Novinky

Januárové tipy na zaujímavé výstavy (1/2024)

Kam na výstavy

Súčasťou rubriky Kam za kultúrou býva aj prehľad tipov na zaujímavé výstavy. Pozrite sa spolu s nami na januárové tipy kam na výstavy. Dominuje im téma Vianoc, zimy, ale aj fašiangov. TOTO sú naše tipy!

Keďže je iba január, čas na prechádzku prírodou nie je vždy príjemný. Tí, ktorí neholdujú zimným športom, môžu voľný čas stráviť napríklad aj prehliadkou zaujímavej výstavy alebo stálej expozície, a spoznať tak niečo nové. V našej rubrike Kam za kultúrou majú svoje miesto aj zaujímavé podujatia, výstavy či expozície, ktoré sa oplatí navštíviť. Vybrali sme pre vás niekoľko tipov zaujímavých výstav. Mnohé z nich sú sviatočné, vo vianočnom šate. Ďalšia pracuje s témou ľudových zvykov, zimy, krasopisu, ale napríklad aj čipky či svadobných šiat. Prezrieme si aj zbierky výtvarného umenia a zarezonuje aj téma bytovej kultúry či život “modusaka” Mira Žbirku. Naše tipy na zaujímavé tipy pre január roka 2024 sú TU! 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v prvý týždeň roka 2024 / TOTO sú naše TIPY!
Kam za kultúrou v prvý týždeň roka 2024? TOTO sú naše TIPY!

O zvykoch a zime na hradoch

Tradície a zvyky, ktoré sprevádzali čas od Kataríny do Hromníc rezonujú do 11. februára 2024 na výstave Oravského múzea. Zachytáva tradičné podoby predvianočného a vianočného obdobia. Prezentuje pestrosť ľudových obyčajou, tradícií i liturgických zaujímavostí. Návštevníci sa tak prostredníctvom zbierkových predmetov, textových banerov a dobových fotografií symbolicky prenesú do čarovného obdobia od Kataríny do Hromníc. Atraktívnu tému zimnej krajiny v rozprávkových dielach Josefa Ladu prináša výstava na Trenčianskom hrade. 

Okrem tvorby jedinečného českého ilustrátora, maliara a spisovateľa Josefa Ladu a jeho romantických znázornení vianočnej a zimnej idylky nechýbajú interaktívne prvky, detská dielnička a knižky, ktorých ilustrácie a texty zahrievajú srdcia a vykúzlia úsmevy na tvári aj dnes. Na výstave v budove hradných kasární môžete do 2.4.2024 vidieť tiež Ladove ilustrácie  k svetoznámemu dielu Jaroslava Haška – “Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války”. Atmosféru výstavy podčiarkuje aj scéna z obľúbeného filmu “Dobrý voják Švejk“ a kostýmy z rozprávky “Hrátky s čertem“, ktoré tiež autor navrhol.

Sviatočné dozvuky

Našim čitateľom aj v prehľadovke tipov na zaujímavé výstavy pripomenieme viaceré výstavy a podujatia, ktorých témou sú vianočné sviatky či symboly. Do nedele 7. januára žije Bojnický zámok Vianocami. Prostredníctvom mimoriadnych prehliadok návštevníkov prevedie vianočne vyzdobeným zámkom a pripomenie šľachtické Vianoce. Tieto budú prebiehať aj počas tohto týždňa vždy od stredy do nedele (7.1.2024) v čase od 10:00 do 15:00 hod.

Duch Vianoc na slovenských hradoch a zámkoch
Vianoce v Bojniciach. Zdroj: Zámok Bojnice

V rámci Kysuckého múzea ponúka Múzeum Čadca zaujímavé výstavy s vianočnou tematikou. Jednou z nich je výstava s názvom Vianoce a ich tajomstvá, ktorú spojili s predajom remeselných výrobkov. Ďalšej s názvom Medovnikárstvo – sladký pôžitok Vianoc dominujú medovníky.

Symbol Vianoc

Aj začiatkom januára rezonuje Slovenskom téma betlehemov, ktoré v decembri oslávili 800. výročie. Vyberte sa spolu s deťmi či priateľmi na poznávaciu vinšovnícku púť ako malí koledníci po kostoloch vo svojom meste. Pozrite si betlehemy i krásnu výzdobu chrámov v nádherných vianočných šatách. Betlehemy však prezentujú aj viaceré slovenské múzeá.  Kysucké múzeum v Kaštieli Radoľa predstavuje betlehemy zo zbierok Kysuckého múzea. Tieto symboly Vianoc rezonujú tiež v Tríbečskom múzeu či na Bratislavskom hrade vďaka v končiacej výstave Pokoj ľuďom dobrej vôle

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočný tip: navštívte betlehemy v bratislavských katolíckych chrámoch
Vianočný tip: navštívte betlehemy v bratislavských katolíckych chrámoch

Betlehemy rezonujú do 10. januára 2024 aj na výstave Tríbečského múzea v Topoľčanoch. Výstava s názvom Symbol Vianoc predstaví betlehemy z rozličných materiálov zo Slovenska i z celého sveta, ktoré pochádzajú zo zbierky Tribečského múzea, ako aj od súkromného zberateľa Ľuboša Absolona.

Symbol Vianoc / Tríbečské múzeum / výstavy / Kam za kultúrou
Symboly Vianoc - aj to sú betlehemy s už 800-ročnou tradíciou. Zdroj: Tríbečské múzeum

V expozičných priestoroch renesančného Kaštieľa v Radoli nájdete výstavu „K Ježiškovi do Betlema pôjdeme …“, ktorá predstavuje betlehemy zo zbierok Kysuckého múzea. Vystavené exponáty vyrobili technikou vyrezávania z dreva, zo šúpolia, zo sadry, vosku, cínu a papiera. Niektoré betlehemy budú môcť návštevníci vidieť po prvýkrát. Najstarším vystaveným exponátom je papierový betlehem zo začiatku 20. storočia, ktorý bol získaný v roku 1986 v Turzovke. Zaujímavý je drevený betlehem, ktorý zhotovil umelecký stolár František Tabaček z Kysuckého Nového Mesta pre svoje deti na Vianoce v roku 1939. 

Betlehemy / Kysucké múzeum / Kam za kultúrou / výstavy
Krásne slovenské betlehemy nájdete aj v Kysuckom múzeu. Zdroj: Kysucké múzeum

5. februára 2024 doznie na Bratislavskom hrade: Pokoj ľuďom dobrej vôle. Využite poslednú šancu pozrieť si zbierku viac ako 60 celkov historických a ľudových betlehemov  z územia celého Slovenska  i niektorých susedných európskych krajín (Česko, Rakúsko), ktoré pochádzajú z obdobia od 18. až po koniec 20. storočia. Dopĺňajú ich maľby na skle, papieri a plátne s adventnou a vianočnou tematikou.

Na výstavy v znamení módy

Máte radi módu? Slovenské múzeá a galérie tentoraz siahli po prezentácii ľudovej čipky a svadobných šiat. Na Hrade Modrý Kameň si do konca januára 2024 nezabudnite pozrieť výstavu paličkovanej čipky Z truhlice starej materePredstavuje prierez tvorby od rekonštrukcií tradičných hontianskych a novohradských čipiek z jednotlivých obcí regiónu až po vlastné autorské diela Mgr. Ivety Žlnkovej z Veľkého Krtíša. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, zase siahlo po svadobnej móde. Neopomeňte navštíviť výnimočnú interaktívnu historicko-etnologickú výstavu s názvom Svadobná biela…príbehy šiat

Svadobná biela … príbehy šiat / výstavy

Prostredníctvom svadobných odevov a doplnkov z čias bývalého Československa prezentuje vývoj svadobnej módy v našich podmienkach. Zvedavci na výstave nájdu aj reflexiu svetovej módy v našom priestore a jej pretavenie do československej podoby a vtedajšieho textilného priemyslu. Ten však limitoval možnosti budúcich neviest. Najstaršími a najzaujímavejšími vystavenými šatami budú čierne svadobné šaty z roku 1928. Každý z vystavených modelov ukrýva dojímavý príbeh. Pre mnohé návštevníčky, ale aj návštevníkov bude možno výstava pripomienkou ich vlastnej svadby.

Za módou aj do Kežmarku

Výstavná sieň Múzea v Kežmarku ponúka do 31.1.2024 možnosť pozrieť si vystavu Móda 19. storočia. Prostredníctvom zbierkových predmetov a rekonštruovaným odevom z dielne poľskej autorky Marie Molendy spoznáte módu tej doby. Táto historička a kostýmová výtvarníčka, spája odbornú prácu s návrhom historických odevov na základe štúdia archívnych materiálov, dobových prameňov či portrétov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
1843 slovenčiny / Pripomíname si 180 rokov od kodifikácie spisovnej slovenčiny štúrovcami
V roku 2023 sme si pripomenuli 180 rokov od kodifikácie spisovnej slovenčiny štúrovcami

O synovi Slávy

V našich tipoch nemôžeme vynechať ani výstavu Literárneho a hudobného múzea v Banskej Bystrici, ktorá čoskoro končí. Výstava s názvom “Syn Slávy” je prístupná návštevníkom do 26. januára 2024 na 2. poschodí Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Venujú ju významnému  slovenskému intelektuálovi, ktorý svojím pôsobením zanechal nezmazateľnú stopu v slovenskej kultúre a histórii. Ján Kollár, rodák z Banskej Bystrici a významná osobnosť slovenských dejín, básnik, spisovateľ, politik, jazykovedec, evanjelicky kňaz a zásadná osobnosť slovenskej literatúry či autor slávnej Slávy dcéra. Pri príležitosti jeho minuloročného 230. výročia narodenia pripravili výstavu. Tá predstavuje jeho život a dielo prostredníctvom historických a novších vydaní jeho prác, unikátnych fotografií a pamätných predmetov.

Zaži barok s časostrojom

Ani teraz neopomenieme inšpiratívnu výstavu Východoslovenského múzea v Košiciach s názvom Zaži barok. Tú počas doznievajúcich vianočných sviatkov zaodeli do šatu interaktívnosti. Vďaka časostroju oživíte toto monumentálne obdobie.

A keď už vo Východoslovenskom múzeu budete, potešte sa spomienkou na Mira Žbirku na výstave Roky a dni, ktorá po Bratislave zavítala o niečo bohatšia do Košíc. Hovorí nielen o hudobnej kariére sólového umelca či tímového hráča – „modusáka“, ale aj milovníka trojprúžkových tenisiek a anglického humoru. Na výstave uvidíte aj doteraz nezverejnené ukážky zo súkromného archívu či šatníka hviezdy. Návštevníci si z výstavy môžu dokonca odniesť pamätný suvenír či „LP-éčko“.

Máme tu však aj jedno avízo. V Košiciach pripravujú krátkodobú výstavu Cesty Necesty, ktorú sprístupnia od 20. januára 2024 vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach v Galérii bašta. Návštevníci sa na nej zoznámia s tvorbou košickej výtvarníčky Soni Kotánovej. Svoju tvorbu začínala prelínaním štýlov realizmu, impresionizmu, kubizmu až po koláž v rôznych formách. Vyjadruje sa hlavne cez symboly, ktoré viac, či menej cítiť v jej celej tvorbe. Navštíviť ju môžete do 28. januára 2024.

Kam na výstavy s deťmi? BIBIANA tvorivo takmer ako doma

Do 28. 1. 2024 v Medzinárodnom dome umenia pre deti – BIBIANA nezabudnite so svojimi ratolesťami navštíviť tvorivú zónu Ako doma. Na 1. poschodí BIBIANY nájdete inštaláciu s tvorivými aktivitami pod názvom Ako doma. Prosím, vstúpte!, kde to vonia stále vianočne. upiecť si tu môžete medovníky. Za rozhovorom a stretnutiami pokračujte do obývacej izby s vianočným stromčekom želaní. Oddych núka spálňa s rozprávkovým čítaním či dabingovým štúdiom. V kúpeľni sa neskrýva tmavá komora, ale tieňové divadlo. Hravú zónu, zábavu a úlet fantázie nájdete v detskej izbe a trošku tvorenia i pracovného tvárenia v pracovni.

BIBIANA / kam za kultúrou / na výstavy

No a keď už bude v BIBIANE, neopomeňte ani zaujímavú Výstavu v kufríku. Ako sa tvorí výstava? Ako sa skladá? BIBIANA poodhaľuje návštevníkom svoje zákulisie. Nazrite doň v Galérii Dušana Rolla na prízemí BIBIANY. Nájdete tu originálne modely a makety z dávnejšej aj nedávnejšej minulosti medzinárodného domu umenia pre deti zo 16 výstav, 16 originálnych projektov. Výstavu si môžete s deťmi pozrieť do 11. februára 2024.

Pravá fašiangová sánkovačka v múzeu na Kysuciach

Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke počas nedele 28. januára 2024 otvorí pre návštevníkov opäť svoje brány. Podobne ako počas vianočných sviatkov aj teraz  pripravili zaujímavý program. Pre milovníkov Historickej lesnej úvraťovej železnice budú v ponuke 20-minútové vyhliadkové jazdy zo Stanice Skanzen. Premávať bude dieselová lokomotíva s krytým vozňom. Okrem špeciálnych jázd na Historickej lesnej úvraťovej železnici návštevníkom ponúkajú aj nedeľnú zimnú sánkovačku. Nuž, nezabudnite si zobrať sánky či iné jazdy schopné náčinie a vyšantite sa do sýtosti v snehovej nádielke.

výstava Ornament / výstavy / Kam za kultúrou
Výstava Ornament. Zdroj: Kysucké múzeum

A v skanzene na vás čakajú aj zaujímavé výstavy. Inšpiráciu na fašiangové obdobie sľubuje tematická výstava Fašiangové masky. Výstava Ornament zase prezentuje pestrosť ornamentálnej výzdoby na Kysuciach.

Januárové posledné šance

V tomto prehľade tipov na zaujímavé výstavy nebudú chýbať ani tzv. posledné šance. Začneme ich v múzeách patriacich pod Slovenské národné múzeum. Do konca januára si nezabudnite pozrieť v SNM – Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku končiacu výstavu Tíšiny. Prezentuje fotografické eseje rodinnej, portrétnej a dokumentárnej fotografky Marty Földešovej v podobe čierno-bielych fotografií. Dokumentujú subjektívny pohľad autorky Marty Földešovej na lokalitu Devínskeho jazera a jeho priľahlých častí, ktorá je súčasťou mestskej časti Bratislavy – Devínskej Novej Vsi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filmová klasika spestrí aj tieto Vianoce. Aký bude televízny program počas vianočných sviatkov? / Vianoce
Slovenská filmová klasika spestrí aj tieto Vianoce. Aký bude televízny program počas vianočných sviatkov?

Ďalšiu končiacu výstavu nájdete aj v Sídelnej budove SNM. Na výstave Insight predstavuje Slovenské národné múzeum výber z aktuálnej tvorby multimediálneho vizuálneho umelca Ašota Haasa, inšpirovanej minuloročnou rezidenciou v Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme. Ovplyvnený bohatstvom, spiritualitou a kombináciou rozličných vierovyznaní ľudí svätého mesta, Haas prináša imaginatívne diela nadväzujúce na stále sa rozvíjajúci autorský program. Nenútenou obrazotvornosťou podnecuje osobné prežívanie a kreovanie vlastných naratívov.

Pečate opäť v hlavnej úlohe

V Bratislave už len do 31. januára 2024 nájdete zaujímavú výstavu v Univerzitnej knižnici, ktorú môžete navštíviť vo výstavných priestoroch knižnice na Michalskej ulici. Výstavu Sancti eritis, quia… Ikonografia svätých v pečatiach pripravil Štátny archív Bratislava v spolupráci s Univerzitnou knižnicou v Bratislave. Po prvýkrát ju prezentovali len pred niekoľkými mesiacmi na Veľvyslanectve Slovenskej republiky pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde maltézskych rytierov v Ríme. Predstavuje ikonografické stvárnenie svätcov, ktorých v minulosti zobrazovali v obraze pečatí.

Tip na výstavu: Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach / Pečate v Univerzitnej knižnici / výstavy
Výstavu o pečatiach prezentoval Štátny archív v Bratislave v priestoroch Univerzitnej knižnici už v minulom roku. Foto: Silvia Mária Petrovits

Na ploche 28 panelov sa návštevník oboznámi so stručnými biografickými údajmi o tom-ktorom svätcovi, s legendou súvisiacou s jeho životom a s atribútmi, s ktorými sa zvyčajne vyobrazuje. Nechýbajú pritom ani vyobrazenia pečatí nesúcich jeho vyobrazenie, ktoré sú uložené prevažne v Štátnom archíve v Bratislave.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia pozýva do bratislavskej Reduty aj v januári. Aký program prinesie?

Len si na okraj dovoľujeme pripomenúť, aby ste si na stránkach konkrétnych múzeí overili otváracie hodiny na sviatok Troch kráľov (6. januára 2024). Ďakujeme za Vašu priazeň a veríme, že ste sa našimi tipmi inšpirovali aj tentoraz.

Zdroj: BIBIANA, Kysucké múzeum, Múzeum v Kežmarku, Oravské múzeum, Slovenské národné múzeum, Štátna vedecká knižnica Banská Bystrica, Trenčianske múzeum, Tríbečské múzeum, Východoslovenské múzeum

*** Posledná aktualizácia: 2024-01-30 (adm) ***

DJP Trnava / Divadlo Jána Palárika
Divadlo News Podujatia PR

Divadelný festival slobody 2024 ovláda Trnavu. Púta pestrým programom

Divadelný festival slobody 2024 ovládne už tento týždeň slovenský malý Rím, Trnavu. Púta pestrým programom…

Read More
Štátna opera
Culture Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Štátna opera si počas Noci divadiel s poctou Nežnej revolúcie i Roku českej hudby

Štátna opera Banská Bystrica si počas tohtoročnej edície podujatia Noc divadiel poctí aktuálny Rok českej hudby.

Read More
Edith / Spišské divadlo
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo pozýva na Noc divadiel. 15. edícia prináša tajomnú záhadu i obľúbený kabaret

Spišské divadlo pozýva v tretiu novembrovú sobotu na Noc divadiel. 15. edícia tohto podujatia prináša tajomnú záhadu i obľúbený kabaret.

Read More
Translate »