Novinky

Divadlo z Ivano-Frankivska príde už 28.9.2023 do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia

Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia

Národné divadlo Košice pozýva v posledný septembrový štvrtok na jedinečné predstavenie nielen Ukrajincov, ktorí museli opustiť svoje domovy a našli útočisko u nás na Slovensku, ale aj všetkých, ktorí chcú možno ešte viac porozumieť tomu, čo sa za našimi východnými hranicami už vyše poldruha roka deje. To všetko a ešte oveľa viac sľubuje legendárna inscenácia Sladká Darusia, ktorú do Košíc prináša Divadlo z Ivano-Frankivska.

Národné divadlo Košice pokračuje aj v novej divadelnej sezóne v podpore ukrajinských umelcov a Ukrajiny v ťažkých časoch. Už vo štvrtok 28. septembra bude na javisku Malej scény NDKE hosťovať Národné akademické dramatické divadlo Ivana Franka z ukrajinského mesta Ivano-Frankivsk, ktoré uvedie svoju legendárnu inscenáciu Sladká Darusia (Солодка Даруся) podľa rovnomenného románu ukrajinskej spisovateľky Marije Matios, ktorý získal celosvetové uznanie a bol preložený do viacerých svetových jazykov.

Sladká Darusia / NDKE

Dráma režiséra a generálneho riaditeľa divadla, národného umelca Ukrajiny, Rostyslava Deržypiľského sa úspešne hrá nielen na Ukrajine už viac ako 15 rokov. Za ten čas získala viacero ocenení aj na medzinárodných festivaloch. Zároveň sa stala i legendou a nezmazateľne vstúpila do histórie súčasného ukrajinského divadla.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Rodinná sága rozpráva príbeh o sovietskej okupácii západnej Ukrajiny v 40. a 50. rokoch minulého storočia. Hoci sa odvíja na ploche troch ľudských životoch, je to príbeh, ktorý je v mnohom podobný stovkám osudov Ukrajincov aj v súčasnosti. Lebo tragédia Dariusinej rodiny je tragédiou celého ukrajinského národa. Ani v súčasnej vojne sa rukopis ruských okupantov nezmenil – vo filtračných táboroch sladkosťami vybíjajú „pravdu“ z ukrajinských detí.

Sladká Darusia / NDKE

V centre inscenácie je rozprávanie o trpkom osude Darusie a jej rodičov, ktorých zničil sovietsky NKVD počas sovietskej vojenskej predvojnovej a povojnovej okupácie západnej Ukrajiny. Dedinčania považujú nemú Darusiu za bláznivú a vravia jej, že nemôže mať „cukríky“.

Sladká Darusia / NDKE

Trpká pravda Sladkej Darusie, ktorá sa nedá počuť, ale nemožno ju necítiť v jej zvlhnutých očiach a nemých mĺkvych ústach. Pulzuje, vybuchuje, prebodáva srdcia a navždy mení tých, ktorí sú jej svedkami. Táto inscenácia rozpráva o Ukrajincoch samotných. Pripomína im nemilosrdné mlynské kamene ich histórie a výšiny ich ducha.

TS, Národné divadlo Košice, www.sdke.sk

Zdroj: NDKE

*** Správu sme redakčne upravili (red) 

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »