Novinky

Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty

Slovenská filharmónia pokračuje v aktivitách hudobnej edukácie aj v pomaly rozbiehajúcej sa jubilejnej sezóne. Myslí na deti každého veku. Na rodiny, predškolákov i školákov, ale nezabúda ani na výchovu juniorov z radov budúcich hudobníkov. Aké aktivity pripravuje? Pozrite sa s nami!

Slovenská filharmónia slávi jubileum. 75. sezóna prináša na zážitky, výnimočných umelcov, atraktívne dramaturgie a jedinečné spojenia bohatú sezónu. Nebudú chýbať známe koncertné a komorné cykly, mimoriadne či divácky atraktívne sviatočné koncerty. A samozrejme, ani v tejto sezóne neopomína ani svet hudobnej edukácie. Má vyprofilované podujatia pre všetky vekové kategórie mladých návštevníkov. Zároveň budú vybrané koncerty pre mladých aj streamovať. Sledovať ich môžu deti, škôlkari, školáci na celom Slovensku, a dokonca aj v zahraničí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia jubiluje. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF.
Slovenská filharmónia jubiluje. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF.

Slovenská filharmónia myslí aj túto sezónu na školákov. Predstaví im klavír, saxofón, gitaru i ľudský hlas

Dramaturgia Slovenskej filharmónie organizuje pre najmenších a najmladších návštevníkov FILHARMONICKÚ ŠKÔLKU – interaktívne koncerty pre deti predškolského veku, ktoré navštevujú Slovenskú filharmóniu v doobedňajších hodinách. „V aktuálnej koncertnej sezóne máme pripravené 3 programy pre najmenších v Malej sále SF, ktoré pripravuje a moderuje hudobný skladateľ, klavirista a metodik Tomáš Boroš. Každý program uvedieme vo vybrané pondelky a piatky v dvoch frekvenciách,“ hovorí dramaturg Juraj Bubnáš. Na prvej, decembrovej Filharmonickej škôlke deti hravou formou spoznajú dva hudobné nástroje – klavír a barytónový saxofón, s ktorými ich zoznámi multiinštrumentalista Ladislav Fančovič.  Druhý program je venovaný ľudskému hlasu. Interpretmi marcového koncertu budú členovia Slovenského filharmonického zboru. Na treťom, májovom stretnutí vystúpia členovia Bratislavského gitarového kvarteta, deti sa zoznámia s gitarou.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš

Na každom koncerte privítame v Malej sále 70 škôlkarov. Jeden program navštívi 280 prihlásených škôlkarov. Komorná sála je prispôsobená najmenším návštevníkom, ktorí pohodlne sedia – ležia na tulivakoch rozostavaných do kruhu, v ktorom sa nachádzajú interpreti a moderátor a je tu zároveň priestor pre interaktívnu činnosť,“ dodáva Juraj Bubnáš.

Hudobná akadémia s Martinom Vanekom i rodinné koncerty pokračujú s novými témami

Cyklus výchovných koncertov pre žiakov bratislavských a mimobratislavských základných škôl s názvom Hudobná akadémia má už viac ako 20-ročnú tradíciu. Moderátorom tradične býva Martin Vanek. V aktuálnej sezóne však dostane výpomoc. Jeden z koncertov pripraví hudobne aj moderátorsky Gabriel Rovňák. 

Martin Vanek / rodinné koncerty
Martin Vanek, popularizátor klasickej hudby pre deti a mládež.

Žiaci počas sezóny navštívia štyri koncerty, ktoré sa konajú v dvoch frekvenciách. Tematicky sú pripravené štyri atraktívne programy – Konkurz na hudobného skladateľa, Príbeh hudby Slovenskej filharmónie, Potulky jazzom a Hudba z filmov. Počet účastníkov za danú školu, ako aj výber školy je po dohode so Slovenskou filharmóniou vopred pevne stanovený na všetky štyri termíny HA. Žiaci, ktorí tieto termíny absolvujú, získajú „Diplom absolventa Hudobnej akadémie SF“. Slovenskú filharmóniu navštívi pritom v jeden deň 1400 žiakov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra / Štátna filharmónia Košice
Robert Jindra: Mojím cieľom je prispieť k hudobnej edukácii

V ponuke sú aj naďalej mimoriadne populárne RODINNÉ KONCERTY, ktoré majú tiež dlhoročnú tradíciu. „Ako cyklus ich uvádzame od roku 2004. Programom kopírujú Hudobné akadémie – majú výchovno-vzdelávací charakter. Pripravené sú štyri programy – Konkurz na hudobného skladateľa, Príbeh hudby Slovenskej filharmónie, Potulky jazzom a Medzinárodný deň detí oslávime hudbou z filmov. Sobotným hudobnými popoludniami budú deti sprevádzať moderátor Martin Vanek a dirigent Gabriel Rovňák. Hodinové koncerty končia tombolou s peknými cenami,“ približuje nám dramaturg rodinné koncerty jubilejnej sezóny.  

ODPORÚČAME / Článok pokračuje pod reklamou

Mladí mladým

Koncertný cyklus JUNIOR nesie charakteristiku – Mladí mladým – mladí ľudia sedia  v publiku aj na pódiu. V aktuálnej sezóne sa v tomto cykle predstavia: Symfonický orchester konzervatória v Bratislave a Symfonický orchester HTF-VŠMU. Poslucháči VŠMU v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici dostanú príležitosť na jednom z koncertov predstaviť sa aj ako sólisti s orchestrom Slovenská filharmónia. V koncertnom cykle vystúpia aj Bratislavský chlapčenský zbor a Animato Chamber Orchestra s americkou klaviristkou a dirigentkou Claire Huangci.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia jubiluje. Aké koncertné cykly prináša?

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, J. Lukáš, archív SF

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red/mk) ***

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »