Novinky

Galéria Slovenského rozhlasu s výstavou „Péefka nielen ako pozdrav“

RTVS

Galéria Slovenského rozhlasu pozýva návštevníkov do rozhlasovej Pyramídy. Pred vianočnými sviatkami prináša novú výstavu s názvom „Péefka nielen ako pozdrav“.

Galéria Slovenského rozhlasu privíta pred vianočnými sviatkami návštevníkov na výnimočnej výstave. Predstavuje kolekciu novoročných PF pozdravov z pozostalosti významného zberateľa a umelca Mariána Mudrocha. Vernisáž výstavy sa uskutoční v utorok 5. decembra 2023 o 17.00 h v priestoroch Galérie Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici 1.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Jedinečné kúsky

Prezentácia novoročných pozdravov zo zbierky Mariána Mudrocha (1945 – 2019) prináša návštevníkom unikátny pohľad na umenie. Výstava sa zameriava na predstavenie tvorby viac ako stovky slovenských, českých a zahraničných autorov z rokov 1974 – 2019. PF pozdravy, skracujúce francúzske “pour féliciter”, predstavujú unikátny fenomén v umení a kultúre, ktorý bol zvlášť populárny počas obdobia normalizácie v bývalom Československu, kedy mali umelci režimom obmedzené možnosti komunikácie. Tieto diela nielenže reflektujú umenie a ducha doby, ale sú aj výrazom osobného a intímneho pozdravu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Advent - viac než len čas predvianočných príprav

Každý kus v expozícii je svedectvom osobného prístupu umelca k tradícii PF pozdravov, odhaľujúc ich humor, melanchóliu, optimizmus alebo dokonca apokalyptický charakter. Zvláštnu pozornosť si zaslúži aj profesionálna adjustácia a katalóg výstavy, ktoré zabezpečila manželka Mariána Mudrocha, pani Magdaléna Mudrochová v spolupráci s Marianom Meškom. Jej starostlivosť a oddanosť zberateľskej vášni svojho manžela pridáva k výstave ďalšiu vrstvu autenticity a úcty k umeniu. Výstava PF pozdravov je viac než len zobrazením umeleckých diel. Je to oslava spolupatričnosti, komunikácie a kreativity, ktoré spájali umelcov najmä počas náročných normalizačných rokov,“ hovorí manažér Galérie Slovenského rozhlasu Ivan Jančár„Návštevníci sú srdečne pozvaní objaviť túto fascinujúcu časť umenia a histórie.“

Galéria Slovenského rozhlasu bude hostiť výstavu až do marca

Výstava potrvá od 6. decembra 2023 do 1. marca 2024. Kurátorsky výstavu zastrešuje Marian Meško, ktorý v spolupráci s projektovým manažérom Ivanom Jančárom a ďalšími spolupracovníkmi, vrátane Tatiany Mažárovej a Juraja Mojžiša pripravili pre návštevníkov nezabudnuteľný zážitok. Rezervácie komentovaných prehliadok a workshopov sú možné na adrese galeria@rtvs.sk.

— 

TS, RTVS

Zdroj: RTVS

*** Posledná aktualizácia: 2024-01-31 (adm) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »