Novinky

PRIPOMÍNAME: Obnovený Dom umenia Fatra súťaží o cenu Fénix-kultúrna pamiatka roka

Dom umenia Fatra

Obnovený Dom umenia Fatra, sídlo Štátneho komorného orchestra v Žiline, súťaží o cenu Fénix - kultúrna pamiatka roka ako jediná budova v Žiline.V súťaži hlasuje aj verejnosť v online hlasovaní do 2. apríla 2024.

Dom umenia Fatra – sídlo Štátneho komorného orchestra Žilina má za sebou významnú obnovu. Obnovené a zreštaurované boli vonkajšie historické fasády a ich výtvarné prvky, vrátane pôvodného nápisu GRAND BIO UNIVERSUM. Nové okenné výplne vzhľadovo vychádzajú z historických originálov, zároveň však zodpovedajú súčasným technicko-ekonomickým kritériám. Rekonštrukcia interiéru priniesla väčší komfort pre divákov a zlepšila špecifické prevádzkové podmienky (akustika, zväčšenie pódia).

Dom umenia Fatra / Fénix

Inštalovaná moderná svetelná a projekčná technológia výrazne rozširuje funkcionalitu a možnosti využitia koncertnej sály. Obnova, ktorá sa realizovala v rámci projektu “Prelaďme na novú vlnu – Dom umenia Fatra“ financovaného z grantu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórska a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, prinavrátila pamiatke autentický slohový secesný výraz a zároveň pretvorila Dom umenia Fatra na moderné a príťažlivé centrum umenia.

Zápolí o sošku Fénixa

Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka vyhlásilo Ministerstvo kultúry SR tento rok už po 17. krát. Súťaž má za cieľ inšpirovať a podporovať vlastníkov cenných národných kultúrnych pamiatok v neľahkom úsilí o ich záchranu a obnovu. K viac ako 30 súťažných pamiatok patrí aj Dom umenia Fatra v Žiline. Hlasovanie prebieha na webovej stránke kpr-fenix.sk do 2. 4. 2024 polnoci. Súťažiaci môže hlasovať maximálne jedenkrát denne z jedného telefónneho čísla slovenského mobilného operátora.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Fenix 2024
Rozhodnite, kto tentoraz získa ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP

Každý hlasujúci sa automaticky zapojí aj do súťaže o 1 x pobyt pre 2 osoby Kubínyiovskom kaštieli v Dolnom Kubíne v hodnote 400,- € a 19 x balíček plný prekvapení v hodnote do 40,- €. Každý súťažiaci môže získať iba jednu výhru.

TS, Štátny komorný orchester Žilina, www.skozilina.sk

Foto / Zdroj: Štátny komorný orchester Žilina

Redakciu portálu informovala Júlia Molnárová Kráľová, Marketing manager Štátny komorný orchester Žilina

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »