Novinky

Oravský hrad sa tiež uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023

Oravský hrad

Oravský hrad sa pre úspešnú obnovu časti budov Oravského hradu uchádza o cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023. Má obrovskú šancu, nezabudnite, že o jeho úspechu rozhodne verejnosť, a môžete to byť práve vy!

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, sa zapojilo do 17. ročníka súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2023, ktorú vyhlasuje Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s Nadáciou SPP. Cieľom súťaže je inšpirovať, motivovať a podporovať vlastníkov cenných národných kultúrnych pamiatok v neľahkom úsilí o ich záchranu a obnovu. Obnova časti budov Oravského hradu bola nominovaná odbornou porotou. Z počtu 35 uchádzačov sa Oravský hrad dostal do zúženého výberu dvanástich pamiatok, ktoré budú bojovať o titul „Fénix – Kultúrna pamiatka roka.

Prihlásili sme sa do súťaže po obnove fasád Administratívneho traktu, Tretej hradnej brány a Archívnej bašty. Obnova prebiehala v rokoch 2018 – 2023 a bola financovaná z vlastných finančných zdrojov múzea v celkovej výške 505 927,61 €,“ povedala riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková. 

Zdĺhavá obnova

Vplyvom procesu prirodzenej degradácie, nevhodných technológií použitých počas generálnej obnovy hradu došlo k opadávaniu pôvodných omietok. Kvôli tomu sa muselo pristúpiť k uzatvoreniu časti Veľkej terasy pre verejnosť a urýchlene zabezpečiť obnovu fasády. Narušené boli navyše odtokové žľaby, dôsledkom čoho dažďová voda neustále poškodzovala exteriérové a interiérové omietky a murivá.

Oravský hrad

Vďaka stabilizácii budov, obnoveniu fasád a výmene odtokových žľabov sa značne predĺžila životnosť objektov. Zaistila sa tým tiež bezpečnosť návštevníkov. Súčasná podoba objektov po obnove rekonštruuje v prípade Archívnej bašty pôvodnú fasádnu maľbu z obdobia 16. storočia. Administratívny trakt odzrkadľuje stav zo začiatku 19. storočia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka v plnom prúde. Na prihlásenie zostáva pár dní
17. ročník súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka v plnom prúde. Na prihlásenie zostáva pár dní

 „Vo štvrtok 14.marca 2024 som sprevádzala odbornú trinásťčlennú porotu, ktorá absolvovala obhliadku nominovanej pamiatky a zaujímala sa o postupy a metodiku reštaurovania, ktoré sa uplatňovali pri obnove fasád na Administratívnom trakte, Tretej hradnej brány a Archívnej bašte. Odborná porota pozostávala zo špičkových odborníkov z radov architektov, reštaurátorov, znalcov dejín, zástupcov pamiatkových úradov, či odboru ochrany pamiatkového fondu MK SR i zástupcov organizátorov a partnerov súťaže. Verím, že som im zodpovedala na všetky vyčerpávajúce otázky a príbeh nášho Oravského hradu ich zaujal natoľko, že postúpime medzi laureátov 17. ročníka Fénix – Kultúrna pamiatka roka“, povedala riaditeľka Oravského múzea PaedDr. Mária Jagnešáková.

Oravský hrad

Verejnosť môže hlasovať za najkrajšiu pamiatku do 2. apríla 2024. Za projekt Oravského hradu, podobne ako to platí pri každom ďalšom zo súťažiacich, môžete tak učiniť raz za 24 hodín. Pamiatka, ktorá získa najvyšší počet hlasov zo strany verejnosti, dostane ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Fenix 2024
Rozhodnite, kto tentoraz získa ocenenie Fénix – Cena Nadácie SPP

TS, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava, www.oravskemuzeum.sk

Foto/Zdroj: Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »