Novinky

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia

Prelom februára a marca v bratislavskej Redute bude veľkolepý, mimoriadny aj exkluzívny. Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa svojej jubilejnej sezóny - svetoznámeho slovenského dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu s hostkou - českou altistkou Ester Pavlů, časťou Slovenského filharmonického zboru a Bratislavským chlapčenským zborom uvedú inšpiratívny program - Mahlerovu tretiu symfóniu.

O inšpiratívnu ponuku hudobných stretnutí sa v týždni na prelome februára a marca opäť pričinila Slovenská filharmónia, ktorá vo štvrtok a piatok ponúkne hudobný bonbónik. Do Bratislavy totiž prichádza svetoznámy slovenský dirigent s medzinárodným renomé Juraj Valčuha. Je čerstvým držiteľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí. Pod jeho taktovkou zaznie v podaní orchestra Slovenská filharmónia a za spoluúčasti ženskej časti Slovenského filharmonického zboru, Bratislavského chlapčenského zboru (pod vedením zbormajstrov Magdalény Rovňákovej a Gabriela Rovňáka) Mahlerova Symfónia č. 3. Sólisticky sa v nej predstaví aj vynikajúca česká mezzosopranistka Ester Pavlů.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Slovenská filharmónia so vzácnym hosťom

Mimoriadnym hosťom 75. koncertnej sezóny bude slovenský dirigent s medzinárodným renomé Juraj Valčuha. Je čerstvým držiteľom Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí. Uznávaný dirigent v súčasnosti pôsobí ako hudobný riaditeľ Houston Symphony. V aktuálnej sezóne uvedie s našimi telesami dva koncertné programy. Prvý z nich zaznie v Slovenskej filharmónii vo štvrtok 29. februára a v piatok 1. marca 2024  o 19.00. Témou bude  Mahlerova Symfónia č. 3, ktorá je z Mahlerových deviatich symfónii najrozsiahlejšia. Zároveň sa dnes teší obdivu a patrí k najobdivovanejším symfonickým kompozíciám všetkých čias.

Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Dirigent Juraj Valčuha so Slovenskou filharmóniou vo februári 2022. Foto: A. Trizuljak

Gustav Mahler, dirigent a skladateľ, šéf Viedenskej dvornej opery (1897-1907) a Metropolitnej opery v New Yorku (1907-1911) má na svojom konte deväť rozsiahlych symfónií a nedokončenú Symfóniu č. 10. Svetovo uznávaný slovenský dirigent Juraj Valčuha naštuduje so Slovenskou filharmóniou monumentálnu Symfóniu č. 3 d mol Gustava Mahlera, pre dva zbory a sólistku, ktorú skladateľ považoval za svoje najosobnejšie a najbohatšie dielo.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva na koncerty do Reduty aj vo februári. Pozrite, aké programy chystá / Kam za kultúrou

Mahler ju komponoval ako 35 ročný, na prelome rokov 1895 a 1896. V premiére zaznela až o šesť rokov neskôr, v nemeckom Krefelde pod taktovkou skladateľa pri príležitosti Celonemeckého hudobného združenia. Venoval ju prírode. Jednotlivé časti veľkého symfonicko-vokálneho diela predstavovali podľa skladateľových predstáv akési štádiá stvorenia  – 1. časť je zhudobnením zrodu života v lone prírody, 2. obraz kvetov na lúke, 3. zvierat v lese, v 4. časti do diania vstupuje človek – sólistka, ktorá  spieva hlbokú meditáciu plnú bolesti,  v 5.časti  ženský a detský zbor, „anjelský chór,“ 6.  pomalá časť ústi do triumfálneho hymnického záveru. Sólový part zaznie v Bratislave v interpretácii českej altistky Ester Pavlů. 

Do Bratislavy príde aj česká mezzosopranistka

Česká mezzosopranistka Ester Pavlů spolupracuje s celou plejádou uznávaných dirigentov, v Štátnej opere v Prahe naštudovala postavu Bizetovej Carmen, v Theater an der Wien vystúpila aj ako Ľadová kráľovná. Spoluúčastníkmi tejto koncertnej dvojice bude ženská časť Slovenského filharmonického zboru, ktorú pripravuje zbormajster Jan Rozehnal a členovia Bratislavského chlapčenského zboru, ktorých pripravujú zbormajstri Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák.

Ester Pavlů
Ester Pavlů. Foto: Josef Rabara

Hosťovanie Juraja Valčuhu, nášho najvýznamnejšieho dirigenta pôsobiaceho v zahraničí, sľubuje v spojení so ženskou časťou Slovenského filharmonického zboru, Bratislavským chlapčenským zborom a altistkou Ester Pavlů hudobný zážitok.  V aktuálnej sezóne sa Slovenská filharmónia pod jeho taktovkou predstaví aj 4. a 5. apríla 2024. V jeho naštudovaní zaznie Moyzesova Symfónia č. 1 Štyri posledné piesne Richarda Straussa. Sólistkou večerov bude slovenská sopranistka Slávka Zámečníková, sólistka Viedenskej štátnej opery.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak, archív SF, archív E. Pavlů a BCHZ

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »