Novinky

Slovenský filharmonický zbor odcestuje na umelecký zájazd do tureckého Istanbulu

Slovenský filharmonický zbor

V pondelok 22. mája odcestuje Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Jozefom Chabroňom a manažérkou Marianou Kuškovou do Istanbulu, kde vo štvrtok 25. mája 2023 od 20.00 hod. zaznie koncert IN MEMORY OF LEYLA GENCER.

Naša zborová jednotka, Slovenský filharmonický zbor, vystúpi v tureckom Zorlu Centre, modernom viacúčelovom komplexe v Istanbule, ktoré je súčasne najväčším umeleckým centrom v krajine. Vo štvrtok 25. mája tu zaznie koncert na pamiatku tureckej sopránovej divy Leyly Gencer (1928 – 2008), jednej z najvýznamnejších operných speváčok 20. storočia. Rodáčka z Istanbulu sa preslávila po debute v milánskej opere La Scala. Na svetových operných scénach vystupovala do roku 1985 a až do svojej smrti bola umeleckou riaditeľkou Speváckej akadémie La Scaly. “La Diva Turca“ bola v Taliansku uznávaná ako pokračovateľka odkazu Marie Callas.

Koncertom si Slovenský filharmonický zbor uctí sopranovú divu

Na koncerte pri príležitosti 15. výročia jej úmrtia zaznie sakrálny opus Stabat mater pre sóla, zbor a orchester Gioacchina Rossiniho. Rodák z Pesara ho skomponoval v roku 1842. Vokálno-inštrumentálne dielo zaznie v naštudovaní talianskeho dirigenta Carla Tenana v interpretácii Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra, Slovenského filharmonického zboru (Jozef Chabroň, zbormajster) a medzinárodného kvarteta sólistov. K ním patria kórejska koloratúrna sopranistka Jay Yang, mezzosopranistka Ezgi Karakaya, laureátka speváckej súťaže L. Gencer, ale aj úspešný britský tenorista Theodor Brown a basista Burak Bilgili, účinkujúci na popredných operných scénach.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš

Naposledy zbor účinkoval s Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra v roku 2012 v koncertnom uvedení Bizetovej opery Carmen pod taktovkou Saschu Goetzela,” uviedla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF. Slovenský filharmonický zbor pricestuje do Bratislavy v piatok 26. mája 2023.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: J. Lukáš

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla  Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »