Novinky

50 rokov divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské pripomenie výstava

Zámocké hry zvolenské / 2019

Pri príležitosti 50. výročia Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské pripravilo Divadlo Jozefa Gregora Tajovského a Divadelný ústav výstavu. Pripomenie históriu festivalu a návštevníci si ju môžu na Zvolenskom zámku pozrieť nielen počas trvania festivalu.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene a Divadelný ústav pripravili výstavu venovanú 50. výročiu Medzinárodného letného divadelného festivalu Zámocké hry zvolenské. Festival, ktorý patrí k najzvučnejším kultúrnym udalostiam mesta a kraja, aj v jubilejnom zlatom ročníku naplní rozmanitým programom pre všetky generácie celé mesto Zvolen od zámku až po divadlo. Vernisáž výstavy s názvom 50 rokov Zámockých hier zvolenských sa uskutoční počas prvého dňa festivalu, a to v piatok 7. júna 2024 o 17.00 hod. Stĺpovej sieni Zvolenského zámku.

Dejiskom festivalu bude aj Zvolenský zámok. Zdroj: SNG - Zvolenský zámok

Výstava prináša prierez históriou najväčšieho a najstaršieho open-air divadelného festivalu na Slovensku prostredníctvom rozmanitých archívnych materiálov. Na výstave V Stĺpovej sieni Zvolenského zámku budú pútavou formou sprítomnené míľniky na ceste k 50. jubilejnému ročníku festivalu Zámocké hry zvolenské,” priblížila spoluautorka výstavy Martina Daubravová z Divadelného ústavu. Ako zdôraznila, festival založilo, dodnes organizuje a vlastnou premiérou otvára Divadlo Jozefa Gregora Tajovského.

Festival Zámocké hry zvolenské v historickom priereze

Oficiálnemu prvému ročníku predchádzalo viacero pokusov uviesť predstavenie zo zvolenského divadla v priestoroch zámku. „V roku 1972 sa na nádvorí zámku odohrali dve predstavenia Shakespearovej hry Veselé panie z Windsoru. Bola to mimoriadna udalosť, pretože postavu Falstaffa pohostinsky naštudoval herec Slovenského národného divadla Viliam Záborský. V Kráľovskej sieni boli v roku 1973 uvedené dve komorné predstavenia a na nádvorie bola prenesená komédia Tartuffe,“ vymenúva ďalšia z kurátoriek, teatrologička Dária F. Fehérová. Boli to pokusné predstavenia. Počas nich diváci sedeli na rybárskych stoličkách a po celom meste pozbieraných lavičkách, s využitím denného svetla a s improvizovanou scénou.

Zámocké hry zvolenské / 1987
Malé pózovanie pred zámockými hrami 1987, Zelený vtáčik. Foto: Pavel Danko, zdroj DJGT

Po tomto úspechu sa v roku 1974 začala písať oficiálna história festivalu Zámocké hry zvolenské. „Prvý oficiálny ročník otvorila premiéra hry Juliusa Zeyera Radúz a Mahuliena v réžii Mikuláša Fehéra. Prvé ročníky uvádzalo divadlo vždy novú hru pripravenú špeciálne pre priestory zámku a tú potom reprízovalo každý večer. V rokoch 1979 – 2014 bola súčasťou festivalu operná časť organizovaná Štátnou operou Banská Bystrica,“ uviedla M. Daubravová. Ako poukázali kurátorky, festival postupne začal prizývať aj hosťujúce slovenské divadlá s inscenáciami vhodnými do exteriéru. A od roku 1993 pozýva i zahraničné divadlá. Okrem nádvoria sa v priebehu desaťročí využili na divadelné aktivity aj ďalšie priestory zámku. Boli to napríklad Kráľovská sieň s dreveným kazetovým stropom, Kapitánsky dom, Rytierska sála, Severozápadná bašta a iné.

Zámocké hry zvolenské / 2019
Zámocké hry zvolenské 2019, Oživené múry. Foto: Peter Zbončák, zdroj DJGT

Po vernisáži nasledujú premiéra

Na výstave odborne spolupracovala aj dramaturgička Divadla Jozefa Gregora Tajovského Uršuľa Turčanová:Sme veľmi radi, že výstava dodá jubilejnému ročníku festivalu ďalší rozmer a v pútavej vizuálnej koncepcii Nory Nosterskej sprítomní jeho 50-ročnú históriu. Výstava bude doplnená aj o autentické kostýmy z našich zámockých inscenácií a video-spomienky na niektoré zámocké premiéry, podujatia a čoraz rozmanitejšie sprievodné aktivity. Vernisáž bude prvým podujatím 50. ročníka Zámockých hier zvolenských a bude po nej nasledovať slávnostné otvorenie festivalu a premiéra.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Medzinárodný letný divadelný festival Zámocké hry zvolenské má 50 rokov. Začína sa už tento týždeň

Festival potrvá do nedele 16. júna. Výstavu mapujúca jeho 50 ročníkov si na Zvolenskom zámku môžete pozrieť do 31. augusta 2024. Kompletný hlavný aj sprievodný program festivalu nájdete na stránke www.zhz.sk.

TS, Divadelný ústav a Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, www.theatre.sk, www.djgt.sk

Foto: Pavel Danko, Peter Zbončák / DJGT

Zdroj: Divadelný ústav, DJGT

Redakciu informovali a fotografie poskytli Lenka Leláková, PR manažérka Divadelného ústavu a Gabriela Valentínyová, vedúca obchodno-marketingového oddelenia DJGT

*** Posledná úprava: 2024-06-06 (mklein) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »