Novinky

Jubilejné Zámocké hry zvolenské sú minulosťou. Boli mimoriadne úspešné

Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské má 50 rokov. Začína sa už tento týždeň

50. ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské sa skončil. Nastal čas na bilancovanie uplynulého ročníka, ktorý návštevníkom ponúkol to najlepšie zo súčasného divadelného umenia. Zároveň je to i vhodná chvíľa v zmysle historického zvolania "Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ!" i konštatovanie, že festivalové horizonty sú otvorené do ďalšieho polstoročia.

Uplynulý jubilejný ročník Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské bilancuje jeho hlavný organizátor Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene ako mimoriadne úspešný. Tešil sa vysokému záujmu divákov, a to naprieč generáciami. V dňoch 7. – 16. júna 2024 navštívilo festival 3640 divákov so vstupenkami a ďalších približne 600 divákov prišlo na sprievodný program.

Zvolenský zámok / Zvolenská hudobná jar
Festivalovým dejiskom bol aj Zvolenský zámok.

Za 10 dní uviedol festival 17 hosťujúcich predstavení. (z toho päť zahraničných). Nechýbali ani domáci, DJGT na festivale uviedlo 3 predstavenia. Program priniesol aj 2 inscenované čítania, 1 gala-program, 1 vernisáž výstavy, 1 workshop, 1 festivalový beh a ďalšie aktivity.

Pozrite si zostrih zlatého ročníka!

Festivalové dianie zachytili po jednotlivých dňoch kamerou Festivalové minúty, objektívom Festivalové fotografie a mikrofónom Festivalové podcasty. A mimochodom, videá si môžete pozrieť na Youtubovom kanáli festivalu Zámocké hry zvolenské. Hlavný program sa konal v interiéroch Zvolenského zámku, v divadle aj pred divadlom. Sprievodný program prebiehal v exteriéri, v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra či na Technickej univerzite. Priebeh festivalu monitorovala už neodmysliteľná Enviro-hliadka mladých aktivistov z Očami prírody.

Jubileum festivalu Zámocké hry zvolenské pripomína aj výstava

Zlatý ročník priniesol aj dve špeciálne podujatia k jubileu. Prvým je výstava 50 rokov Zámockých hier zvolenských v Stĺpovej sieni Zvolenského zámku, ktorá je prístupná v jeho otváracích hodinách. Zmenou je dĺžka trvania: výstava nepotrvá do konca augusta, ale do 7. júla 2024.

50. jubileum festivalu Zámocké hry zvolenské / výstava / Kam za kultúrou

Druhým výnimočným podujatím bol gala-program Otvorené horizonty. Priniesol humorné i dojímavé spomínanie, slávnostné bilancovanie 50-ich ročníkov ZHZ aj 75-ich sezón DJGT a do života bola uvedená kniha Kroky k otvorenému horizontu. Záverečnou bodkou bol video-mapping na fasáde budovy DJGT metaforicky pripomínajúci neúprosný tok času.

Ťaháky a trendy: viete, ktoré predstavenia boli divácky najpopulárnejšie?

A ktoré predstavenia boli u divákov najúspešnejšie? Napríklad Filip Divadla Jána Palárika v Trnave, Nevesta Divadla Astorka Korzo´90, Sme v pohode Slovenského národného divadla, Ako som vstúpil do seba Radošinského naivného divadla, ale aj premiéra DJGT Verná nevera a derniéra Čepiec. Množstvo detí potešili predobedné rozprávky a divadelných fajnšmekrov zase alternatívnejšie, umelecky cenené tituly v komornejších priestoroch. Mnohé hosťujúce súbory sa vyjadrili, že Zvolen má jedinečné publikum a festival výbornú atmosféru.

Filip
K TOP predstaveniam patrila pocta Jarovi Filipovi z dielne trnavských divadelníkov

Mottom 50. ročníka boli mnohokrát skloňované Otvorené horizonty spolu s podtitulom Otvorení generáciám. “V priebehu desiatich dní sme na festivale videli zástupcov všetkých generácií, neraz bok po boku. Dáva nám to nádej, inšpiráciu a záväzok prinášať im aj do budúcnosti umelecké zážitky v najrozmanitejších podobách. Vďaka za to, že Zámocké hry zvolenské mohli opäť ponúknuť plnohodnotný program, patrí všetkým spoluorganizátorom, podporovateľom, partnerom, sponzorom, reklamným a mediálnym partnerom, zanieteným organizátorom, hosťom aj divákom. Do videnia o rok na Zámockých hrách zvolenských 2025,” bilancuje Uršuľa Turčanová, dramaturgička DJGT.

50. jubileum festivalu Zámocké hry zvolenské

TS, Divadlo J. G. Tajovského, www.djgt.sk

Foto:  Peter Zbončak / archív DJGT, archív SNG – Zvolenský zámok, DJP

Zdroj: DJGT

Redakciu informovala a fotografie poskytla Gabriela Valentínyová, vedúca obchodno-marketingového odd. DJGT

*** Posledná aktualizácia: 2024-06-30 (mklein) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »