Novinky

Počas decembra vystavuje v SND víťaz Bienále divadelnej fotografie Robert Tappert

Výstava Roberta Tapperta Divadlo v Činohre SND.

Počas decembra vystavuje v priestoroch foyeru Činohry Slovenského národného divadla víťaz Bienále divadelnej fotografie 2022 Robert Tappert. Výstavu s názvom Divadlo si návštevníci SND môžu v priestoroch foyeru Činohry pozrieť až do konca decembra.

Máme tip na zaujímavú výstavu, ktorú si môžete pozrieť idúcky na divadelné predstavenie vo foyeri Činohry našej prvej scény. Počas decembra tu vystavuje sériu dokumentárnych fotografií víťaz Bienále divadelnej fotografie 2022 Robert Tappert, ktorý vyhral túto súťaž už druhýkrát v jej histórii. Je tiež držiteľom viacerých ďalších prestížnych ocenení (PX3 Paris Photo Prize, The Andrei Stenin International Photo Contest, Slovak Press Photo, Czech Press Photo). „Ak si myslíte, že viete, ako vyzerá divadelná fotografia, navštívte výstavu Roberta Tapperta Divadlo a možno budete prekvapení, že môže vyzerať aj celkom inak,“ pozýva návštevníkov do priestorov Slovenského národného divadla kurátorka výstavy Michaela Hučko Pašteková.

Výstava Roberta Tapperta Divadlo v Činohre SND.

Robert Tappert študoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave aj na DAMU v Prahe. Ako fotograf spolupracuje s viacerými divadlami po Slovensku. Venuje sa dokumentárnej a portrétnej fotografii. „Fotografie Roberta Tapperta kladú do kontrastu zaužívanú a do istej miery schematickú estetiku divadelnej fotografie s autorským výtvarným dokumentom,“ vysvetľuje kurátorka výstavy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Darujte Vianoce či Mikuláša v SND
TIP na vianočný darček: Darujte Vianoce v SND

Podľa nej je to charakteristické najmä pre Tappertov dlhoročný projekt Divadlo.V ňom nevytvára vizuálny archív divadelných inscenácií, ale zaujíma ho špecifickosť divadelnej reality. Napätie fikcie a skutočnosti, ktoré je v nej prítomné, skúma najprv z perspektívy divadla a následne sa zameriava na posun ich vzťahu vo fotografii,“ približuje kurátorka a teoretička fotografie. Divadlo sa podľa nej stáva pre Tapperta „objektom umeleckého výskumu divadelnej a fotografickej iluzórnosti. Divadelná realita sa tak transformuje na osobitý umelecký materiál.

Výstava Roberta Tapperta Divadlo v Činohre SND.
Výstava Roberta Tapperta Divadlo v Činohre SND. Foto: Jozef Barinka

Výstavu R. Tapperta Divadlo, nájdete vo foyeri Činohry SND, kde potrvá do konca decembra. Súťaž Bienále divadelnej fotografie od roku 2010 každé dva roky (s výnimkou obdobia pandémie) vyhlasuje a organizuje Divadelný ústav. Jeho riaditeľka Vladislava Fekete dodáva, že bienále je otvorené všetkým profesionálnym fotografkám a fotografom pôsobiacim na Slovensku: „Autori a autorky môžu reflektovať slovenské divadlo vo všetkých jeho podobách a formách prostredníctvom umeleckej, dokumentárnej či novinárskej fotografie. Súťažné práce môžu zobrazovať pestrú škálu podôb divadelného života – od inscenačných záberov po civilné portréty divadelných tvorcov, divadelnú architektúru, fotografie zo zákulisia, workshopov, festivalov… Aj pre túto obsahovú pestrosť súťažné práce hodnotí komisia zložená nielen z profesionálnych fotografov, ale aj výtvarníkov a divadelníkov.

Fotograf Robert Tappert a riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete, foto Jozef Barinka / Bienále divadelnej fotografie
Fotograf Robert Tappert a riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete. Foto: Jozef Barinka

Víťaz Grand Prix Bienále divadelnej fotografie 2022 získal okrem možnosti uskutočniť vlastnú výstavu aj finančnú odmenu vo výške 1 000 €. Partnerom súťaže je Katedra fotografie a nových médií Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V spolupráci s ňou sa tiež realizuje špeciálna sekcia, a to študentská divadelná fotografia. Najbližšie súťaž opäť vyhlásia v roku 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočná pošta Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia opäť prichádza s Vianočnou poštou

TS, Divadelný ústav, www.theatre.sk

Foto: Jozef Barinka

Zdroj: Divadelný ústav 

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lenka Leláková, PR & marketing Divadelného ústavu

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-12-20 (admin/ reupload grafiky)

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »