Lumière má dočasný domov, vracia sa s obľúbenou dramaturgiou i exkluzívnym programom

Lumière má dočasný domov, vracia sa s obľúbenou dramaturgiou i exkluzívnym programom

Bratislavské Kino Lumière začína v novom roku v nových priestoroch. Od 19. januára bude dočasne premietať v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení, od 18. februára pribudnú projekcie aj v Slovenskej národnej galérii. Diváci sa môžu tešiť na známu dramaturgiu, hneď v prvých dňoch kino ponúkne exkluzívny program. Premietne hudobný film The Doors: Final Cut (1991) režiséra Olivera Stona v cykle Reštaurovaná klasika. Pôjde o jediné uvedenie filmu na Slovensku.

V kinosále Filmovej a televíznej fakulty VŠMU bude Kino Lumière premietať každú stredu, štvrtok a piatok. Ponúkne dramaturgiu, na akú sú jej diváci zvyknutí. Priestor dostanú predovšetkým klubové a artové filmy, obľúbené cykly Reštaurovaná klasika, Music & Film i festivalové špeciály. Na úvodnej projekcii vo štvrtok 19. januára o 18.30 hod. sa premietne dráma Osem hôr (2022) režisérskej i partnerskej dvojice Felix van Groeningen a Charlotte Vandermeersch, ocenená Cenou poroty na MFF Cannes. Film o prerode chlapcov na mužov, o hodnote priateľstva a hľadaní zmyslu života v tichu spektakulárnych Álp či Himalájí je adaptáciou rovnomennej knihy Paola Cognettiho. Podľa režisérky Charlotte Vandermeersch s manželom chceli „nakrútiť epický film, vyrozprávaný drobnými gestami. Ódu na krehkosť a silu každej jednej živej bytosti, či už je to človek, zviera, rastlina alebo hora.“

V prvý týždeň premietania Kino Lumière na svojej novej adrese uvedie hudobný film The Doors: Final Cut (1991) režiséra Olivera Stona v cykle Reštaurovaná klasika. Film zachytáva vzostup a pád nesmrteľnej americkej rockovej skupiny The Doors a jej speváka Jima Morrisona. Rebela a génia, ktorý sa počas svojho krátkeho života stal legendou, vo filme excelentne stvárňuje Val Kilmer. „Začiatkom 90. rokov minulého storočia film The Doors spôsobil celosvetové oživenie záujmu o skupinu a jej speváka,“ približuje snímku Miro Ulman, ktorý pre Kino Lumière pravidelne pripravuje cyklus hudobných filmov Music & Film a film pred projekciou lektorsky uvedie. „Oliver Stone vo filme presvedčivo evokuje atmosféru koncertov kapely i svet Morrisonových textov. Tridsať najväčších hitov na chvíľu vráti divákov do druhej polovice 60. rokov minulého storočia spojenej s rozmachom rockovej hudby, hnutím hippies, drogami a bojom proti establishmentu.“ Snímka sa po 30-ich rokoch vracia na plátna kín v podobe digitálne reštaurovaného režisérskeho zostrihu s obrazom s rozlíšením 4K. Kino Lumière ju uvedie na jediných dvoch projekciách na Slovensku 20. a 25. januára o 19.00 hod.

V programovej ponuke Kina Lumière v najbližších dňoch diváci nájdu aj drámu Fabelmanovci (2022) Stevena Spielberga, ktorá len nedávno získala dva Zlaté glóbusy za najlepší film a réžiu. Pozrieť si môžete i komédiu Je mi zo seba zle (2022) Kristoffera Borgliho z programu prehliadky severských filmov Scandi, ocenenú na MFF Cannes v sekcii Un certain regard.

Uvidíte tiež drámu Banger (2022) Adama Sedláka, nominovanú na Cenu českej filmovej kritiky. Samozrejmosťou programu je i cyklus najlepších domácich filmov Best of Film.sk – slovenský film roka 2022, v ktorom podľa hodnotenia filmových vedcov a kritikov dominuje film Obeť (2022) Michala Blaška.

Z noviniek sa premietne napríklad komédia A potom prišla láska (2022) Šimona Holého alebo historický film Korzet (2022) Marie Kreutzer o cisárovnej Sissi, za ktorej stvárnenie bola jej predstaviteľka Vicky Krieps ocenená Európskou filmovou cenou ako najlepšia herečka i cenou na MFF Cannes v sekcii Un certain regard.

Kino Lumière je zatvorené od 20. septembra 2022 z dôvodu požiaru a jeho sanácie v digitalizačnom pracovisku Slovenského filmového ústavu v objekte kina na Špitálskej ulici 4 v Bratislave. Na odstraňovanie škôd nadviazala plánovaná rekonštrukcia kina. Počas rekonštrukcie bude Kino Lumière  od 19. januára dočasne premietať na FTF VŠMU na Svoradovej ulici 2 každú stredu, štvrtok a piatok, štandardné vstupné je 6 eur. Na väčšinu filmov sa dajú uplatniť zľavy, a to 1 euro pre seniorov, ZŤP a študentov a pre držiteľov preukazu filmového klubu 2023, ďalej 2 eurá na kartu Lumierka a pre študentov a pedagógov VŠMU. Od 18. februára pribudnú pod hlavičkou Kina Lumière aj projekcie v novootvorenej Slovenskej národnej galérii na Rázusovom nábreží 4, naplánované sú každý utorok, sobotu a nedeľu.

TS, sfu.sk

Zdroj: Slovenský filmový ústav

Redakciu informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »