Novinky

Kam za kultúrou v prvý týždeň roka 2024? TOTO sú naše TIPY!

Kam za kultúrou v prvý týždeň roka 2024 / TOTO sú naše TIPY!

Portál Art & History Magazine pokračuje v prehľadovke TOP tipov Kam za kultúrou aj v roku 2024. Hoci prvé vydanie prinášame krátko pred Silvestrom 2023, pozrite sa spolu s nami na zaujímavú ponuku podujatí v týždni po Novom roku až po Trojkráľový deň. Nechýbajú nablýskané divadelné tituly aj sviatočné koncerty či divadelný kinotip.

Najkrajšie sviatky roka pokračujú. Sú dňami voľna, sviatkami rodiny, krásnych chvíľ s priateľmi, leňošenia i aktívneho odpočinku. Navyše, sú aj časom na návštevu kultúrnych podujatí či atraktívnych aktivít. Pozrite sa spolu s nami na TOP tipy v prvom vydaní rubriky Kam za kultúrou v roku 2024. Ktoré sú to? Neváhajte a inšpirujte sa s nami!

Tipy na atraktívne podujatia nielen vo sviatočné dni

Okrem dovolenky, stretávok s rodinou i priateľmi či gaučiležingu pri televíznych obrazovkách sa môžete vydať na sviatočné koncerty a predstavenia do slovenských kultúrnych inštitúcií. A samozrejme, nevynechajte ani silvestrovské párty v hoteloch, či výnimočné podujatia v divadlách i koncertných sálach. Tentoraz začneme Kam za kultúrou zaujímavými podujatiami a výstavami. Len si na okraj dovoľujeme pripomenúť, aby ste si na stránkach konkrétnych múzeí overili otváracie hodiny v dňoch pracovného pokoja (1. a 6. januára 2024).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filmová klasika spestrí aj tieto Vianoce. Aký bude televízny program počas vianočných sviatkov? / Vianoce
Slovenská filmová klasika spestrí aj tieto Vianoce. Aký bude televízny program počas vianočných sviatkov?

Časostroj v múzeu

Aj v prvej časti rubriky Kam za kultúrou v roku 2024 opäť pripomíname, že inšpiratívnu výstavu Zaži barok, ktorú Východoslovenské múzeum v Košiciach počas sviatkov odieva šat interaktívnosti. Vďaka časostroju oživíte toto monumentálne obdobie. A keď tam už budete, potešte sa spomienkou na Mira Žbirku na výstave Roky a dni, ktorá po Bratislave zavítala do Košíc. Tradície a zvyky, ktoré sprevádzali čas od Kataríny do Hromníc spoznáte v Oravskom múzeu. Téma rozprávkovo krásnej zimnej krajiny v dielach Josefa Ladu rezonuje na Trenčianskom hrade

V znamení betlehemov

Pri príležitosti 800. výročia založenia tradícií betlehemských jasličiek sv. Františkom z Assisi v talianskom Grecciu, prinášame aj jeden netradičný tip. Vyberte sa spolu s deťmi či priateľmi na poznávaciu vinšovnícku púť ako malí koledníci po kostoloch vo svojom meste. Pozrite si betlehemy i krásnu výzdobu chrámov v nádherných vianočných šatách. My sme sa vybrali po niekoľkých starých katolíckych kostoloch v historickej časti Bratislavy a už čoskoro prinesieme krátky článok s foto reportážou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočný tip: navštívte betlehemy v bratislavských katolíckych chrámoch
Vianočný tip: navštívte betlehemy v bratislavských katolíckych chrámoch

Rozšírená je aj téma nezameniteľného symbolu kresťanských Vianoc – betlehemov, ktorý tohto roku slávi 800. výročie.  Stretnete sa s nimi okrem už spomenutých kresťanských chrámov aj v múzeách. Kysucké múzeum v Kaštieli Radoľa predstavuje betlehemy, ktoré pochádzajú zo zbierok Kysuckého múzea. Tento symbol Vianoc na rovnomennej výstave prezentujú aj v Tríbečskom múzeu či na Bratislavskom hrade, ktorý ovládla výstava Pokoj ľuďom dobrej vôle.

Vianoce na zámku pokračujú

Bojnický zámok pripomenie Vianoce mimoriadnymi prehliadkami. Lektorované prehliadky vianočne vyzdobeného zámku prebiehajú až do nedele 7. januára 2024 vždy od stredy do nedele v čase od 10:00 do 15:00 hod.

Duch Vianoc na slovenských hradoch a zámkoch
Vianoce v Bojniciach. Zdroj: Zámok Bojnice

Kam za kultúrou? Za divadlom na plátnach kín

Operno-baletná sezóna v kinách siete CINEMAX pokračuje aj v roku 2024. Prvý titulom v novom roku bude tradične vianočný titul – baletná rozprávka Luskáčik. Z produkcie Kráľovského baletu sa do slovenských kinosál dostane už 3. januára 2024. Objavte kúzlo baletu s trblietavou vianočnou klasikou pre celú rodinu. Pripojte sa ku Klárke počas Štedrého večera, ktorý sa stane veľkým kúzelným dobrodružstvom. Nádherná Čajkovského hudba sprevádza Klárku a jej začarovaného Luskáčika v boji proti Myšiemu kráľovi aj pri návšteve Cukrovej víly v Kráľovstve sladkostí. Vianočná klasika, ktorá nesmie chýbať a ktorá pobaví veľkých i malých divákov,

Staroveký Babylon ožíva v klasickej mestskej inscenácii biblických rozmerov

Za operou zamierte na sviatok Troch kráľov aj do Domu umenia v Piešťanoch. Trojkráľový večer prinesie živý prenos Verdiho opery Nabucco z Metropolitnej opery v New Yorku. Barytonista George Gagnidze debutuje v Met ako imperiálny kráľ Nabucco po boku ukrajinskej sopranistky Liudmyly Monastyrskej. Tá opakuje svoj vzrušujúci obrat ako jeho pomstychtivá dcéra Abigaille. Mezzosopranistka Maria Barakova a tenorista Seok Jong Baek sú vo svojom debute v skupine Fenena a Ismaele a basgitarista Dmitrij Belosselskiy opakuje svoje slávne stvárnenie veľkňaza Zaccaria. Daniele Callegari diriguje Verdiho ranné majstrovské dielo, ktoré predstavuje dokonalú prehliadku skvelého Met Chorusu, dojemnú skladbu „Va, pensiero“.

Do divadla aj v prvý týždeň roka 2024

S divadelnou výberovkou TOP tipov Kam za kultúrou prichádzame aj pre prvý týždeň roka 2024. Je však pravda, že v mnohých divadlách vládne vianočná pauza, v ďalších sa však hrá. Divadlo Jonáša Záborského v Prešove uvedie aj v prvých januárových dňoch (3. a 7.1.2024) predstavenie divadelnými a filmovými cenami ovenčený broadwayský muzikál Chicago. Okrem skvelých výkonov sa môžete tešiť na zážitok so živým orchestrom priamo na javisku.

Spišské divadlo s komédiou i rozprávkou

Presuňme sa na Spiš. Spišské divadlo krátko po Novom roku pokračuje inšpiratívnym januárovým programom. Hneď prvým novoročným predstavením bude v piatok 5.1.2024 komédia z pera súčasného chorvátskeho autora Mira Gavrana, Muž mojej ženy. V spišskej podobe dostáva komorná hra aktualizačný šmrnc. Východniar Žigo navštívi Petržalčana Krištofa a oznámi mu, že majú rovnakú ženu. Po Krištofovom prvotnom šoku si začnú lámať hlavu, ako sa podelia. Kto si nechá Drahušku? Ako sa mohlo stať, že si vzala oboch? Ako fungujú jednotlivé manželstvá? To dvaja podvedení muži prezradia v humorných dialógoch v petržalskom a spišskom nárečí.

Muž mojej ženy / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Fotografia z predstavenia Muž mojej ženy. Zdroj: archív Spišské divadlo

Detského diváka poteší v nedeľu 7.1.2024 známy rozprávkový príbeh o Jankovi Hraškovi, ktorý iste nikomu nemusíme predstavovať. 

Do divadla aj na strednom Slovensku

V prvom Kam za kultúrou roka 2024 sa v divadelných tipoch pozrieme aj na stredné Slovensko. Štátna opera uvedie v piatok 5.1.2024, Novoročný koncert spojený s módnou prehliadkou z tvorby Viery Futákovej.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene privíta nový rok 2024 v nedeľu 7.1.2024 kultovou rozprávkou plnou fantázie v réžii Petra Palika. Uvedie Pom Pomové rozprávky z pera maďarského autora Istvána Csukása. Sú známe originálnou fantáziou, láskavým humorom, podporou priateľstva a nezdolným optimizmom, že všetko v živote sa dá napraviť, len treba nájsť spôsob ako.

Obyčajné dievčatko Babuľa spozná neobyčajné veci vďaka kamarátovi Pom Pomovi, ktorý ju cestou do školy prenesie do farebného sveta. Pom Pom občas vyzerá ako brmbolec, občas ako parochňa a občas ako klbko vlny. Dievčatku Babuli stihne cestou do školy predstaviť Artúra Buchtu, Gumovacieho pavúka aj Hodinovú Skočpružinu, ktorá sa záhadne stratí z vežových hodín. Celé mesto preto žije v popletenom čase, až kým sa Pom Pom s Babuľou nepodujmú nájsť riešenie.

Kam do divadla na západnom Slovensku? Zamierte do DAB i SND!

Nastal čas prejsť na západ Slovenska. Divadlo Andreja Bagara v Nitre ako prvé predstavenie v novom roku uvedie 3.1.2024 komédiu Meno o hľadaní mena pre bábätko. Štvrtok a piatok prvého januárového týždňa zasvätili v Nitre muzikálu s biblickou témou – Jozef a jeho zázračný farebný plášť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v posledný týždeň roka 2023
Kam za kultúrou v posledný týždeň roka 2023

Divadelný výlet v tomto vydaní TOP tipov Kam za kultúrou zakončíme v Bratislave. Prinášame výber toho najzaujímavejšieho, čo prináša Slovenské národné divadlo. Ani v prvom týždni roka 2024 nechýba typicky vianočný rozprávkový príbeh Luskáčik. Iste mi dáte za pravdu, že bez neho by divadelné Vianoce neboli také, aké majú byť. Balet SND ho uvedie v piatok a v sobotu (5. a 6. januára 2024).

Opera SND ako prvý titul nového roka uvedie už 3.1.2024 typicky silvestrovský titul – operetu Johanna Straussa, Netopier. Priaznivcov činoherného súboru potešia viaceré zaujímavé tituly. Patria k ním aj dve diela slovenskej literárnej klasiky v atraktívnom šate a na veselú nôtu. Tešiť sa tak môžete na najznámejšiu slovenskú veselohru Kubo (3.1.) či Chalupkovo komediálne majstrovstvo Kocúrkovo (5.1.).

Kam za kultúrou? Na koncerty

Sviatočná atmosféra naplní aj ponuku koncertov, ktoré uvedú v prvý týždeň roka 2024. Na Nový rok nebude na televíznych obrazovkách chýbať ani živý prenos tradičného Novoročného koncertu viedenských filharmonikov. Odporúčame však zájsť do koncertných siení a naživo načerpať krásno z hudby na jednom z koncertov. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty na silvestrovské koncerty i na Nový rok 2024
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty na silvestrovské koncerty i na Nový rok

Na Nový rok (v pondelok 1.1.2024) o 19:00 hod. uvedú v Koncertnej sieni SF Novoročný koncert. Operetné gala zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru (Jan Rozehnal, zbormajster). Pod taktovkou hosťujúceho dirigenta Petra Valentoviča po boku týchto telies vystúpia traja sólisti – sopranistka Eva Bodorová, tenorista Miroslav Dvorský a prvý koncertný majster orchestra SF Jarolím Emmanuel Ružička.

Slovenská filharmónia pozýva do Reduty na silvestrovské koncerty i na Nový rok
Slovenská filharmónia s Petrom Valentovičom. Foto: A. Trizuljak

Program novoročných koncertov býva veselý a energický.  Slovenská filharmónia nie po prvýkrát ponúkne pri tejto príležitosti svojim návštevníkom zmes nezabudnuteľných operetných melódií. V Koncertnej sieni budú znieť predohry, piesne a zbory Johanna  Straussa ml., Franza Lehára, Franza von Suppého, Emmericha Kálmána a Gejzu Dusíka.  

Nový rok privíta aj košická filka

Nový rok víta aj Štátna filharmónia Košice. Stane sa tak presne na Troch kráľov (6.1.2024) o 19:00 hod. v Dome umenia. Jeho priestory sa vďaka Novoročnému koncertu na jeden večer naplnia tanečným rytmom valčíka a operetnými melódiami.⁠ Zaznejú v interpretácií orchestra ŠFK, ktorý tentoraz povedie dirigent Rastislav Štúr. Špecialitou slávnostného večera bude nielen objavný program, ale aj spoločný novoročný prípitok a malé prekvapenie.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Poslucháči sa môžu tešiť na odľahčený program veselšieho ladenia. Ľubozvučné valčíky a inštrumentálne predohry z operiet navodia tú pravú povznesenú atmosféru. V programe zaznejú tiež príjemné melódie skladateľov prepojených so Slovenskom. Cieľom ŠFK je optimisticky privítať nový rok a spoločne sa naladiť krásnou hudbou. Podujatiu bude predchádzať verejná generálka o 10:00.

Swingový štart v Žiline

Dom umenia Fatra v Žiline, ktorý je domovom Štátneho komorného orchestra Žilina, uvedie 4. januára o 19:00 hod. tradičný Trojkráľový koncert v rytme swingu. Jeho hosťom bude obľúbený swingový súbor Fats Jazz Band. Vystúpi pod vedením umeleckého vedúceho, saxofonistu a klaviristu Ladislava Fančoviča so speváčkou Jankou Dekankovou.

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band. Foto: Linda Kisková Bohušová

Nechajte sa unášať skvelou dramaturgiou a fantastickou interpretáciou! Zaznie program zo známych slovenských a českých piesní medzivojnového obdobia, ktoré preslávili F. K. Veselý, Pavol Blaho, Viera Racková, R. A. Dvorský či Inka Zemánková. Koncert doplnia najlepšie americké hot jazzové a swingové šlágre z obdobia rokov 1920 – 1947.

Jazzovo aj v Bratislave

Priaznivcov autentického jazzu iste poteší Novoročný koncert pod Pyramídou 2024. Orchester Bratislava Hot Serenaders vystúpi v pondelok 1.1.2024 popoludní s programom zostaveným zo skladieb obdobia slovenského tanga, t. j. 30. – 50. rokov minulého storočia. Viac informácií a vstupenky nájdete v sieti Ticketportal.

PF / Art & History Magazine / artandhistorymagazine.eu

Ďakujeme za Vašu priazeň, ktorú ste nám zachovávali počas roka 2023. Veríme, že nám ju zachováte aj v roku 2024 a dovolíte nám Vás inšpirovať aj naďalej. Ďalšie tipy prinesieme nielen v článkoch z rubriky tipov Kam za kultúrou, ale nové inšpirácie môžete čerpať aj z našich ďalších článkov.

Zdroj: Divadlo Andreja Bagara, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Kysucké múzeum, Oravské múzeum, Slovenská filharmónia, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Ticketportal, Trenčianske múzeum, Východoslovenské múzeum

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »