Divadelný ústav a Slovenská pošta uviedli známku Aleš Votava

Známka Aleš Votava

Divadelný ústav a Slovenská pošta uviedli 25. októbra 2022 vo Dvorane Ministerstva kultúry poštovú známku Aleš Votava do života. Známku vytvoril známy slovenský akademický maliar, ilustrátor, grafik a svetovo uznávaný tvorca známok Rudolf Cigánik.

Johann Wolfgang Goethe raz povedal: „Pravý, naozaj veľký talent nachádza najväčšie šťastie v tvorbe svojho diela.“  Pojem talent je niečo, čo sa spája s osobnosťou a tvorbou Aleša Votavu v mnohým rovinách umeleckých, estetických i súkromných. Slávnostné uvedenie poštovej známky „UMENIE: Aleš Votava“ sa konalo 25. októbra 2022 vo Dvorane Ministerstva kultúry SR.

Známka Aleš Votava

A ako sa patrí slávnostné uvedenie sprevádzal rituál. Pri tejto výnimočnej udalosti spojili slovo, hudbu a umelecké stvárnenie ako pripomienku veľkého umelca. V podaní Richarda Stankeho zaznela báseň Czeslava Milosza: Orfeus a Eurydika.  O hudobný vklad sa postarala skladba Johna Tavenera: Threnos v interpretácii Jozefa Luptáka.

Poštová známka UMENIE: Aleš Votava (1962 – 2001) s nominálnou hodnotou 2,60 EUR vychádza na upravenom tlačovom liste štvorbloku. Motívom známky je scénický návrh zobrazujúci divadelné kostýmy k inscenácii Orfeus a Eurydika od operného skladateľa Christopha Willibalda Glucka. Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 21. 10. 2022 a domicilom mesta Bratislava.

Kto bol Aleš Votava?

Aleš Votava (3. augusta 1962 –  8. mája 2001) bol jedným z posledných, ale aj jedným z najvýraznejších žiakov Ladislava Vychodila, zakladateľa bratislavskej scénografickej školy. Vplyv akčnej scénografie predchádzajúcej generácie autorov vo Votavovej tvorbe určili jeho jedinečný výtvarný rukopis. Za základ pre svoju tvorbu považoval čiernu farbu a podobne ako Vychodil považoval neutrálnu farebnosť scény za kľúčovú. Farebnosť, vytváraná najmä svetlom a hrou s tieňom, odrazom či priesvitnosťou materiálu, bola princípom akcie v jeho scénografii.

Známka Aleš Votava / Divadelný ústav

Venoval sa aj grafickému dizajnu, voľnej umeleckej tvorbe, umeleckému šperku. Jeho výtvarné riešenia boli zväčša jednoduché, no veľmi efektné. Príkladom toho je aj emisia poštovej známky znázorňujúcej maketu scény a kostýmové návrhy k inscenácii Orfeus a Eurydika (Ch. W. Gluck, DJGT, Banská Bystrica, 1991). Sám o nej rád hovoril, že výsledkom trojmesačného hľadania koncepcie bol nakoniec len jeden trojuholník.

Reklama
Melos-Étos

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Jana Dugasová, PR manažérka Divadelného ústavu, www.theatre.sk

*** Posledná aktualizácia: 2022-10-31 (adm) ***

One thought on “Divadelný ústav a Slovenská pošta uviedli známku Aleš Votava”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »