Čo prináša BIBIANA v októbri 2022

Bibiana

Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA mesiac čo mesiac pripravuje nielen zaujímavé podujatia, ale aj príťažlivé výstavy. Nájdete ich nielen v priestoroch BIBIANY, ale aj v blízkych či vzdialenejších končinách sveta. A tak je tomu aj počas októbra. Čo je nové a čo sa oplatí vidieť?

Kam s deťmi? Napríklad na výstavu či podujatia v réžii Medzinárodného domu umenia pre deti – BIBIANA. Spolu sa pozrieme na výstavy, ktoré by ste v najbližšom čase určite mali navštíviť. Reč bude nielen o výstavách, ale o zaujímavých podujatiach pre školy, rodiny a najmä umenia a interakcie chtivé deťúrence s riadnou dávkou invencie a fantázie. Nuž, opäť je si z čoho vyberať. 

Čo nové v októbri?

Čo čaká na deti v BIBIANE počas októbra? Mesiac október je najmä  v znamení 16. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov pre deti a mládež Bienále animácie Bratislava – BAB 2022, ale aj o množstve ďalších zaujímavých podujatí. Medzinárodný festival animovaných filmov pre deti a mládež sa, ako sme avizovali, konal od 3. do 9. októbra nielen v Bratislave. Opäť oceňoval a jeho aktuálnych laureátov spoznáte TU. Iste viete, že Medzinárodný dom umenia pre deti  BIBIANA  sa oplatí navštíviť aj inokedy a platí to aj počas celého októbra. 

Využite poslednú šancu

Aj počas októbra, ale len do 15.10. majú žiaci základnej školy vo Vrakuni možnosť pozrieť si a zažiť reinštaláciu interaktívnej výstavy z dielne BIBIANY, pod názvom Zmysel to má aj bez zmyslov. Väčšinu vystavených kníh tvoria beletristické portréty detí a dospievajúcich s rôznymi typmi postihnutia. Mnohé z nich vynikajú aj ilustrátorským spracovaním. Cieľom výstavy je detským návštevníkom predstaviť život ich vrstovníkov s postihnutím.

Tiché putovanie na cestách

Ďalšou zaujímavou výstavou je výstava TICHÉ PUTOVANIE. Hravá a inšpiratívna výstava ponúka cestu svetom „tichých“ kníh, pochádzajúcich z rôznych krajín sveta (európske, americké, arabské, japonské, thajské, kórejské, austrálske). Prečo tiché? Lebo tiché knihy sú bez textu, iba obrázky. Predstavujú u nás málo známy žáner detskej literatúry. Vyše stovka titulov z celého sveta – od leporel cez obrázkové knihy pre najmenších až po dobrodružné príbehy a grafické romány – prináša široké spektrum pozoruhodných kníh rôznych umeleckých žánrov od výnimočných svetových ilustrátorov. Vďaka aktivitám (cestovateľský denník, príbehové kocky, dotyková hra, tieňové divadlo, puzzle a skladačky) iniciuje spoločné hry, ale aj rozhovory a zážitkové učenie pre jednotlivcov, rodiny i kolektívy. 

Tiché putovanie / BIBIANA

Jej reinštaláciu v Cirkevnej základnej škole Narnia v bratislavskej Petržalke si môžete pozrieť už len do 16. 10. 2022. Výstavu neskôr presťahujú do Trnavy. Nový dočasný domov nájde v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave. Tam si ju môžete prísť pozrieť od 24. októbra do 31. decembra 2022

BIBIANA žije animáciou

Ako sme načrtli, BIBIANA žije v októbri festivalovo s  Bienále animácie Bratislava. Pri tej príležitosti pripravila celú fúru zaujímavých podujatí. Popri animačných workshopoch venuje BIBIANA animovaným filmom aj tri výstavy. Prvou z nich je výstava ANIMANIMALS, ktorú si môžete prísť pozrieť od začiatku októbra až do 12. marca 2023 Jej tvorcov inšpiroval rovnomenný nemecký seriál režisérky Julie Ocker. Výstava vznikla v spolupráci s nemeckým štúdiom animovaného filmu FILM BILDER v Štuttgarte, podľa seriálu Animanimals. Deťom a vlastne všetkým návštevníkom predstavuje niektoré zvieratká zo seriálu s ich problémami v trojrozmernej podobe. Deti môžu zatrúbiť na chobote slona. Budú chodiť na „podkovách“ ako koník či krokodíľou papuľou zbierať soletky. Deťúrence si posedia na dlhočiznej lavici v podobe jazvečíka, zažijú aj zebru s popletenými pruhmi, páva, ktorý miluje divadlo, zahrajú sa na chobotnicu, ktorá potrebuje pomoc pri pečení a na mravce, ktoré nosia listy do mraveniska. 

BIBIANA / Tresky plesky

Na ceste za večerníčkom

Vydajte sa na dobrodružnú cestu po stopách reportérky Katy Strofovej na výstave TRESKY PLESKY! Preskúmajte prírodné javy ako sopka, blesk, cunami a lavína, stretnite opice aj obrovskú veľrybu, alebo si zalyžujte v centre Bratislavy. Výstava vychádza zo známeho slovenského animovaného večerníčkovského seriálu Veroniky Kocourkovej,  Tresky Plesky. Návštevník výstavy nadobudne pocit, že vstupuje do unikátneho fantazijného sveta prírodných javov, ktorý pozná z televíznej obrazovky a reportáží obľúbenej Katy Strofovej. Na vlastnej koži tak prežíva dobrodružstvá jednotlivých častí seriálu a popritom sa učí nové zaujímavosti zo sveta prírodných javov. Sopka? Blesk? Cunami či lavína? Kiežby len to… Katastrofický svet Katy Strofovej sa na vás už teší! Výstavu si môžete pozrieť v termíne od 1.10. 2022 do 16.4. 2023.  Ak hľadáte aj ďalšie informácie o výstave, nájdete ich TU!

Creaks / BIBIANA

Niečo aj pre milovníkov PC hier

Milovníkov počítačových hier určite poteší moderná výstava CREAKS, ktorú nájdete na prízemí v Galérií Dušana Rolla. Je venovaná grafickému animačnému štúdiu Amanita Design. Z ich dielne pochádzajú napr. hry Samorost, Rocketman, Machinárium či Botanicula. Nechýba ani prezentácie ich novej adventúrovej hre Creaks. Výstava umožní divákovi cez práce výtvarníkov a vývojárov hier Radima Jurdy a Jana Chlupa nahliadnuť na to, ako vznikala ručne kreslená a maľovaná videohra Creaks. Na výstave uvidia pôvodné skice zo začiatku vývoja, maľby a kresby, ktoré  sa potom digitálne upravené objavujú v hre, alebo tiež materiály, ktoré sa do hry nedostali. Originálne výtvarné návrhy od samotných tvorcov budú doplnené notebookmi, na ktorých si deti budú môcť zahrať novú hru plnú logických úloh prepojenú s netradičným príbehom. Máte príležitosť porovnať tak vzhľad finálnej digitálnej verzie s ručne vytváranými originálmi. Výstava potrvá do 29.1.2023.

Súťaží sa aj v októbri

Ešte stále trvá na sociálnych sieťach BIBIANY súťaž s názvom Súboj dvojíc. Hrdinovia animákov zápolia o priazeň divákov. Na záver spoznáme najobľúbenejšie rozprávkové česko-slovenské duo. Po úspešnom súboji česko-slovenských postavičiek prichádza na rad aj ďalšia séria obľúbenej internetovej hry, realizovaná na sociálnych sieťach. Sily si zmerajú známe dvojice česko-slovenských večerníčkov. Princíp hry je jednoduchý. Je vytvorených 16 párov večerníkových hrdinov. Dvojice sa každý týždeň stretnú v online dueli a ľudia rozhodujú o víťaznej dvojici aktuálneho kola. Na konci súťaže ostane jeden víťazný pár, ktorý sa stane najobľúbenejším diváckym rozprávkovým česko-slovenským animovaným duom. No nie je to jediná súťaž. Od septembra je tu nová online súťaž, ktorá testuje nielen bystrý zrak, ale aj znalosti milovníkov animákov! Každý týždeň máte možnosť zapojiť sa do online pátrania po animovaných filmoch. Dokážete nájsť všetky, ktoré sa skrývajú na obrázkoch?  Ale pozor, súťaž trvá len 6 týždňov.

BIBIANA bude aj rozpravková

BIBIANA pripravuje na nedeľu 16.10.2022 o 16:00 hod. pre deti od 5 rokov zaujímavé rozprávkové podujatie. Deťom prinesie PREŠPORSKÉ ROZPRÁVKY, vďaka ktorým deti prenesie do minulosti, nie až tak dávnej. Bratislava, kedysi Prešporok mala ako každé správne mesto veľa tajomných príbehov a starých legiend. Akoby aj nie! Keď je kráľ pochabý, mestská kasa prázdna a Turci sa blížia k hraniciam, je potrebné, aby obyčajní ľudia z Prešporka zachránili mesto. Čo sa dá robiť s duchom, ktorý straší na hrade? Ako poraziť tureckú armádu? Stačí kus odvahy, dobré srdce a k tomu dobre upečený, voňavý bratislavský rožok. Ochutnajte ho s nami! 

Prešporské rozprávky / BIBIANA

V znamení workshopov

Svoje stabilné miesto v programe BIBIANY majú tvorivé dielne. Tentoraz stoja za návštevu dve. Prvý workshop má zaujímavý názov: HOJDALI SA JEŽIBABY, HOJDALI SA NA METLE. Preverí nielen šikovné ruky, ale aj obratnosť jazykov. Deti budú strihať, kresliť, maľovať a dokonca aj montovať. Príchodom jesene ožíva pestrofarebné magické obdobie stríg, duchov a čarovnej mágie. Workshop vedie ilustrátorka Hedviga M. Gutierrez, autorka ilustrácií knihy Jozefa Moravčíka Jakubovca s názvom Hojdali sa ježibaby, ktorá vyšla vo vydavateľstve Albatros Media. Výsledkom bude originálna ilustrácia, ktorá pod rukami ožije, zamáva, alebo dokonca zakrepčí na stole.  Workshop je vhodný pre deti od 6 rokov a môžete ho navštíviť 18. a 19.10.2022 vždy o 14,00 hodine.

HOJDALI SA JEŽIBABY, HOJDALI SA NA METLE / BIBIANA

Na 20. októbra o 14.00 pripravila BIBIANA pre deti písmenkový workshop. Deťom hravou formou ukáže ako sa dá vytvoriť písmenko z obrázku alebo obrázok z písmenka. Tak ako sa za každým slovom skrýva veľa obrázkov, tak môže aj obrázok písmenka veľa povedať. Možno je v ňom ukrytý príbeh, možno veľa farieb a možno príde aj D ako dinosaurus a zošmykne sa rovno na papier. Workshop VESELÉ PÍSMENKÁ je pre deti od 6 rokov.

Reč bude aj o bubákoch

Fakt sú všade, tak vám poviem: Od pivníc až po podkrovie! Celý dom im nestačí. Zoznámte sa… BUBÁCI! Práve o nich bude reč počas pútavého a hravého scénického čítania z knižky pre deti od 5 rokov v podaní študentov VŠMU v rámci výstavy Najkrajšie knihy Slovenska 2021. Na programe BIBIANY bude v dňoch 25.10. o 10.00 hod. a 26.10.2022 o 14,00 hod..

Za najkrajšími ilustráciami do Revúcej

Do Revúcej zavítajú najkrajšie ilustrácie detských kníh od svetových umelcov ocenené na Bienále ilustrácií Bratislava v rokoch 1967 – 2021. Stálu expozíciu 28 víťazných ilustrácií od autorov z celého sveta prináša BIBIANA,. Vystavené kresby, ktoré sú ilustráciami z detských kníh, zaujmú nielen menších návštevníkov, ale aj dospelých. Podľa kurátorky výstavy Viery Anoškinovej z BIBIANY je každá z ilustrácií absolútne výnimočná. Výstava predstaví v stručnosti držiteľov Grand Prix BIB, aby sa dalo zdokumentovať vývoj medzinárodnej knižnej ilustrácie, postoje jednotlivých porôt a porovnať ocenených autorov. Porota sa predovšetkým snažila uprednostňovať pri hodnotení  ojedinelosť a výnimočnosť daného diela, ktoré sa istým spôsobom vymyká spomedzi ostatných.  Výstavu nájdete v Mestskom dome kultúry v Revúcej. Navštíviť ju môžete denne okrem soboty a pondelka od 16:00 do 19:00 hodiny, a to až do 30. novembra 2022

PR článok

Zdroj: BIBIANA

Redakciu informovala Natália Cehláriková, PR manažérka BIBIANA/BIB/BAB

*** Posledná aktualizácia: 2022-10-31 (mk) ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »