Novinky

Riaditelia divadiel a orchestrov sa dohodli, že pripravia návrh o sponzoringu v kultúre

Asociácie slovenských divadiel a orchestrov (ASDO) / zasadnutie / sponzoring kultúre

V Slovenskom národnom divadle sa v piatok 30. septembra konalo ďalšie zasadnutie Asociácie slovenských divadiel a orchestrov (ASDO). Riaditelia zriaďovaných kultúrnych inštitúcií diskutovali o financovaní a hospodárení s ohľadom na infláciu a rast cien, ale tiež o možnostiach európskych grantových schém. Dôležitou témou bol opäť sponzoring v kultúre. Členovia ASDO sa dohodli, že návrh zákona pripravia vo svojej réžii.

Zástupcovia ASDO diskutovali o návrhu zákona o sponzoringu v kultúre so zástupcami ministerstva kultúry ešte v júni. Hoci naň umelecká obec čaká desaťročia, v súčasnosti však žiadny relevantný návrh zákona o sponzoringu v kultúre neexistuje. 

Návrh zákona sponzoringu v kultúre má vyjsť z dielne ASDO

Generálny riaditeľ SND Matej Drlička preto vyzval Asociáciu slovenských orchestrov a divadiel, ktorej je členom aj SND, aby spoločne prevzali iniciatívu a začali návrh pripravovať vo svojej réžii. „ASDO združuje odborníkov z oblasti živej kultúry s bohatou praxou, preto sa mi zdá zmysluplné, že by sme sa mali podieľať na príprave zákona o sponzoringu v kultúre. Po konzultáciách so zástupcami Ministerstva kultúry SR na dnešnom zasadnutí ASDO bol náš návrh angažovať sa z ich strany prijatý pozitívne. Som si, samozrejme, plne vedomý, že zákon musí presadiť ministerstvo kultúry, ale som presvedčený, že ako odborníci z brandže môžeme byť veľkým prínosom pri tvorbe návrhu tohto zákona,“ zdôvodňuje Matej Drlička. 

zasadnutie ASDO / generálny riaditeľ SND Matej Drlička / zákon o sponzoringu kultúre
Generálny riaditeľ SND, Matej Drlička počas zasadnutia ASDO, Zdroj: SND

Sponzorský zákon je jednou z hlavných tém ASDO

Prítomní riaditelia divadiel a orchestrov vrátane predsedu ASDO s jeho návrhom súhlasili a dohodli sa na ďalších krokoch. „Zákon o sponzoringu v kultúre je jedna z našich hlavných tém, ktorými sa dlhodobo zaoberáme, pretože by znamenal výraznú pomoc zriaďovanej aj nezriaďovanej kultúre. Ministerstvo kultúry aj poslanci výboru NR SR pre kultúru a médiá síce sľubujú, že sponzorský zákon raz príde na rad, ale stále sa nič nedeje. Preto sme sa my ako profesijné združenie dohodli, že návrh tejto legislatívy pripravíme a ukážeme, ako by mohol sponzorský zákon podľa nás vyzerať,“ hovorí Jaroslav Dóczy, predseda ASDO a riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre

zasadnutie ASDO / predseda ASDO Jaroslav Doczy / zákon o sponzoringu kultúre
Predseda ASDO, Jaroslav Dóczy počas zasadnutia. Foto: SND

Veľkou témou bola oblasť ekonomická. Rokovali aj o možnosti financovania projektov prostredníctvom grantov a štrukturálnych fondov EÚ

Ďalšou dôležitou témou bol panel o možnostiach využitia európskych štrukturálnych fondov a grantov pri financovaní projektov divadiel a orchestrov. Konkrétne programy a výzvy riaditeľom divadiel predstavili zástupcovia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Medzinárodného vyšehradského fondu, Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu aj Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Témou bola aj inflácia

Ekonomický panel, v ktorom vystúpil ekonomický riaditeľ SND Matej Bošňák, bol zameraný na dlhodobé a aktuálne témy ekonomických úsekov divadiel a orchestrov ako výdavky v postpandemickom období. Témou tak bola nielen inflácia a rast cien. Rozprávalo sa tiež o administratívnych bariérach pri generovaní príjmov. Načrelo sa aj do oblasti strednodobého strategického plánovania rozpočtov. 

Asociácie slovenských divadiel a orchestrov (ASDO) / zasadnutie / sponzoring kultúre
Ekonomický riaditeľ Matej Bošňák prednáša počas zasadnutia ASDO, Foto: SND

Foto: Jozef Barinka, SND

Zdroj: SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Alexová,  PR manažérka

*** aktualizácia: 2022-10-12 (red/smp) ***

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo
Culture Divadlo

Rekonštrukcia historickej budovy SND pokračuje a otvoria ju na prehliadky

Obnova Historickej budovy SND pokračuje aj v tejto sezóne. Pre návštevníkov otvorí svoje brány už v tejto sezóne, no hrať sa v nej nebude.

Read More
Translate »