Novinky

PRIPOMÍNAME: 100 rokov organu RIEGER Veľkého kostola v Bratislave oslávia aj hudbou

Organ Veľký kostol

Patrí medzi najväčšie kráľovské nástroje na Slovensku. Bol prvým organom na Slovensku s tak veľkými rozsahmi. Vďaka svojej veľkej pamiatkovej hodnote ho zapísali do ústredného zoznamu pamiatok SR. 20. januára 2024 uplynulo 100 rokov od posvätenia organu RIEGER vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej v Bratislave. Oslávia ho diskusiou i koncertom. Do konca druhej svetovej vojny plnil organ pre Bratislavu úlohu dôležitého koncertného nástroja. Pamätné sú organové koncerty Kurta Freitaga, kantora Veľkého kostola. A pri príležitosti "narodeninovej" oslavy sa koncertne rozozvučí opäť.

Jedným z podujatí, ktoré si nemôžu nechať ujsť nielen profesionálni organisti, organológovia či organári, ale aj milovníci organov je podujatie pri príležitosti storočnice posvätenia organa RIEGER op. 2150 vo Veľkom kostole v Bratislave. Projekt je venovaný pamiatke PhDr. Mariana Alojza Mayera, vedúcej osobnosti slovenskej organológie 20. storočia. Vo štvrtok 25. januára 2024 s úderom 17:00 hod.  štartuje v Starom lýceu – Kultúrno-komunitnom centre zaujímavá diskusia, ktorú v nedeľu podvečer už priamo vo Veľkom kostole zavŕši galakoncert, ako avizujeme v aktuálnom prehľade TOP kultúrnych tipov pre 4. týždeň roka 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (4/2024)!
Kam za kultúrou? TOTO sú naše TIPY (4/2024)!

Bratislavský oslávenec menom RIEGER

Korunou koncertných siení aj chrámov je organ. Kráľovský nástroj vie svojim zvukom i veľkosťou strhnúť, nadchnúť i ovládnuť. Nie inak je tomu aj v prípade nástroja vo Veľkom kostole na Panenskej ulici v Bratislave, ktorý je tohtoročným jubilantom. 20. januára 2024 totiž uplynulo rovných 100 rokov od jeho posvätenia na liturgické a sčasti aj koncertné účely.

Tretí v poradí

O mimoriadnej hodnote tohto organa svedčia vyjadrenia početných prominentných organistov z Európy i z USA, ktorí na organe hrali na koncertoch, alebo pri návšteve Bratislavy. Ako vznikol? Začiatkom 20. rokov minulého storočia začal Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a.v. pod vedením seniora Dr. Schmidta venovať hudobnému životu mimoriadnu pozornosť. Vo Veľkom kostole jestvoval už starší nástroj, no bol v žalostnom, chátrajúcom stave. Úplne prvý kráľovský nástroj tohto chrámu postavil bratislavský organár Karol Janischek v roku 1776, ktorý svojmu účelu slúžil iba do roku 1839, kedy ho nahradil druhý. Bol to organ z dielne viedenského organára G. Deutschmanna, ktorý si však svoje pretrpel počas prvej svetovej vojny. Koncom vojny zrekvirovali prospektové píšťaly nástroja a ani po vojne sa do obnovy organa peniaze neinvestovali. Namiesto toho sa rozhodli zainvestovať do nového nástroja.

Patrí k najväčším nástrojom na Slovensku

Jedným z impulzov bolo aj obsadenie miesta chrámového organistu zahraničným hudobníkom Gustavom Rhodesom, ktorý bol žiakom svetoznámeho organistu prof. Sittarda z Hamburgu. Gustav Rhodes vypracoval návrh nového organa, ktorý postavila firma Rieger z Krnova v roku 1923. Organ stál na tú dobu obrovskú sumu 400 000 korún, pričom na jeho výstavbu prispeli polovicou súrodenci Schwanzerovci. Slávnostné posvätenie nového nástroja sa uskutočnilo 20. januára 1924. V ten istý deň bol aj prvý organový koncert, na ktorom hral prof. Sittard.

Rieger / Veľký kostol BA

Koncertný nástroj Bratislavy mal mnohé prvenstvá

Organ vo Veľkom evanjelickom chráme na Panenskej je štvormanuálový, číta 62 registrov a 4 787 píšťal. Je umiestnený v jedinej skrini s rozmermi 935 cm x 480 cm. V rámci jednotlivých manuálov a pedálu sú registre rozdelené na 10 pneumatických kuželkových vzdušníc. Traktúry (hracia aj registrová) sú pneumatické — tlakové. Nástroj sa ovláda z hracieho stola, zabudovaného do čelnej steny sokla organa. Prekvapuje veľkým rozsahom manuálových a pedálovej klaviatúry. Rozsahy manuálových klaviatúr sú C–C4 (a teda 61 klávesov), rozsah pedálu je C–g´ (celkom 32 klávesov a tónov). Na Slovensku bol prvým organom s tak veľkými rozsahmi. Nástroj je vybavený veľkým množstvom spojok a pomocných zariadení, ktoré mali dokumentovať technickú vyspelosť organárstva.

Rieger / Veľký kostol BA
Býval vyhľadavaným koncertným nástrojom.

Do konca druhej svetovej vojny plnil tento organ úlohu dôležitého koncertného nástroja v Bratislave. Pamätné sú organové koncerty Kurta Freitaga, kantora Veľkého kostola. V ďalšom období, najmä od konca 60. rokov bol kvôli chýbajúcej odbornej starostlivosti stále v horšom stave.

V novom miléniu opäť prešiel obnovou

Rieger / Veľký kostol BA / 100 / Diskusia

Štyri najväčšie prospektové píšťaly sa pod vlastnou váhou zborili a museli sa z bezpečnostných dôvodov vybrať. Organ bol enormne znečistený a rozladený. Časť píšťal nehrala, ba aj IV. manuál bol nefunkčný. V roku 1992 došlo k náročnej generálnej oprave, v rámci ktorej nástroj dôsledne obnovila bratislavská firma Mayer do pôvodnej podoby. Radosť netrvala dlho, pretože už v roku 2010 spozorovali nebezpečné deformácie prospektových píšťal. Pri nalomení hociktorej z veľkých píšťal hrozilo jej zrútenie do píšťalového fondu, čo by malo za následok obrovské škody. Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku, Bratislava-Staré Mesto pristúpil k rekonštrukcii a oprave, ktorou poveril rakúsku firmu Rieger OrgelbauV roku 2012 tiež spustili zbierku na generálne čistenie nástroja, ktoré zrealizovali počas druhého polroka 2014. Po obnove sa používa nielen na liturgické účely, ale aj na koncerty či nahrávky.

Storočnicu posvätenia organu RIEGER oslávia už tento týždeň

Štvrtková diskusia v nedávno obnovenom Starom lýceu – Kultúrno-komunitnom centre bude hovoriť o histórii, súčasnosti a budúcnosti jedného z najvýznamnejších organov na Slovensku.

Jej moderátorom bude Ján Vladimír Michalko, organista vo Veľkom evanjelickom kostole. Diskutovať s ním budú organológ a pedagóg Marek Cepko, kantor a publicista Stanislav Tichý a Martin Bako, organista, organológ a organár. Diskusia sa koná  v rámci projektu LÝCEUM – Laboratórium otvorenej spoločnosti”, ktorý realizuje Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku Bratislava Staré Mesto podporeného grantom z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky i z vlastných zdrojov.

Oslavy korunuje aj organový koncert

Program oslavného podujatia pokračuje v nedeľu o 17:00 hod. organovým koncertom vo Veľkom kostole v Bratislave. Organisti Martin Bako a Marek Štrbák prednesú program zostavený z diel, ktoré zazneli na kolaudačnom koncerte 20.1.1924. Okrem diela J. S. Bacha, C. Francka a F. Liszta bude prítomných slovo o hudbe sprevádzať Ľudmila Michalková.

Rieger / Veľký kostol BA / 100 / koncert

Foto: Tatiana Horvátová

Zdroj: Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku – Bratislava-Staré Mesto, Hudobné centrum, Marieta Puhovichová 

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »