Novinky

BIBIANA pozýva na interaktívnu výstavu Laboratórium farieb

Laboratórium farieb / BIBIANA / Kam za kultúrou

BIBIANA medzinárodný dom umenia pre deti otvára dnes interaktívnu výstavu Laboratórium farieb. Pozrite, čo vás na nej čaká.

Obklopujú nás, sú všade okolo, tvoria náš svet. Farby. BIBIANA otvára vo štvrtok 25. januára interaktívnu výstavu venovanú tomuto fenoménu. Na druhom poschodí Medzinárodného domu umenia pre deti vzniklo Laboratórium farieb. Jednotlivé miestnosti BIBIANY zmenili základné farby – žltá, červená, modrá. Nadchnú aj poučia zároveň. Priblížia symboliku, delenie farieb, pravidlá, hry kontrastov, fyzikálne zákony, objavy. Žltá ako farba slnka a šťastia nám dodá energiu, teplo, červená zrýchli tep, vystresuje aj rozhýbe zároveň, modrá upokojí, ochladí, prenesie k vode, k moru.

Laboratórium farieb / BIBIANA

BIBIANA o farbách interaktívne

Na výstave možno kráčať z čiernobieleho sveta, cez optické ilúzie, hru kontrastov a tmu až k farbám,“ približuje výstavu Zuzana Liptáková, riaditeľka BIBIANY. „Otvára sa Laboratórium farieb so svojou rozmanitosťou, symbolmi, pestrosťou aj fyzikálnymi zákonitosťami, objavmi.“  Scenáristkou výstavy je Katarína Kosánová a autorom výtvarno-priestorového riešenia Laboratória farieb scénický a kostýmový výtvarník Tomáš Ciller. Hovorí, že výstava nemá ambíciu obsiahnuť celý fenomén farby. „Vnímanie farby je komplikovaný proces za účasti svetla, oka a nášho vnímania. Príbeh farby odhaľuje, že biele svetlo je tvorené zo svetiel tvoriacich dúhu a že miešaním primárnych farieb vznikajú odtiene so svojimi fyzikálnymi, symbolickými a duchovnými vlastnosťami.

Laboratórium farieb / BIBIANA

Svet bez farieb by bol fádny. Farby sú však na svete odjakživa, majú svoje magické vlastnosti a pozývajú nás všímať si svet, premýšľať, tešiť a kochať sa. Sprevádzajú nás od narodenia,“ vraví scenáristka Katarína Kosánová. „Najprv sa ich učíme rozoznávať, neskôr si vyberáme tie, ktoré sa nám najviac páčia. A celý život nás obklopuje nespočetné množstvo ich odtieňov. V laboratóriu farieb ich objavovanie nekončí. Práve naopak, s novými dojmami a poznatkami z výstavy vykročme do nášho reálneho sveta farieb!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Múzeum ukrajinskej kultúry / Hromnička
Múzeum ukrajinskej kultúry tvorivo o sviečke menom Hromnička

Súčasťou bude aj zaujímavý sprievodný program

K výstave Laboratórium farieb pripravil medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA aj sprievodné programy s lektorom a workshopy pre verejnosť, školy a organizované skupiny. Približuje ich Martina Pavlikánová, vedúca oddelenia Živej kultúry v BIBIANE, ktorá na výstave odborne spolupracovala: „Počas celého trvania výstavy bude návštevníkov uvádzať do témy lektor. Pomôže im nahliadnuť do sveta farieb a ukáže, ako farby ovplyvňujú naše pocity, nálady a vnímanie okolitého sveta, ako pomáhajú objaviť iné perspektívy a pochopiť dôležitosť farieb v našom živote. Súčasťou výstavy budú sprievodné workshopy, ktoré predstavia farbu z rôznych uhlov pohľadu.

Laboratórium farieb / BIBIANA / Kam za kultúrou

Návštevníci sa môžu tešiť na tvorivé workshopy Čiernobiely svet, Čiernobiely svet – kresba naslepo, Mimikry, Alchýmia farieb, Svet farebných fólií, workshop tieňového divadla Farebná krajina alebo špeciálne workshopy ako Kryštálikový polarizačný kaleidoskop. Pre najmenších je určený program Ako vonia a chutí dúha alebo pravidelný cyklus v knižnici s novými knihami, vo februári na motívy knihy Petra Horáčka a Hervé Tullet. Všetky workshopy pre školy a organizované skupiny je nutné rezervovať mailom na realizacia@bibiana.sk alebo telefonicky počas pracovných dní v čase od 9:00 do 14:00 na číslo 02/20 467 223. Výstava na druhom poschodí BIBIANY, ktorá „hrá“ všetkými farbami, sa bude dať navštíviť a zažiť do 8. septembra 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy
Januárové tipy na zaujímavé výstavy (1/2024)

TS, Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA, www.bibiana.sk

Zdroj: BIBIANA

Redakciu informovala  Lucia Marcinátová, PR manažérka Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANY

Posledná aktualizácia: 2024-01-02 (admin)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »