Novinky

Jubilejný 25. ročník Dní starej hudby začína už dnes

Dni starej hudby / Musica Aeterna

Jubilejný 25. ročník medzinárodného festivalu Dní starej hudby začína v bratislavskej Katedrále sv. Martina otváracím koncertom už dnes večer. Večer i celý festival, , ktorý sa uskutoční v termíne od 2. do 16. júna 2023, sa ponesie v znamení oslavy 50 rokov starej hudby na Slovensku.

Aktuálny ročník festivalu si pripomína 50. výročie založenia prvého slovenského profesionálneho súboru starej hudby Musica aeterna, ktorého členovia stáli aj pri zrode Centra starej hudby. Práve Centrum starej hudby zorganizovalo 1. ročník tohto festivalu v roku 1996 a do dnešných dní je spoluorganizátorom tohto významného medzinárodného podujatia po boku Hudobného centra. Vznik súboru Musica aeterna znamenal rozhodujúci impulz pre rozvoj starej hudby na Slovensku v nasledujúcich desaťročiach. „Uplynulé nemusí byť stratené. Bola by škoda, keby mnohé hodnoty vytvorené v minulosti zostali nesprístupnené. A hoci je naša prítomnosť postavená na minulosti, musíme hodnoty minulosti v našej súčasnosti sprítomňovať, uchopiť i pochopiť jej zrod a obohatiť sa jej prístupmi. Pretože  minulosť nemilujeme kvôli nej samej, ale v záujme našej prítomnosti.“ Také boli slová zakladateľa súboru Musica aeterna Jána Albrechta, ktorý zomrel nečakane štyri týždne po záverečných tónoch prvého ročníka Dní starej hudby. Práve tieto slová sú mottom 25. ročníka festivalu.

Musica aeterna / Kam za kultúrou
Musica aeterna

Na aktuálnom vydaní sa predstavia bratislavskému publiku interpreti z Holandska, Talianska, Rakúska, Českej republiky a Slovenska. Poprední umelci z oblasti interpretácie starej hudby uvedú na 6 koncertoch v nádherných priestoroch Starého Mesta ako sú Dóm sv. Martina, Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, Koncertná sieň Klarisky, Moyzesova sieň či Stĺpová sieň Slovenskej filharmónie zriedkavo uvádzané diela skladateľov 15. – 19. storočia.

So zahraničnými aj domácimi interpretmi

Na otváracom koncerte v piatok 2. 6. v Dóme sv. Martina vystúpi popredný holandský ansámbel Cappella Pratensis. Ten do Bratislavy prináša hudbu znejúcu v dávnych časoch v mestskom farskom Kostole svätého Jána v ich rodnom meste ‘s-Hertogenbosch ale i v Kostole sv. Martina v Bratislave. V programe zaznejú liturgické skladby, ktoré spája slávenie sviatku Jána Evanjelistu. Okrem iných to budú aj skladby z Kódexu Anny Schumanovej, ktorý je unikátnou pamiatkou franko-flámskej polyfónie z územia dnešného Slovenska.

V nedeľu 4. 6. zaznie v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca program s názvom Salve Regina s dielami Johanna Josepha Fuxa, Johanna Joachima Quantza, Antonína Reichenauera, Františka Ignáca Antonína Tůmu, Giuseppe Tartiniho a Jana Dismasa Zelenkuv podaní pražského súboru Collegium Marianum.

Huslista Enrico Gatti a čembalista Guido Morini patria k najvýznamnejším interpretom v oblasti starej hudby súčasnosti. Koncertná sieň Klarisky bude v utorok 6. 6. znieť dielami talianskych majstrov raného baroka v ich jedinečnom podaní.

Česko-slovenská spolupráca v nedeľu

Chalumeau je nástroj príbuzný klarinetu, ale vizuálne podobný zobcovej flaute. Mimoriadnej popularite sa tešil v prvých desaťročiach 18. storočia. Jeho devízou bol príjemný tón a chromatický rozsah, umožňujúci plnohodnotné umelecké využitie. Publiku ho predstaví domáci súbor Lotz Trio, ktorý nesie meno po významnom hudobníkovi, výrobcovi a zdokonaľovateľovi basetového rohu a klarinetu.

Lotz Trio / Dni starej hudby / Kam za kultúrou
Lotz Trio. Foto: Barbora Šebestová

Publikum v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca poteší už v nedeľu 11. 6. s programom z diel Georga Philippa Telemanna, Giovanniho Battistu Bononciniho, Cisára Jozefa I., Christopha Graupnera, Antonia Caldaru a Attilia Ariostiho venovaných práve týmto zaujímavým hudobným nástrojom. Ansámbel vystúpi spoločne so súborom Musica Florea a rakúskou sopranistkou Michaelou Riener.

Musica Florea / Dni starej hudby
Musica Florea

Dni starej hudby v znamení oslavy aj s jubilantom na pôde Reduty

Jubilujúci súbor Musica aeterna pod umeleckým vedením Petra Zajíčka sa predstavia spolu so zborom Czech Ensemble Baroque Choir, ako sme už avizovali, v pondelok 12. 6. v Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie. Na koncerte zaznie prvá z francúzskych overtúr – suít z roku 1682 bratislavského rodáka Johanna Sigismunda Kussera, Chaconne / Grand Chœur „Chantons tous en ce jour“ z opery Amadis Jean-Baptista Lullyho a Te Deum H. 146 Marca Antoina Charpentiera.

Pro Musica Nostra / Musica aeterna
Zoskupenie Musica Aeterna vystúpilo aj na dvoch regionálnych jesenných vydaniach festivalu Pro Musica Nostra. Foto: Pro Musica Nostra

Záverečný koncert 25. ročníka festivalu Dni starej hudby 2023 sa uskutoční v piatok 16. 6. v Moyzesovej sieni. Ďalší a nemenej zaujímavý slovenský súbor pre starú hudbu Solamente naturali s koncertným majstrom Milošom Valentom uvedie v programe nazvanom Musica Nitriensis a v spolupráci s Vocale ensemble SoLa niektoré unikátne  diela z Diecézneho archívu v Nitre, akým je napríklad aj kompletne zachovaná omša Missa Solemnis ex D sign. 85 P. Norberta Schreiera SchP.

Solamente naturali
Solamente naturali

Vstupenky sú dostupné v predpredaji v sieti TICKETPORTAL, predaj vstupeniek na koncert 12. 6. zabezpečuje Slovenská filharmónia. Vstupenky si bude možné zakúpiť aj hodinu pred každým koncertom v mieste jeho konania.

—  TS, Hudobné centrum, www.hc.sk

Foto: archív HC, Barbora Šebestová

Zdroj: Hudobné centrum

*** Naposledy aktualizované – grafické úpravy a zmena zaradenia do sekcie:  2023-06-05 (admin) ***

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »