakúpite na webe alebo v predajni viedenského Stefansdomu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Modrý kostolík / Kam za kultúrou
Bratislava pod lupou: Modrý kostolík - klenot v srdci Bratislavy

Zdroj: kunstkultur.com, Slovenská filharmónia, Slovenský inštitút vo Viedni

Le nuove musiche
Community Hudba Kultúra Kultúrne dejiny News PR Recenzie Reportáž Reportáže a recenzie

Letná nemecká reminiscencia súboru Le nuove musiche

Súbor starej hudby Le nuove musiche pravidelne vystupuje na domácich i zahraničných pódiách. Aj v roku 2025 sa predstavil v Nemecku. Viac sa o minuloročnom koncerte dočítate v letnej reminiscencii…

Read More
SF / filharmonici / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Community Eventy Hudba News PR

Štvrtok v Redute: Slovenská filharmónia pozýva na fašiangový koncert

Štvrtok v bratislavskej Redute patrí exkluzívnej zábave. Slovenská filharmónia pozýva na fašiangový koncert…

Read More
ŠFK / Štátna filharmónia Košice / Košická hudobná jar / Kam za kultúrou
Community Hudba Koncerty Kultúra News PR Umenie

ŠFK pozýva: Virtuóz Nakariakov prichádza do Košíc a predstaví trúbku ako nástroj klasiky

Virtuóz Nakariakov prichádza už tento štvrtok do Košíc. Dom umenia košickej Filky predstaví trúbku ako nástroj klasickej hudby.

Read More
Translate »