Novinky

Múzeum ukrajinskej kultúry tvorivo o sviečke menom Hromnička

Múzeum ukrajinskej kultúry / Hromnička

SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry pozýva v prvej polovici februári na tvorivé dielne. Ich témou sú obradné sviečky, známejšie pod menom hromnička či nadchádzajúci veľký pôst.

Pri príležitosti svojho 60. výročia vo Svidníku pripravuje Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry ďalšie zaujímavé podujatie. V termíne od 1. do 15. februára totiž záujemcom, najmä deťom, predstavuje zvyky a tradície zo severovýchodného Slovenska, ktoré sa viažu k obdobiu fašiangov a k sviatku Hromníc. Ten svet kresťanstva slávi 2. februára. Jedným zo symbolov tohto sviatku je sviečka – hromnička, ktorú si návštevníci tvorivých dielní môžu vyrobiť z vosku pracovitých včeličiek. Okrem toho sa dozvedia, čo táto sviečky symbolizuje, aké zvyky sa viažu k Hromniciam a ako to bolo a býva s veľkým pôstom, ktorý je predo dvermi. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Príbeh hudby Slovenskej filharmónie / Kam za kultúrou
Reduta mladým: Príbeh hudby Slovenskej filharmónie zaznie v Bratislave, Piešťanoch i online

Hromnička je najväčším symbolom Hromníc

S dňom Hromníc sa totiž nespája len koniec vianočného, resp. povianočného obdobia, ale aj vítanie jari. Zima stráca na sile, príroda sa pomaly prebúdza a objavujú sa aj prvé jarné kvety. Fašiangy sú v plnom prúde a to je znak, že sa pomaly blíži predveľkonočný pôst. Predkresťanské oslavy vítania jari nahradila oslava sviatku Obetovania Pána. Podľa starobylej židovskej tradície po 40. dňoch od Narodenia Pána nechali malého Ježiša v chráme obrezať a symbolicky zasvätiť prvorodeného Bohu. V predkoncilnom období sa práve na tento sviatok končilo vianočné obdobie. Odzdobovali sa stromčeky a odkladali sa betlehemské jasličky. V chrámoch sa pred omšami konávali a dodnes konávajú aj obrady požehnania sviec. Požehnaná svieca – hromnička získala po požehnaní ochrannú funkciu. Počas búrok, prírodných katastrof si ich veriaci zapaľujú, kladú do okien pre ochranu pred nešťastím alebo sa pri nich v náročných chvíľach života modlia. V minulosti nechýbali v každej domácnosti. Zvykli sa zapaľovať tiež pri umierajúcim ako ochrana pred nečistými silami a tiež, aby mu svietili počas cesty na druhý svet. 

Hromnička

Tvorivé dielne sa realizujú v dňoch od utorka do piatku v čase od 9:00 do 16:00 hod. Vstupné činí 3 EUR. V prípade záujmu o účasť na nich sa treba prihlásiť najneskôr v trojdňovom predstihu mailom na adrese dana.mackova@snm.sk alebo na telefónnych číslach 054/2451009 alebo 0908/795 086.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočný tip: navštívte betlehemy v bratislavských katolíckych chrámoch
Vianočný tip: navštívte betlehemy v bratislavských katolíckych chrámoch

Zdroj: SNM

Text: Silvia Mária Petrovits

Týždeň v znamení premiér a výročí. Kam za kultúrou?
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News PR

Týždeň v znamení premiér a výročí. Kam za kultúrou?

Tretí týždeň roka 2025 praje kultúre. Prináša premiéry, sviatočné koncerty, atraktívne dramaturgie i oslavu výročia. Viete kam za kultúrou?

Read More
Zemlinsky Quartet v cykle Komorná hudba Slovenskej filharmónie / Kam za kultúrou
Culture Hudba Koncerty News PR

Zemlinsky Quartet v cykle Komorná hudba Slovenskej filharmónie už v utorok

Slovenská filharmónia pokračuje v januárovom programe, a to už v utorok komorným koncertom z cyklu Komorná hudba Slovenskej filharmónie, ktorého hosťom bude Zemlinsky Quartet…

Read More
Melanchólia vzdoru
Culture Divadlo News PR

Divadlo Jána Palárika chystá premiéru inscenácie Melanchólia vzdoru

Melanchólia vzdoru. Tak znie nový prírastok repertoáru Divadla Jána Palárika v Trnave, ktoré divadlo v premiére uvádza 17. januára 2025.

Read More
Translate »