Divadelný ústav a Slovenská pošta uviedli známku Aleš Votava

Známka Aleš Votava

Divadelný ústav a Slovenská pošta uviedli 25. októbra 2022 vo Dvorane Ministerstva kultúry poštovú známku Aleš Votava do života. Známku vytvoril známy slovenský akademický maliar, ilustrátor, grafik a svetovo uznávaný tvorca známok Rudolf Cigánik.

Johann Wolfgang Goethe raz povedal: „Pravý, naozaj veľký talent nachádza najväčšie šťastie v tvorbe svojho diela.“  Pojem talent je niečo, čo sa spája s osobnosťou a tvorbou Aleša Votavu v mnohým rovinách umeleckých, estetických i súkromných. Slávnostné uvedenie poštovej známky „UMENIE: Aleš Votava“ sa konalo 25. októbra 2022 vo Dvorane Ministerstva kultúry SR.

Známka Aleš Votava

A ako sa patrí slávnostné uvedenie sprevádzal rituál. Pri tejto výnimočnej udalosti spojili slovo, hudbu a umelecké stvárnenie ako pripomienku veľkého umelca. V podaní Richarda Stankeho zaznela báseň Czeslava Milosza: Orfeus a Eurydika.  O hudobný vklad sa postarala skladba Johna Tavenera: Threnos v interpretácii Jozefa Luptáka.

Poštová známka UMENIE: Aleš Votava (1962 – 2001) s nominálnou hodnotou 2,60 EUR vychádza na upravenom tlačovom liste štvorbloku. Motívom známky je scénický návrh zobrazujúci divadelné kostýmy k inscenácii Orfeus a Eurydika od operného skladateľa Christopha Willibalda Glucka. Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 21. 10. 2022 a domicilom mesta Bratislava.

Kto bol Aleš Votava?

Aleš Votava (3. augusta 1962 –  8. mája 2001) bol jedným z posledných, ale aj jedným z najvýraznejších žiakov Ladislava Vychodila, zakladateľa bratislavskej scénografickej školy. Vplyv akčnej scénografie predchádzajúcej generácie autorov vo Votavovej tvorbe určili jeho jedinečný výtvarný rukopis. Za základ pre svoju tvorbu považoval čiernu farbu a podobne ako Vychodil považoval neutrálnu farebnosť scény za kľúčovú. Farebnosť, vytváraná najmä svetlom a hrou s tieňom, odrazom či priesvitnosťou materiálu, bola princípom akcie v jeho scénografii.

Známka Aleš Votava / Divadelný ústav

Venoval sa aj grafickému dizajnu, voľnej umeleckej tvorbe, umeleckému šperku. Jeho výtvarné riešenia boli zväčša jednoduché, no veľmi efektné. Príkladom toho je aj emisia poštovej známky znázorňujúcej maketu scény a kostýmové návrhy k inscenácii Orfeus a Eurydika (Ch. W. Gluck, DJGT, Banská Bystrica, 1991). Sám o nej rád hovoril, že výsledkom trojmesačného hľadania koncepcie bol nakoniec len jeden trojuholník.

Reklama
Melos-Étos

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Jana Dugasová, PR manažérka Divadelného ústavu, www.theatre.sk

*** Posledná aktualizácia: 2022-10-31 (adm) ***

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »