Lumière má dočasný domov, vracia sa s obľúbenou dramaturgiou i exkluzívnym programom

Lumière má dočasný domov, vracia sa s obľúbenou dramaturgiou i exkluzívnym programom

Bratislavské Kino Lumière začína v novom roku v nových priestoroch. Od 19. januára bude dočasne premietať v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení, od 18. februára pribudnú projekcie aj v Slovenskej národnej galérii. Diváci sa môžu tešiť na známu dramaturgiu, hneď v prvých dňoch kino ponúkne exkluzívny program. Premietne hudobný film The Doors: Final Cut (1991) režiséra Olivera Stona v cykle Reštaurovaná klasika. Pôjde o jediné uvedenie filmu na Slovensku.

V kinosále Filmovej a televíznej fakulty VŠMU bude Kino Lumière premietať každú stredu, štvrtok a piatok. Ponúkne dramaturgiu, na akú sú jej diváci zvyknutí. Priestor dostanú predovšetkým klubové a artové filmy, obľúbené cykly Reštaurovaná klasika, Music & Film i festivalové špeciály. Na úvodnej projekcii vo štvrtok 19. januára o 18.30 hod. sa premietne dráma Osem hôr (2022) režisérskej i partnerskej dvojice Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch, ocenená Cenou poroty na MFF Cannes. Film o prerode chlapcov na mužov, o hodnote priateľstva a hľadaní zmyslu života v tichu spektakulárnych Álp či Himalájí je adaptáciou rovnomennej knihy Paola Cognettiho. Podľa režisérky Charlotte Vandermeersch s manželom chceli „nakrútiť epický film, vyrozprávaný drobnými gestami. Ódu na krehkosť a silu každej jednej živej bytosti, či už je to človek, zviera, rastlina alebo hora.“

V prvý týždeň premietania Kino Lumière na svojej novej adrese uvedie hudobný film The Doors: Final Cut (1991) režiséra Olivera Stona v cykle Reštaurovaná klasika. Film zachytáva vzostup a pád nesmrteľnej americkej rockovej skupiny The Doors a jej speváka Jima Morrisona. Rebela a génia, ktorý sa počas svojho krátkeho života stal legendou, vo filme excelentne stvárňuje Val Kilmer. „Začiatkom 90. rokov minulého storočia film The Doors spôsobil celosvetové oživenie záujmu o skupinu a jej speváka,“ približuje snímku Miro Ulman, ktorý pre Kino Lumière pravidelne pripravuje cyklus hudobných filmov Music & Film a film pred projekciou lektorsky uvedie. „Oliver Stone vo filme presvedčivo evokuje atmosféru koncertov kapely i svet Morrisonových textov. Tridsať najväčších hitov na chvíľu vráti divákov do druhej polovice 60. rokov minulého storočia spojenej s rozmachom rockovej hudby, hnutím hippies, drogami a bojom proti establishmentu.“ Snímka sa po 30-ich rokoch vracia na plátna kín v podobe digitálne reštaurovaného režisérskeho zostrihu s obrazom s rozlíšením 4K. Kino Lumière ju uvedie na jediných dvoch projekciách na Slovensku 20. a 25. januára o 19.00 hod.

V programovej ponuke Kina Lumière v najbližších dňoch diváci nájdu aj drámu Fabelmanovci (2022) Stevena Spielberga, ktorá len nedávno získala dva Zlaté glóbusy za najlepší film a réžiu. Pozrieť si môžete i komédiu Je mi zo seba zle (2022) Kristoffera Borgliho z programu prehliadky severských filmov Scandi, ocenenú na MFF Cannes v sekcii Un certain regard.

Uvidíte tiež drámu Banger (2022) Adama Sedláka, nominovanú na Cenu českej filmovej kritiky. Samozrejmosťou programu je i cyklus najlepších domácich filmov Best of Film.sk – slovenský film roka 2022, v ktorom podľa hodnotenia filmových vedcov a kritikov dominuje film Obeť (2022) Michala Blaška.

Z noviniek sa premietne napríklad komédia A potom prišla láska (2022) Šimona Holého alebo historický film Korzet (2022) Marie Kreutzer o cisárovnej Sissi, za ktorej stvárnenie bola jej predstaviteľka Vicky Krieps ocenená Európskou filmovou cenou ako najlepšia herečka i cenou na MFF Cannes v sekcii Un certain regard.

Kino Lumière je zatvorené od 20. septembra 2022 z dôvodu požiaru a jeho sanácie v digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu v objekte kina na Špitálskej ulici 4 v Bratislave. Na odstraňovanie škôd nadviazala plánovaná rekonštrukcia kina. Počas rekonštrukcie bude Kino Lumière  od 19. januára dočasne premietať na FTF VŠMU na Svoradovej ulici 2 každú stredu, štvrtok a piatok, štandardné vstupné je 6 eur. Na väčšinu filmov sa dajú uplatniť zľavy, a to 1 euro pre seniorov, ZŤP a študentov a pre držiteľov preukazu filmového klubu 2023, ďalej 2 eurá na kartu Lumierka a pre študentov a pedagógov VŠMU. Od 18. februára pribudnú pod hlavičkou Kina Lumière aj projekcie v novootvorenej Slovenskej národnej galérii na Rázusovom nábreží 4, naplánované sú každý utorok, sobotu a nedeľu.

TS, sfu.sk

Zdroj: Slovenský filmový ústav

Redakciu informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ

Slovenský komorný orchester
Hudba News Odporúčame PR

Nedeľné popoludnie v Slovenskej filharmónii, Hommage à Bohdan Warchal

Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala. Koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v nedeľu 26. januára 2023 v Koncertnej sieni SF o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude svetovo uznávaný husľový virtuóz a dirigent Shlomo Mintz. Na nedeľnom […]

Read More
Trio Euterpe / Zimný cyklus Třeboňská nocturna
Hudba News PR

Třeboňská nocturna pozývajú dnes na Trio Euterpé

Séria Abonentných koncertov Třeboňských nocturien pozýva na progresívne Trio Euterpé už vo štvrtok 26. januára do Divadla J. K. Tyla v Třeboni. Festival taktiež spúšťa predpredaj na letný festival, ktorý prebehne v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach Třebone. Na letnom festivale Třeboňska nocturna v júli 2023 vystúpi Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový […]

Read More
Tip na výstavu: Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach / Pečate v Univerzitnej knižnici /
História News Odporúčame

Tip na výstavu: Pečate v Univerzitnej knižnici

Máme pre vás jeden tip na zaujímavú výstavu, ktorá určite poteší nejedného priaznivca histórie, heraldiky či sfragistiky. Je ňou výstava Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach. Nájdete ju v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Na ceste spoznávania vás prostredníctvom pečatí vo svojich fondov prevedie Štátny archív v Bratislave. My sme si boli […]

Read More
Translate »