Novinky

19. ročník festivalu Viva Musica! vrcholí. Do finále zostávajú už len tri koncerty

Viva Musica! / Kam za kultúrou

V poradí 19. ročník prestížneho letného festivalu vážnej hudby, Viva Musica! vrcholí trojicou koncertov, ktoré zaznejú počas druhého a tretieho augustového týždňa roka 2023. Pripomeňte si s nami, na aké vystúpenia sa môžete tešiť!

Tohtoročné vydanie festivalu Viva Musica! sme na stránkach nášho portáli starostlivo sledovali. Jeho koncerty v hlavnom programe či v sérii Hudobných záhrad pravidelne získavali svoje miesto v pravidelných, týždenných prehľadoch TOP tipov na atraktívne kultúrne podujatia. Rovnako je tomu aj v prípade finálovej festivalovej trojice. Už tento týždeň sa rozlúčia Hudobné záhrady v poradí siedmym koncertným stretnutím na verejnom priestranstve v lone zelene. Z riadneho programu to bude už len dvojica koncertov počas dní druhého a tretieho augustového týždňa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viva Musica! - záhrady 2023
Viva Musica! prináša hudbu aj do bratislavských záhrad

Noc v hudbe

Prvým z najbližšej ponuky 19. ročníka festivalu Viva Musica! je, ako sme avizovali v aktuálnom Kam za kultúrou, koncert s názvom Nocturno. Uskutoční sa už dnes, 10. augusta 2023 večer. Do priestorov petržalského Pontonu prinesie vystúpenie hviezdnej sopranistky Simony Šaturovej, ktorú bude na klavíri sprevádzať nemenej inšpiratívny hudobník Marek Kozák. Publikum spoločne prevedú svetom nocturna. Pozývajú na hudobnú prechádzku nočnou krajinou, zostavenou z uspávaniek a piesní s tematikou noci. Ostatne, atmosféra večera a noci, nehybnosť nočnej oblohy, zasnený obraz nočnej krajiny, či prechod človeka medzi bdením a snom, boli vždy fascinujúcou inšpiráciou pre umelcov. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou od 7.8.2023?
Kam za kultúrou od 7.8.2023?

Na festivale Viva Musica! si vypočujete sugestívnu nočnú dramaturgiu. Piesne Mozarta, Schuberta a Schumanna vystriedajú intímne zastavenia v čisto klavírnych podobách a nočná cesta bude pokračovať k sneniu, hudobne stvárnenom výberom uspávaniek Antonína Dvořáka, či Karola Szymanowskeho. Koncert vyvrcholí štyrmi piesňami Richarda Straussa: Morgen (Ráno), Der Stern (Hviezda), Die Nacht (Noc) a Ständchen (Serenáda). Mimochodom, vstupenky zakúpite ako obvykle v sieti Ticketportal.

ODPORÚČAME / Článok pokračuje pod reklamou

Tohtoročné Hudobné záhrady sa lúčia

Presne týždeň po koncerte jedinečného klarinetového zoskupenia Aurum Quartet sa 12. augusta 2023 o 17:00 hod. v Sade Janka Kráľa uskutoční posledný koncert zo série Hudobných záhrad. Vystúpi na ňom slovenská huslistka Lucia Harvanová a bulharský hudobník Kiril Stoyanov, ktorých umelecké cesty sa spojili práve v Bratislave. Tu sa zoznámili ako kolegovia v Slovenskej filharmónii. Spája ich vášeň pre komornú hru, ktorá vyústila do vzniku netradičného dua huslí a bicích nástrojov. Kiril Stoyanov v rámci tohto komorného zoskupenia hrá najmä na melodické bicie nástroje ako je marimba, vibrafón či xylofón.

Spojenie huslí a bicích nástrojov je aj napriek atraktívnej zvukovej kombinácii z hľadiska podobných zoskupení vo svete veľmi ojedinelé a pre takéto hudobné zoskupenie takmer neexistuje originálna hudobná tvorba. V rámci koncertu na festivale Viva Musica! predstavia diela Johanna Sebastiana Bacha, Astora Piazzollu, Bélu Bartóka, ale aj menej známu tvorbu Petra Hristokova či Richarda Galliana. Vstup na podujatie je voľný.

Záverečný koncert festivalu Viva Musica! bude patriť excelentnému Radkovi Baborákovi a jeho Orquestrine

Podmanivé čaro americkej hudby vyrastajúcej z tradície jazzu a jeho spojenia s klasickou hudbou s uvoľnenou americkou dramaturgiou prinesie záverečný koncert 19. ročníka festivalu Viva Musica! V rukách ho bude mať svetoznámy český hudobník a excelentný hráč na lesnom rohu, Radek Baborák. Do Bratislavy privezie dlhoročný sólo hornista Berlínskej filharmónie a dirigent Radek Baborák so svojím súborom Orquestrina melódie kultových amerických skladateľov 20. storočia.

Jeho súbor tvorí rad vynikajúcich sólistov a hráčov popredných orchestrálnych a komorných telies ako huslisti Adam Novák, Milan AlAshhab a Martina Bačová, violista Karel Untermüller, kontrabasista David Pavelka, basklarinetista Petr Valášek, hornista Mikuláš Koska, klavirista Václav Krahulík, harfistka Roxana Hädler či perkusionisti Jiří Stivín Jr. a Ladislav Bilan. V ich podaní a v novej inštrumentácii zaznie neopakovateľná hudba Leonarda Bernsteina z muzikálu West Side Story, virtuózna predohra k operete Candide či jazzom ovplyvnená tvorba Georga Gershwina v podobe legendárnych diel ako Rapsódia v modrom, Američan v Paríži či Kubánska predohra.

S veľkou radosťou som opäť prijal pozvanie na festival Viva Musica! v Bratislave. Tentoraz prídem so svojím súborom Orquestrina, s ktorým zahráme najznámejšie posolstvo kultových amerických skladateľov 20. storočia Leonarda Bernsteina a Georgea Gershwina – v originálnych aranžmánoch, ktoré mali premiéru v Berlínskej filharmónii, a ktoré sa tešia obľube publika na celom svete,“ uviedol ku koncertu Radek Baborák. Koncert sa uskutoční 17. augusta 2023 o 20:00 v Slovenskom rozhlase. Vstupenky nájdete v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Grace Kelly Pss of Monaco
Grace Kelly - kňažná ruží

Zdroj: TS Viva Musica!

Správu sme redakčne upravili (red)

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Príbeh mesta
Community Culture Koncerty News PR

Opera NDKE sa v piatok pripája k 100. maratónu open air koncertom Príbeh mesta

Opera Národného divadla Košice pripravuje k 100. maratónu open air koncert. Uskutoční sa už v posledný septembrový piatok.

Read More
Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Translate »