Novinky

Múzeum ukrajinskej kultúry tvorivo o sviečke menom Hromnička

Múzeum ukrajinskej kultúry / Hromnička

SNM - Múzeum ukrajinskej kultúry pozýva v prvej polovici februári na tvorivé dielne. Ich témou sú obradné sviečky, známejšie pod menom hromnička či nadchádzajúci veľký pôst.

Pri príležitosti svojho 60. výročia vo Svidníku pripravuje Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry ďalšie zaujímavé podujatie. V termíne od 1. do 15. februára totiž záujemcom, najmä deťom, predstavuje zvyky a tradície zo severovýchodného Slovenska, ktoré sa viažu k obdobiu fašiangov a k sviatku Hromníc. Ten svet kresťanstva slávi 2. februára. Jedným zo symbolov tohto sviatku je sviečka – hromnička, ktorú si návštevníci tvorivých dielní môžu vyrobiť z vosku pracovitých včeličiek. Okrem toho sa dozvedia, čo táto sviečky symbolizuje, aké zvyky sa viažu k Hromniciam a ako to bolo a býva s veľkým pôstom, ktorý je predo dvermi. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Príbeh hudby Slovenskej filharmónie / Kam za kultúrou
Reduta mladým: Príbeh hudby Slovenskej filharmónie zaznie v Bratislave, Piešťanoch i online

Hromnička je najväčším symbolom Hromníc

S dňom Hromníc sa totiž nespája len koniec vianočného, resp. povianočného obdobia, ale aj vítanie jari. Zima stráca na sile, príroda sa pomaly prebúdza a objavujú sa aj prvé jarné kvety. Fašiangy sú v plnom prúde a to je znak, že sa pomaly blíži predveľkonočný pôst. Predkresťanské oslavy vítania jari nahradila oslava sviatku Obetovania Pána. Podľa starobylej židovskej tradície po 40. dňoch od Narodenia Pána nechali malého Ježiša v chráme obrezať a symbolicky zasvätiť prvorodeného Bohu. V predkoncilnom období sa práve na tento sviatok končilo vianočné obdobie. Odzdobovali sa stromčeky a odkladali sa betlehemské jasličky. V chrámoch sa pred omšami konávali a dodnes konávajú aj obrady požehnania sviec. Požehnaná svieca – hromnička získala po požehnaní ochrannú funkciu. Počas búrok, prírodných katastrof si ich veriaci zapaľujú, kladú do okien pre ochranu pred nešťastím alebo sa pri nich v náročných chvíľach života modlia. V minulosti nechýbali v každej domácnosti. Zvykli sa zapaľovať tiež pri umierajúcim ako ochrana pred nečistými silami a tiež, aby mu svietili počas cesty na druhý svet. 

Hromnička

Tvorivé dielne sa realizujú v dňoch od utorka do piatku v čase od 9:00 do 16:00 hod. Vstupné činí 3 EUR. V prípade záujmu o účasť na nich sa treba prihlásiť najneskôr v trojdňovom predstihu mailom na adrese dana.mackova@snm.sk alebo na telefónnych číslach 054/2451009 alebo 0908/795 086.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočný tip: navštívte betlehemy v bratislavských katolíckych chrámoch
Vianočný tip: navštívte betlehemy v bratislavských katolíckych chrámoch

Zdroj: SNM

Text: Silvia Mária Petrovits

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »