Novinky

Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta s Alexeiom Volodinom

Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom

Úvodná májová symfonická dvojica so šéfdirigentom je na programe už v tento štvrtok a piatok v Koncertnej sieni SF. Slovenská filharmónia privíta pod taktovkou Daniela Raiskina aj hosťa. Ním bude v Klavírnych koncertoch Alexei Volodin...

Mesačný program Slovenskej filharmónie odštartuje pravidelná symfonická dvojica koncertov orchestra Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Májová dvojica je na programe vo štvrtok a piatok 2. a 3. mája o 19.00 v Koncertnej sieni SF. Orchester Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom oboch najbližších večerov v bratislavskej Redute bude klavírny virtuóz Alexei Volodin, ktorý s orchestrom a šéfdirigentom Danielom Raiskinom v roku 2022 absolvoval turné v Rakúsku.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Od Gershwina k Ravelovi

Program večerov predstaví mimoriadne obľúbené opusy dvoch skladateľov. Koncerty otvorí Američan v Paríži Georga Gershwina, ktoré si objednala Newyorská filharmónia. Už počas jeho komponovania patril skladateľ k najvyhľadávanejším autorom piesní a muzikálov na Broadwayi. Za sebou mal úspešné uvedenia Rapsódie v modrom či Klavírneho koncertu F dur, diel, prostredníctvom ktorých sa etabloval ako jeden z najoriginálnejších skladateľov súčasnej americkej klasickej hudby. „Mojím zámerom je vyjadriť dojmy amerického cestovateľa prechádzajúceho sa Parížom – kultúrnym centrom Európy, počúvajúceho pritom hluk ulice a nasávajúceho francúzsku atmosféru. Rovnako, ako v iných mojich orchestrálnych dielach, som sa nesnažil zhudobniť žiadnu konkrétnu scénu,“ uviedol Gershwin o Američanovi v Paríži, ktorého premiéra zaznela 13. decembra 1928 v newyorskej Carnegie Hall.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia s jubilejnou sezónou. Čo prináša 75. koncertná sezóna?

Počas tohto týždňa zaznejú v Koncertnej sieni dva klavírne koncerty – Gershwinov Koncert pre klavír a orchester F dur, ktorý dokončil vo verzii pre dva klavíry a následne ho inštrumentoval pre orchester. V tejto podobe bolo dielo dokončené 10. novembra a 3. decembra 1925 sa konalo jeho prvé verejné uvedenie v newyorskej Carnegie Hall s autorom za klavírom. V Slovenskej filharmónii zaznie v interpretácii brilantného klaviristu Alexeia Volodina, pravidelného hosťa jej koncertných sezón. Tentokrát uvedie aj Koncert pre klavír a orchester G dur Maurica Ravela z roku 1931. Oba symfonické večery vyvrcholia Ravelovým populárnym Bolerom, jednou z najobľúbenejších symfonických skladieb 20. storočia, ktorú skladateľ začal komponovať v roku 1928 po návrate z jeho veľkého amerického turné späť do Paríža.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou? TOP tipy pre 18. týždeň roka 2024

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak / archív SF

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »