Novinky

Hudobné slávnosti Pusté Úľany tentoraz so zbierkou na barokový organ

Hudobné slávnosti Pusté Úľany tentoraz so zbierkou na barokový organ

Prežite letné popoludnie s komornou hudbou, stretnite priateľov i hudobníkov pri pohári vína a podporte správnu vec! Zabezpečia to Hudobné slávnosti Pusté Úľany, ktoré tento rok píšu 3. ročník jednodňového festivalu komornej hudby. Na aké vystúpenia sa môžeme tešiť? Prezradíme, že podporia zbierku na obnovu barokového organu.

V nedeľu 30. júla 2023 sa opäť stretnú priaznivci zaujímavej komornej hudby v Pustých Úľanoch, na 3. ročníku Hudobných slávností Pusté Úľany. Na návštevníkov čaká letný podvečer s virtuóznymi dielami klasiky na cimbale a slávnymi romantickými piesňami v nostalgickom opare nekonvenčného inštrumentálneho sprievodu elektrického klavíra, klarinetu a saxofónu.  Tentoraz bude ich dejiskom Evanjelický kostol, kde sa oficiálne otvorí zbierka na záchranu barokového organu.

Cieľom je obnova barokového organu

Pusté Úľany spájajú vo svojom názve stredovekých kráľovských včelárov i historické stigmy vojenského a morového pustošenia obyvateľstva. Dnešná rozvíjajúca sa obec blízko Trnavy, v galantskom okrese, však prekvapuje napríklad aktivitami komunity, ktorá pomohla s opravou katolíckeho kostola a organizovala rekonštrukciu miestneho organu z 19. storočia od Vincenta Možného. Dobrovoľníci v neziskovej organizácii Pre Úľany – Pro Fudemus sa aktuálne púšťajú do záchrany oveľa staršieho organu v Evanjelickom kostole, ktorý stojí na mieste niekdajšieho artikulárneho kostola. Aj keď kostol vyhorel v roku 1820, v súčasnom kostole sa nachádza barokový organ – pozitív. Podľa posudku organára Jána Valoviča ide o vzácny nástroj, ktorý sa zachoval v pôvodnom stave a buď pochádza zo zničeného kostola alebo bol privezený z inej lokality. Po rekonštrukcii nástroja budú v obci dva rôzne historické organy použiteľné pre profesionálne koncertné účely, čo je vzácna konštelácia z pamiatkového hľadiska i pre príležitosti kultúrneho rozvoja obce a regiónu.

Historický organ / Pusté Uľany

Hudobné slávnosti Pusté Úľany vábia publikum aj zo širšieho okolia

Za Hudobnými slávnosťami v Pustých Úľanoch stojí občianske združenie ORGANYzácia, ktoré už 10 rokov rozvíja aktivity v oblasti profesionálnej hudobnej kultúry v regiónoch a v tzv. malých lokalitách. Okrem iného je napr. hlavným organizátorom Modrokamenskej hudobnej slávnosti na Hrade Modrý Kameň. S už zmiezenou neziskovou organizáciou Pre Úľany – Pro Fudemus niekoľko rokov spolupracuje na príprave profesionálnych hudobných produkcií so špičkovými slovenskými interpretmi. Tieto aktivity v roku 2021 logicky vyústili do vzniku pravidelného lokálneho festivalu. Jednodňové slávnosti tvoria dva za sebou idúce kontrastne ladené koncerty a neformálne stretnutia návštevníkov s interpretmi. Vďaka kvalitnej a zaujímavej ponuke generuje festival publikum nielen z obce a bezprostredného okolia, ale aj blízkych miest, ako je Pezinok, Senec či Trnava.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v posledný júlový týždeň roka 2023? TOTO sú TOP TIPY

Program otvorí program duchovnej hudby

Prvý ročník tvoril recitál cimbalistu Marcela Comendanta a crossoverový piesňový projekt Petra Zagara Piesne inak, na druhom ročníku sa predstavil azda najúspešnejší slovenský program z oblasti world music Puščaňa Zuzany Mojžišovej a doplnil ho organový recitál Juraja Křemena. Aktuálny ročník otvorí a cappella vokálne trio Musica animae. To sleduje aktuálne trendy v interpretácii vokálnej hudby renesancie a baroka. Vo svojom programe mapuje vývoj duchovnej hudby od gregoriánskeho chorálu cez renesančný viachlas a končí ukážkou z tvorby uznávaného protestantského skladateľa Samuela Capricorna, ktorý pôsobil aj na našom území. Na svojom koncerte v rámci Hudobných slávností Pusté Úľany sa predstaví s prierezovým programom staršej duchovnej hudby od gregoriánskeho chorálu až po rané barok. 

Hudobné slávnosti Pusté Úľany

Na druhom koncerte účinkuje špičkové slovenské saxofónové kvarteto Pressburg Saxophone Quartet pod vedením Ladislava Fančoviča.

Kontrast duchovnej hudby a saxofónu ako nástroja vážnej hudby

Že je saxofón plnohodnotným nástrojom klasickej hudby, potvrdzuje Ladislav Fančovič už niekoľko rokov, a na špičkovej úrovni. Popri svojom pôvodnom nástroji, klavíri, sa na pódiách objavuje aj ako klasický saxofonista v sólových, komorných projektoch. S chuťou prijíma pozvania aj do filharmonických programov ako hosťujúci člen orchestra. V Bratislave organizuje mimoriadne úspešný medzinárodný projekt Saxophobia, prepájajúci koncertné a vzdelávacie prvky. Vyznačuje sa každoročnou účasťou svetovej špičky klasického saxofónu a desiatok záujemcov o štúdium tohto nástroja.

Ladislav Fancovic / Dva výnimočné koncerty v ŠfK
Ladislav Fančovič. Foto: Julian Veverica

Ďalším projektom Ladislava Fančoviča je PRESSBURG SAXOPHONE QUARTET. Pôvodne reflektoval Fančovičovu záľubu v starom jazze, neskôr sa však postupne orientujúce najmä na klasický repertoár. S čím zoskupenie vystúpi v Pustých Úľanoch? Uvedie kvarteto úpravy známych diel W. A. Mozarta a J. S. Bacha. Priestor dostane ale aj ukážka pôvodnej tvorby pre netradičnú zostavu štyroch saxofónov a hudbu slovenských autorov Ilju Zeljenku a Jevgenija Iršaia.

Hlavný organizátor: ORGANYzácia, o.z. Hlavný partner: Fond na podporu umenia. S podporou Hudobného fondu a Trnavského samosprávneho kraja. V spolupráci s Pre Úľany-Pro fudemus, n.o. a ECAV Veľký Grob-Čataj

TS,  ORGANYzácia, o.z.

Foto: FB ORGANYzácia, o.z. a Julian Veverica

Redakciu informovali Janka Dekánková, manažérka Pressburg Saxophone Quartet a Andrea Serečinová, ORGANYzácia, o.z.

*** Správu sme redakčne upravili (red/kv). Posledná aktualizácia: 2023-07-30 ***

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Príbeh mesta
Community Culture Koncerty News PR

Opera NDKE sa v piatok pripája k 100. maratónu open air koncertom Príbeh mesta

Opera Národného divadla Košice pripravuje k 100. maratónu open air koncert. Uskutoční sa už v posledný septembrový piatok.

Read More
Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Translate »