Patrí medzi najväčšie kráľovské nástroje na Slovensku. Bol prvým organom na Slovensku s tak veľkými rozsahmi. Vďaka svojej veľkej pamiatkovej hodnote ho zapísali do ústredného zoznamu pamiatok SR. 20. januára 2024 uplynulo 100 rokov od posvätenia organu RIEGER vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej v Bratislave. Oslávia ho diskusiou i koncertom. Do konca druhej svetovej vojny plnil organ pre Bratislavu úlohu dôležitého koncertného nástroja. Pamätné sú organové koncerty Kurta Freitaga, kantora Veľkého kostola. A pri príležitosti "narodeninovej" oslavy sa koncertne rozozvučí opäť.
Jedným z podujatí, ktoré si nemôžu nechať ujsť nielen profesionálni organisti, organológovia či organári, ale aj milovníci organov je podujatie pri príležitosti storočnice posvätenia organa RIEGER op. 2150 vo Veľkom kostole v Bratislave. Projekt je venovaný pamiatke PhDr. Mariana Alojza Mayera, vedúcej osobnosti slovenskej organológie 20. storočia. Vo štvrtok 25. januára 2024 s úderom 17:00 hod. štartuje v Starom lýceu – Kultúrno-komunitnom centre zaujímavá diskusia, ktorú v nedeľu podvečer už priamo vo Veľkom kostole zavŕši galakoncert, ako avizujeme v aktuálnom prehľade TOP kultúrnych tipov pre 4. týždeň roka 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislavský oslávenec menom RIEGER
Korunou koncertných siení aj chrámov je organ. Kráľovský nástroj vie svojim zvukom i veľkosťou strhnúť, nadchnúť i ovládnuť. Nie inak je tomu aj v prípade nástroja vo Veľkom kostole na Panenskej ulici v Bratislave, ktorý je tohtoročným jubilantom. 20. januára 2024 totiž uplynulo rovných 100 rokov od jeho posvätenia na liturgické a sčasti aj koncertné účely.
Tretí v poradí
O mimoriadnej hodnote tohto organa svedčia vyjadrenia početných prominentných organistov z Európy i z USA, ktorí na organe hrali na koncertoch, alebo pri návšteve Bratislavy. Ako vznikol? Začiatkom 20. rokov minulého storočia začal Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a.v. pod vedením seniora Dr. Schmidta venovať hudobnému životu mimoriadnu pozornosť. Vo Veľkom kostole jestvoval už starší nástroj, no bol v žalostnom, chátrajúcom stave. Úplne prvý kráľovský nástroj tohto chrámu postavil bratislavský organár Karol Janischek v roku 1776, ktorý svojmu účelu slúžil iba do roku 1839, kedy ho nahradil druhý. Bol to organ z dielne viedenského organára G. Deutschmanna, ktorý si však svoje pretrpel počas prvej svetovej vojny. Koncom vojny zrekvirovali prospektové píšťaly nástroja a ani po vojne sa do obnovy organa peniaze neinvestovali. Namiesto toho sa rozhodli zainvestovať do nového nástroja.
Patrí k najväčším nástrojom na Slovensku
Jedným z impulzov bolo aj obsadenie miesta chrámového organistu zahraničným hudobníkom Gustavom Rhodesom, ktorý bol žiakom svetoznámeho organistu prof. Sittarda z Hamburgu. Gustav Rhodes vypracoval návrh nového organa, ktorý postavila firma Rieger z Krnova v roku 1923. Organ stál na tú dobu obrovskú sumu 400 000 korún, pričom na jeho výstavbu prispeli polovicou súrodenci Schwanzerovci. Slávnostné posvätenie nového nástroja sa uskutočnilo 20. januára 1924. V ten istý deň bol aj prvý organový koncert, na ktorom hral prof. Sittard.
Koncertný nástroj Bratislavy mal mnohé prvenstvá
Organ vo Veľkom evanjelickom chráme na Panenskej je štvormanuálový, číta 62 registrov a 4 787 píšťal. Je umiestnený v jedinej skrini s rozmermi 935 cm x 480 cm. V rámci jednotlivých manuálov a pedálu sú registre rozdelené na 10 pneumatických kuželkových vzdušníc. Traktúry (hracia aj registrová) sú pneumatické — tlakové. Nástroj sa ovláda z hracieho stola, zabudovaného do čelnej steny sokla organa. Prekvapuje veľkým rozsahom manuálových a pedálovej klaviatúry. Rozsahy manuálových klaviatúr sú C–C4 (a teda 61 klávesov), rozsah pedálu je C–g´ (celkom 32 klávesov a tónov). Na Slovensku bol prvým organom s tak veľkými rozsahmi. Nástroj je vybavený veľkým množstvom spojok a pomocných zariadení, ktoré mali dokumentovať technickú vyspelosť organárstva.
Do konca druhej svetovej vojny plnil tento organ úlohu dôležitého koncertného nástroja v Bratislave. Pamätné sú organové koncerty Kurta Freitaga, kantora Veľkého kostola. V ďalšom období, najmä od konca 60. rokov bol kvôli chýbajúcej odbornej starostlivosti stále v horšom stave.
V novom miléniu opäť prešiel obnovou
Štyri najväčšie prospektové píšťaly sa pod vlastnou váhou zborili a museli sa z bezpečnostných dôvodov vybrať. Organ bol enormne znečistený a rozladený. Časť píšťal nehrala, ba aj IV. manuál bol nefunkčný. V roku 1992 došlo k náročnej generálnej oprave, v rámci ktorej nástroj dôsledne obnovila bratislavská firma Mayer do pôvodnej podoby. Radosť netrvala dlho, pretože už v roku 2010 spozorovali nebezpečné deformácie prospektových píšťal. Pri nalomení hociktorej z veľkých píšťal hrozilo jej zrútenie do píšťalového fondu, čo by malo za následok obrovské škody. Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku, Bratislava-Staré Mesto pristúpil k rekonštrukcii a oprave, ktorou poveril rakúsku firmu Rieger Orgelbau. V roku 2012 tiež spustili zbierku na generálne čistenie nástroja, ktoré zrealizovali počas druhého polroka 2014. Po obnove sa používa nielen na liturgické účely, ale aj na koncerty či nahrávky.
Storočnicu posvätenia organu RIEGER oslávia už tento týždeň
Štvrtková diskusia v nedávno obnovenom Starom lýceu – Kultúrno-komunitnom centre bude hovoriť o histórii, súčasnosti a budúcnosti jedného z najvýznamnejších organov na Slovensku.
Jej moderátorom bude Ján Vladimír Michalko, organista vo Veľkom evanjelickom kostole. Diskutovať s ním budú organológ a pedagóg Marek Cepko, kantor a publicista Stanislav Tichý a Martin Bako, organista, organológ a organár. Diskusia sa koná v rámci projektu „LÝCEUM – Laboratórium otvorenej spoločnosti”, ktorý realizuje Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a.v. na Slovensku Bratislava Staré Mesto podporeného grantom z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky i z vlastných zdrojov.
Oslavy korunuje aj organový koncert
Program oslavného podujatia pokračuje v nedeľu o 17:00 hod. organovým koncertom vo Veľkom kostole v Bratislave. Organisti Martin Bako a Marek Štrbák prednesú program zostavený z diel, ktoré zazneli na kolaudačnom koncerte 20.1.1924. Okrem diela J. S. Bacha, C. Francka a F. Liszta bude prítomných slovo o hudbe sprevádzať Ľudmila Michalková.
Foto: Tatiana Horvátová
Zdroj: Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku – Bratislava-Staré Mesto, Hudobné centrum, Marieta Puhovichová