Začína sviatok kníh Bibliotéka

biblioteka21_350x350

November bez Bibliotéky si vie predstaviť len máloktorý knihomoľ. Studnica nápadov, oceán knižných noviniek, miesto inšpiratívnych stretnutí a dejisko atraktívnych podujatí: aj to je veľtrh Bibliotéka. Pre mnohých aj istota kúpy kvalitných vianočných darčekov.

Bibliotéka sa po pandemickej prestávke vracia do bratislavskej Incheby. V týždni od 11. do 14. novembra 2021 tam smerujú kroky všetkých knihomoľov. Minulý rok sme sa bez nej museli zaobísť, ale teraz sa, našťastie, situácia nezopakuje. Bude však komornejšia a v protiepidemickom duchu. Pre návštevníkov bude síce v režime OTP, ale vstup bude bezplatný.Opäť tak poteší všetkých milovníkov čítania a dobrých kníh. Vydavatelia predstavia svoje knižné tituly, ktoré vyšli za posledné obdobie. Dočkáme sa aj zaujímavých noviniek, ktoré nás vtiahnu aj do lákavého sveta fantázie aj faktov.

Poteší aj legenda scifi

Prezentácie knižných titulov obohatí aj sprievodný program. Fanúšikov vedecko-fantastickej literatúry poteší legenda slovenskej sci-fi tvorby Tono Stiffel. Porozpráva o reedícii knihy Zabudnutý vesmír. Autorka Katarína Soyka osobne predstaví najnovšiu „space operu“ Mutácia z planéty Zem. Obaja priblížia aj zbierku sci-fi poviedok Zajtra bude včera, v ktorej je to najlepšie, čo na Slovensku v žánri sci-fi za predošlé roky vyšlo.

Okolo sveta

Na ceste okolo sveta s knihou

Na svoje si prídu aj priaznivci cestopisov. Organizátori pripravili stretnutie s autorom knihy Okolo sveta s palcom hore. Peter Hoferek sa na Bibliotéke podelí nielen o zážitky zo svojej 14-mesačnej cesty okolo sveta stopom, ale aj o cenné rady, vďaka ktorým si každý môže splniť svoje cestovateľské sny. Nuž, znie to lákavo!

Trefne i vtipne o Nórsku

Trefné a vtipné postrehy autora Ondreja Sokola, ktorého preslávila práca šoféra autobusu v Nórsku. Ako som vozil Nórov aktuálne vychádza aj ako audiokniha v podaní obľúbeného Juraja Kemku. Ondrej Sokol bude na Bibliotéke priebežne k dispozícii na stretnutia s čitateľmi.

Návrat k Matejovi Belovi. Od Bibliotéky k Pedagogike 2021

Aj vzdelanie sa dostane k slovu. Vzdelávanie je dôležité. V programe sa preto ocitli napríklad zaujímavé dvojjazyčné (slovensko-nemecké) knihy pre malé deti, či prvá publikácia edičného radu Belianum. V čitateľsky prístupnej a knižne atraktívnej forme prezentuje aktuálne výsledky bádania diela Mateja Bela.

Hry #madeinslovakia

Sobotu vyhradili krstom. Medzi 10:00 a 11:00 hod. čaká na návštevníkov krst originálnych spoločenských hier. Sú #madeinslovakia. Princíp aj ilustrácie pochádzajú od slovenských autorov.

Bibliotéka bude v éteri aj virtuálna

A bude nielen v Inchebe, ale aj vo vysielaní RTVS či online. Virtuálne začína už dnes, 9. novembra. V rozhlasovom aj televíznom vysielaní RTVS a na Youtube kanáli Literárneho informačného centra nájdu v týždni od 9. do 15. novembra milovníci kníh a dobrej literatúry sériu diskusných relácií, prezentácií a  zaujímavých tipov na čítanie. Nebudú chýbať ani zaujímavé profilové rozhovory s tvorcami kníh – autormi, ilustrátormi, vydavateľmi i kníhkupcami.

V rozhlasovom éteri

Rádio Devín ponúkne od utorka (10.11.) do piatka (13.11.) priestor vo vysielaní popoludňajšieho Ladenia Rádia Devín vždy v čase medzi 14.00 a 16.00 hod. pre špeciál: Bibliotéka vo vysielaní RTVS. V stredu, vo štvrtok (12.11.) a v piatok (13.11.) sa stane aj exkluzívnou témou relácie Ars litera. Z autorov svoju účasť vo vysielaní Rádia Devín prisľúbili Denisa Fulmeková, Vanda Rozenbergová, Katarína Škorupová, Ivan Štulajter, Marián Kubicsko, Noémi Bogyó, Richard Pupala, Etela Farkašová, Jaroslav Klus, Diana Mašlejová, Igor Adamec, Rastislav Puchala, Daniel Hevier, Martin Kasarda či Ivana Gibová. Aj na vlnách okruhu Rádia Slovensko sa bude o Bibliotéke rozprávať. V rannom bloku ponúknu poslucháčom chuťovky v podobe rubrík Kniha rána a Kniha popoludniaSpoznáme tak zaujímavé knižné tituly a ich autorov. Vo štvrtok (12.11.) sa poslucháči môžu tešiť na špeciálne vysielanie Popoludnia s Ivanou Ilgovou a Romanom Bombošom medzi 14.00 a 16.30 hod. Veľtrh zarezonuje aj v relácii Rádiobudík Rádia Regina Západ ale aj na vlnách Rádia_FM. 

Bibliotéka aj na televíznych obrazovkách

Priestor dostane aj na televíznych obrazovkách. Na Jednotke bude o nej reč v štvrtkovom a piatkovom Dámskom klube. V sobotu sa blysne aj v relácii KULTÚRA.SKNa televíznej Dvojke upútajú víkendové diskusie – Večera s Havranom. No ťahákom počas celého týždňa budú  aj ďalšie pútavé programy v rámci tematického vysielania Bibliotéka vo vysielaní RTVS.

Kniha patrí pod stromček!

Hoci sa Bibliotéka 2021 koná v tieni pandémii, organizátori sľubujú atraktívny program. Vo virtuálnej podobe sa môžeme tešiť na pútavé rozhovory so známymi spisovateľmi, rozprávanie o knižných novinkách aj obľúbenej klasike. A nezabudnime sa nechať pri tom inšpirovať  tipmi na knižné vianočné darčeky pre svojich blízkych.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »