Novinky

Videli ste už? Kaštieľ Strážky ponúka nové významné dielo od Ferdinanda Katonu

SNG / Viktor Szemzö

Do dlhodobej expozície Slovenskej národnej galérie, Kaštieľ Strážky pribudlo začiatkom júla 2023 nové dielo Lode na Dunaji od maliara Ferdinanda Katonu, ktorý mal blízky vzťah k Strážkam a k rodine Ladislava Mednyánszkeho. Významný obraz, ktorý je reprezentatívnou ukážkou Katonovej tvorby, získala SNG do svojich zbierok vďaka štedrému daru od zberateľa Patrika Geržu ešte v roku 2022.

Obraz Lode na Dunaji z roku 1905 od Ferdinanda Katonu (1864 – 1932) nájdu návštevníci a návštevníčky na 1. poschodí SNG Kaštieľ Strážky ako nový doplnok dlhodobej expozície Ladislav Mednyánszky a Strážky. Dielo zobrazuje motív riečneho pobrežia Dunaja. Jeho námet je odkazom na v tom čase populárne motívy naturalistickej krajinomaľby zachytávajúce rieku a jej okolie doplnené o lode a robotníkov. Rovnaký motív nachádzame aj v tvorbe Ladislava Mednyánszkeho, ktorý bol Katonovým umeleckým patrónom. Mednyánszky, a po jeho vzore aj Katona, dodávali riečnemu prostrediu mestský element a často ho dotvárali aj figúrami. Pri príprave v teréne trávili celé dni kreslením práve na brehu riek Dunaj a Poprad.

Lode na Dunaji / SNG
Najnovším prírastkom SNG je obraz Lode na Dunaji. Zdroj: SNG

Blízky Mednyánszkym

Ferdinand (Nándor) Katona sa narodil v roku 1864 v Spišskej Starej Vsi do chudobnej židovskej rodiny. Jeho talent mu však doprial sa už v mladom veku stretnúť s maliarom Ladislavom Mednyánszkym. Okolo roku 1890 sa mladý autor zoznámil s Mednyánszkym, ako aj s jeho sestrou Miri Czóbelovou a jej rodinou. Dokladom toho sú napríklad diela zo začiatku 90. rokov 19. storočia, ktoré sú dnes súčasťou dlhodobej expozície v Kaštieli Strážky – Portrét Margity Czóbelovej ako dievčatka, Portrét Marianny Czóbelovej ako dievčatka alebo Pohľad na Strážky. Okrem vodných motívov mu bola blízka aj podtatranská krajina. Jeho interpretáciu zimného dňa v Tatrách je možné taktiež vidieť v expozícii kaštieľa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ladislav Mednyanszký / Medňanský
Ladislav Medňanský - významná postava stredoeurópskeho maliarstva

Po štúdiu kreslenia v Budapešti Katona s podporou Mednyánszkeho rodiny odišiel do Paríža. Po niekoľkých rokoch, ktoré strávil na cestách, sa od roku 1899 natrvalo usadil v Budapešti, kde sa venoval prevažne krajinomaľbe a často vystavoval svoje diela na salónoch nielen v Uhorsku, ale aj v zahraničí, kde získal i niekoľko prestížnych ocenení za svoje diela. Na domácej pôde však cítil nedostatočné uznanie a chorobne podozrieval svojich kritikov zo zaujatosti voči nemu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou v posledný júlový týždeň roka 2023? TOTO sú TOP TIPY

Kaštieľ Strážky s niekoľkými expozíciami a pôsobivým anglickým parkom môže verejnosť počas leta navštíviť od pondelka do nedele od 10.00 do 18.00. Všetky informácie súvisiace s návštevou sú dostupné na www.sng.sk.

TS, SNG, www.sng.sk

Foto: Viktor Szemzö, obraz zo zbierky SNG

Zdroj: SNG

Redakciu informovala a fotografie poskytla Klára Hudáková, SNG

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »