Divadelný ústav a Slovenská pošta uviedli známku Aleš Votava

Známka Aleš Votava

Divadelný ústav a Slovenská pošta uviedli 25. októbra 2022 vo Dvorane Ministerstva kultúry poštovú známku Aleš Votava do života. Známku vytvoril známy slovenský akademický maliar, ilustrátor, grafik a svetovo uznávaný tvorca známok Rudolf Cigánik.

Johann Wolfgang Goethe raz povedal: „Pravý, naozaj veľký talent nachádza najväčšie šťastie v tvorbe svojho diela.“  Pojem talent je niečo, čo sa spája s osobnosťou a tvorbou Aleša Votavu v mnohým rovinách umeleckých, estetických i súkromných. Slávnostné uvedenie poštovej známky „UMENIE: Aleš Votava“ sa konalo 25. októbra 2022 vo Dvorane Ministerstva kultúry SR.

Známka Aleš Votava

A ako sa patrí slávnostné uvedenie sprevádzal rituál. Pri tejto výnimočnej udalosti spojili slovo, hudbu a umelecké stvárnenie ako pripomienku veľkého umelca. V podaní Richarda Stankeho zaznela báseň Czeslava Milosza: Orfeus a Eurydika.  O hudobný vklad sa postarala skladba Johna Tavenera: Threnos v interpretácii Jozefa Luptáka.

Poštová známka UMENIE: Aleš Votava (1962 – 2001) s nominálnou hodnotou 2,60 EUR vychádza na upravenom tlačovom liste štvorbloku. Motívom známky je scénický návrh zobrazujúci divadelné kostýmy k inscenácii Orfeus a Eurydika od operného skladateľa Christopha Willibalda Glucka. Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 21. 10. 2022 a domicilom mesta Bratislava.

Kto bol Aleš Votava?

Aleš Votava (3. augusta 1962 –  8. mája 2001) bol jedným z posledných, ale aj jedným z najvýraznejších žiakov Ladislava Vychodila, zakladateľa bratislavskej scénografickej školy. Vplyv akčnej scénografie predchádzajúcej generácie autorov vo Votavovej tvorbe určili jeho jedinečný výtvarný rukopis. Za základ pre svoju tvorbu považoval čiernu farbu a podobne ako Vychodil považoval neutrálnu farebnosť scény za kľúčovú. Farebnosť, vytváraná najmä svetlom a hrou s tieňom, odrazom či priesvitnosťou materiálu, bola princípom akcie v jeho scénografii.

Známka Aleš Votava / Divadelný ústav

Venoval sa aj grafickému dizajnu, voľnej umeleckej tvorbe, umeleckému šperku. Jeho výtvarné riešenia boli zväčša jednoduché, no veľmi efektné. Príkladom toho je aj emisia poštovej známky znázorňujúcej maketu scény a kostýmové návrhy k inscenácii Orfeus a Eurydika (Ch. W. Gluck, DJGT, Banská Bystrica, 1991). Sám o nej rád hovoril, že výsledkom trojmesačného hľadania koncepcie bol nakoniec len jeden trojuholník.

Reklama
Melos-Étos

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Jana Dugasová, PR manažérka Divadelného ústavu, www.theatre.sk

*** Posledná aktualizácia: 2022-10-31 (adm) ***

One thought on “Divadelný ústav a Slovenská pošta uviedli známku Aleš Votava”

Comments are closed.

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »