Novinky

Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu slávi túto jeseň 70 rokov

Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu slávi túto jeseň 70 rokov

Túto jeseň oslavuje Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu 70 rokov. Oslávi ho koncertami v Prahe i v bratislavskej rozhlasovej Pyramíde koncertom už o pár hodín. K jubilejnej koncertnej sezóne 2023/2024 Detského a dievčenského speváckeho zboru Slovenského rozhlasu patria slávnostné akcie a dve z nich budú naozaj výnimočné - spoločné koncerty detských rozhlasových zborov „Aká si mi krásna“, ktoré sa budú konať najprv v Prahe a v Bratislave....

Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu, ktorý je súčasťou RTVS, si právom zaslúži svoje miesto v histórii slovenskej hudobnej kultúry. Toto významné hudobné teleso, ktoré bolo založené 1. septembra 1953 Ondrejom Franciscim, sa stalo jedným z pilierov hudobnej scény na Slovensku a aj v medzinárodnom kontexte. 70 rokov jeho činnosti výrazne ovplyvnilo slovenskú hudobnú scénu a prispelo k budovaniu hudobného kultúrneho povedomia a tradícií.

Sedem desaťročí významného telesa

Ondrej Francisci položil základy Detského speváckeho zboru Československého. rozhlasu v Bratislave, dnes známeho ako Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu. Tento dirigent a skladateľ bol prvou postavou, ktorá ho umelecky formovala, no nesmieme opomenúť ani významných ľudí ako Mariána Vacha, Janu Rychlú a Mirka Krajčího. Zbor od svojho vzniku nahral viac ako tisíc piesní, cyklov pre rozhlasové vysielanie a niekoľko CD. Jeho vplyv sa neobmedzuje len nahrávky, pretože vychoval množstvo popredných umelcov, medzi ktorými nájdeme také osobnosti ako Edita Grúberová, Gabriela Beňačková, Jana Kocianová a mnoho ďalších.

Spevácky zbor mesta Bratislavy.
4. októbra 2022 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vystúpili v rámci BHS Slovenský komorný orchester, Spevácky zbor mesta Bratislavy pod taktovkou Adriána Kokoša so sólistami Katarínou Porubanovou, Martinom Gyimesim a Gustávom Beláčkom. Foto: A. Trizuljak

V roku 2004 prevzal dirigentskú taktovku Adrian Kokoš, vtedy ešte poslucháč VŠMU a úspešne nadviazal na jeho bohatú tradíciu. Mladí speváci pod jeho vedením aktívne pôsobia v rôznych programoch RTVS a majú na svojom konte viacero rozhlasových a televíznych nahrávok. Svoj talent zdieľajú s významnými umelcami, vrátane Adriany Kučerovej, Ľubice Čekovskej, Miroslava Dvorského a mnohými ďalšími osobnosťami populárnej hudby.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?
Kam za kultúrou v 42. týždeň roka 2023?

Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu oslávi nielen svoje narodeniny

Prvý z nich sa uskutoční v Prahe, 18. októbra o 19.00 h v koncertnej sále Pražského konzervatória. Bratislavský koncert s názvom Aká si mi krásna nasleduje dňa 21. októbra 2023 o 18.00 h vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave. Oba koncerty sú zároveň súčasťou osláv 100. výročia Českého rozhlasu, na oslavu ktorej sa spájajú dve významné hudobné inštitúcie. Je to milým dôkazom vzájomnej spolupráce napriek rozdeleniu oboch štátov. Vstupenky na koncert „Aká si mi krásna“, ktorý sa uskutoční 21. októbra 2023 o 18.00 h vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, zakúpite na www.koncertyrtvs.sk.

Inzercia

TS, RTVS

Foto: A. Trizuljak, archív SF

Zdroj: RTVS

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-10-26 (zmena titulky a odkazu inzercie)

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »