Novinky

Legendárny muzikál Cats / Mačky sa vracia na dosky Divadla Nová scéna v obnovenej premiére

Mačky / Cats / Divadlo Nová scéna / Kam za kultúrou

Jeden z najúspešnejších svetových muzikálov všetkých čias CATS / MAČKY sa po šiestich rokoch v obnovenej premiére vracia do Divadla Nová scéna. Dielo hudobného génia A. Lloyda Webbera, podľa knižky nositeľa Nobelovej ceny za literatúru T. S. Eliota, doteraz videlo viac ako 70 miliónov divákov a získalo viacero ocenení Tony a Grammy. Premiéry tanečného rodinného muzikálu CATS / MAČKY budú 6. a 7. marca 2025.

Muzikál CATS /MAČKY, ktorý si podmanil svetové javiská a srdcia miliónov divákov, je vďaka neobvykle náročnému spojeniu hudby, tanca a spevu považovaný za jeden z najlepších neamerických muzikálov všetkých dôb. Aj to je dôvod, prečo ho po prvom úspešnom uvedení Divadlo Nová scéna prináša na svoje javisko opäť. Na divadelných doskách sa počas jedného predstavenia stretne 48 umelcov – 14 hlavných postáv, 11 členov orchestra, 10 členov off stage zboru,   8 členov tanečnej company a   5 členov spevácko-tanečnej company. 

Cats / Mačky / Divadlo Nová scéna / Kam za kultúrou

Úspešný muzikál opäť v Bratislave

Pri vzniku muzikálu CATS / MAČKY sa spojili dvaja géniovia  a zhodou okolností  aj milovníci mačiek – skladateľ  A. Lloyd Webber (1948) a v tom čase už nežijúci básnik, spisovateľ T.S. Eliot (1988 – 1965). Skladateľ a autor takých muzikálových klenotov ako Fantóm opery, Jesus Christ Superstar či Evita poznal Eliotove veršované básničky o mačkách od detstva, keď mu ich ako malému chlapcovi čítala mama. „Praktická príručka o šikovných mačkách“ (1939) je totiž dielo, ktoré pozná v anglicky hovoriacich krajinách každé dieťa. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 10. týždeň roka 2025 sú tu!
Kam za kultúrou? Tipy pre 10. týždeň roka 2025 sú tu!

Po rokoch sa Webberovi na letisku zhodou okolností básničky opäť dostali do rúk, ocenil ich rytmus a nápaditosť a na ich základe vytvoril muzikál, ktorý dosiahol obrovský úspech nielen v Európe, ale aj v zámorí. Od premiéry v londýnskom West Ende v roku 1981 sa udržal na javisku nepretržitých 21 rokov  (9000 repríz) a na newyorskom Broadwayi zotrval 18 rokov. Stal sa prvou šou, ktorá zlomila všetky rekordy návštevnosti a počtu odohratých predstavení vôbec.

Ožíva očarujúci skvost

Slovenská premiéra muzikálu CATS/MAČKY v Divadle Nová scéna v roku 2016 očarila divákov, kritikov, aj londýnskych licencorov, ktorí ocenili originalitu a hravosť choreografií, tanečné i spevácke výkony účinkujúcich, pestré kostýmy a dokonalé líčenie, či zvuk orchestra. Pôvodné režijné naštudovanie Gabriely Petrákovej z roku 2016 sa preto v obnovenej inscenácii nemenilo, výraznejšie sa však menilo obsadenie.

Choreograf Ladislav Cmorej tak mal na starosti nielen „oprášenie“, ale aj naskúšanie choreografií s novými účinkujúcimi a tento raz aj celkové naštudovanie muzikálu: „Čo sa týka tvorivej práce, nebolo to zložité, lebo mojou úlohou bolo oživiť už hotové dielo. Vďaka záznamu sme si s účinkujúcimi, ktorých je z pôvodného obsadenia asi polovica, pospomínali na podtexty, motivácie, situácie. Niektoré detaily a prvky v choreografiách sme trochu vylepšili a prispôsobili zručnostiam nových tanečníkov. Stále platí, že je to  jeden z najnáročnejších muzikálov po fyzickej aj charakterovej stránke. Účinkujúci musia na dve a pol hodiny zabudnúť na ľudské pohyby a vteliť sa do mačiek. A súčasne skĺbiť ťažký tanec s neľahkým spevom.“

Mačky / Cats / Divadlo Nová scéna / Kam za kultúrou

Muzikál Mačky je hudobne multižánrový, preto vyžaduje i hudobníkov, ktorí sa cítia dobre tak v rockových, popových, jazzových, ako aj v klasických partoch.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
LitArtAgency / Art & History Magazine

Pre dirigenta Ľubomíra Dolného je to výzva hneď v niekoľkých rovinách: Jedná sa o tanečný muzikál, teda musím dbať na tempá tanečných čísel. Keď sme Mačky skúšali prvýkrát, pred orchestrom som ho nazval “majstrovstvami sveta v tempových a charakterových zmenách”. Dirigent si teda neoddýchne ani chvíľku. A. L. Webber sa absolútne podriadil hravosti mačiek a v mačacom duchu sa pohrával s hudbou. Vytvoril množstvo charakterov na malej či veľkej ploche. Je to hudobná hračka – hudobné laboratórium od začiatku do konca. Muzikál Mačky diváka vtiahne do absolútnej bezstarostnosti a hravosti. Nekoná sa dráma – a keď aj, tak s obrovskou nadsázkou. Jeho hudobná pestrosť si dokáže diváka udržať od začiatku až do konca.”

Mačky na Novej scéne majú pozmenené obsadenie

Najznámejším songom muzikálu je slávna pieseň Memory, ktorá doslova obletela celý svet a naspievali ju desiatky speváckych hviezd na čele s Barbrou Streisand. V obnovenej premiére zaznie v podaní Mirky Gális Partlovej: „Pieseň Memory je so mnou spätá už dlhšiu dobu a mám k nej veľmi vrúcny vzťah. Spievala som ju viackrát pri rôznych príležitostiach. Výzva hrať Grizabellu je pre mňa skôr o zodpovednosti, aby som predniesla túto pieseň so srdcom plným bolesti, ľútosťou a melanchóliou tak, aby chytila diváka za srdce až do posledného radu na balkóne.“

Mačky / Cats / Divadlo Nová scéna / Kam za kultúrou

Krásnu postavu starého divadelného kocúra Múza si opäť zahrá Karol Čálik, pre ktorého je táto postava doslova symbolická: „Múz si ma získal už pri prvom naštudovaní. Jeho príbeh svojím spôsobom kopíruje môj divadelný život. A hoci sa muzikál odohráva v ríši mačiek, ich život a osudy, sú zámerne veľmi podobné ľudským. Divák sa započúva do prekrásnej hudby, zapozerá sa do úžasných kostýmov, uvidí perfektné výkony účinkujúcich, a tak strávi príjemný večer v našom divadle. Aj keď možno mačky nemá rád.“

Mačky / Cats / Divadlo Nová scéna / Kam za kultúrou

Kocúr Múz je jednou z 27 mačacích postáv, ktoré dostanú v muzikáli priestor. Zmyselné, roztopašné, utiahnuté, prítulné – mačky rôznych pováh, temperamentov a osudov čakajú na svoju príležitosť a pätnásť minút slávy. Ktorá z nich počas mačacieho bálu dostane šancu na druhý život? To sa dozvedia diváci v Divadle Nová scéna od 6. marca 2025.

PR, Divadlo Nová scéna, www.novascena.sk

Foto: Robert Tappert

Zdroj: DNS

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažérka DNS

Fiľakovo / hrad
Cestovanie Community Eventy História Kultúra Lifestyle News PR

Palócka Veľká noc opäť na Fiľakovskom hrade

Palócka Veľká noc sa opäť uskutoční na Fiľakovskom hrade, a to už na Veľkonočný pondelok. Pripravený je bohatý program…

Read More
Hrad Červený Kameň
Cestovanie Community Divadlo Eventy Kam za kultúrou Kultúra Lifestyle News PR Umenie

Malokarpatská perla – Hrad Červený Kameň sa cez Veľkú noc zaodeje do rozprávky

Malokarpatská perla – Hrad Červený Kameň sa cez veľkonočné prázdniny zaodeje opäť do rozprávky. A doslovne, práve o šatách bude reč. Viete akú rozprávku uvedú?

Read More
laureati skladatelskej sutaze na koncerte v Prahe / Posuň svoju hudbu ďalej
Community Eventy Hudba Kultúra News PR Umenie

Konvergencie pripomínajú: deadline na prihlasovanie diel do 4. ročníka skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie sa blíži

Konvergencie pripomínajú mladým skladateľom a skladateľkám. Deadline na prihlasovanie diel do 4. ročníka skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie sa blíži.

Read More
Translate »