
V dňoch 6. – 15. júna 2025 sa v Bratislave a Svätom Jure uskutoční prestížny medzinárodný festival Dni starej hudby, ktorého program prinesie nielen diela starších hudobných období v historicky poučenej interpretácii. O atraktívne zážitky sa popri koncertoch vrátane novodobých premiér postará aj sprievodný program. V rámci prednášky spoznáte aj vzácny Leuven Chansonnier.
Top udalosť roka sa nezadržateľne blíži! Medzinárodný festival Dni starej hudby, ktorý je jediným svojho druhu na Slovensku, sa začne už o niekoľko dní. Organizátori – Hudobné centrum a Centrum starej hudby si spolu s partnermi pripravili atraktívny program. O zážitky sa postarajú tiež hudobné objavy, novodobé premiéry historické nástroje a inšpiratívny menoslov výnimočných umelcov a kvalitne vyskladaný program. Okrem inšpiratívnych dramaturgií jednotlivých koncertných stretnutí, kedy diela starších období zaznejú v historicky poučenej interpretácii v podaní majstrov, program doplnia tiež sprievodné podujatia. Jedným z nich je prednáška muzikológa Stefa Coninxa z Alamire Foundation, ktorá sa uskutoční na úvod festivalu. Už v piatok 6. júna 2025 o 14:00 hod. v Hudobnom centre spoznáte vzácny Leuven Chansonnier.
Úvod v znamení Leuven Chansonnier
Festival Dni starej hudby 2025 otvorí výnimočný koncert súboru Sollazzo Ensemble, ktorý sa uskutoční v piatok 6. júna o 19:00 v Koncertnej sieni Klarisky v Bratislave. Zaznie výber z tzv. Leuven Chansonnier – unikátneho rukopisu z 15. storočia, jedného z najvýznamnejších muzikologických objavov posledného desaťročia. Bádatelia porovnávajú význam tohto spevníka s nájdením neznámej maľby Petra Paula Rubensa. Dvanásť skladieb, ktoré tento rukopis obsahuje, sa nezachovalo v žiadnom inom prameni. Renomovaný Sollazzo Ensemble ich predstaví v pôsobivej interpretácii.
Piesne o láske, túžbe a nádeji, vrátane dvanástich skladieb, ktoré sa nevyskytujú v žiadnych iných prameňoch, zaznejú v interpretácii špecialistov na hudbu stredoveku a ranej renesancie pod vedením hráčky na vihuele de arco Anny Danilevskej.
Otváraciemu koncertu festivalu Dni starej hudby predchádza prednáška
Predtým, než festival oficiálne odštartuje a skôr ako si festivalové publikum dielo vypočuje, ponúknu organizátori prednášku. V piatok 6. júna 2025 o 14:00 privítajú v priestoroch Hudobného centra na Michalskej ulici v Bratislave renomovaného belgického muzikológa Stefa Coninxa z Alamire Foundation. Témou jeho prednášky v rámci festivalu Dni starej hudby 2025 bude tzv. Leuven Chansonnier – Leuvenský šansoniér.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Muzikológ Stef Coninx aktívne pôsobí v rámci medzinárodných aktivít Alamire Foundation, kde svoje skúsenosti uplatňuje najmä v projekte IDEM. Rukopisy – vrátane šansónov, madrigalov a motet – ktoré digitalizovalo Alamire Digital Lab, obsahujú nielen hudbu, ale aj textový materiál v rôznych jazykoch. Tieto texty sú cenným predmetom výskumu pre svoj obsah aj formu. Projekt Lost in Translation sa zameriava na praktické riešenia pri porozumení starých textov a ich prekladov s využitím databázy IDEM.
Hudobný klenot
Publiku vo svojej prednáške priblíži rukopis Leuven Chansonnier, jeho historický význam a výskum v rámci projektu integrovanej databázy starej hudby (IDEM). Súčasťou prednášky budú aj reflexie na výzvy prekladu a interpretácie starých textov v rámci iniciatívy Lost in Translation. Program obohatí aj premietanie filmového dokumentu.
Tzv. Leuven Chansonnier – Leuvenský šansoniér vlastní Nadácia Alamire, belgické muzikologické centrum. Táto inštitúcia so sídlom v Leuvene sa venuje výskumu, dokumentácii a oživovaniu hudobnej minulosti historických krajín Nizozemska. Zameriava sa predovšetkým na chorál a franko-flámsku polyfóniu. Neobjavený a málo preskúmaný hudobný materiál sprístupňuje verejnosti v digitálnej forme i prostredníctvom koncertov na popredných svetových pódiách. Okrem spomínaného rukopisu predstaví muzikológ Stef Coninx aj činnosť Nadácie Alamire.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dni starej hudby 2025 tak opäť potvrdia svoj význam nielen ako umelecký, ale aj edukačný projekt. Vstup na prednášku je voľný až do naplnenia kapacity. Vstupenky na festivalové koncerty zakúpite v sieti Ticketportal. Pre koncerty 8. 6. a 14. 6. je vstupné dobrovoľné.
—
PR, Hudobné centrum, www.hc.sk
Zdroj: Hudobné centrum