Verejné vypočutie na šéfa SF už zajtra

Slovenská filharmónia

Sme o krok bližšie k novému vedeniu Slovenskej filharmónie (SF). Už v stredu 15. decembra 2021 na nás čaká verejné vypočutie kandidátov, ktoré bude pre aktuálnu situáciu v online forme. Poznáme aj mená postupujúcich uchádzačov a členov poradného orgánu.

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky vyhlásilo výberové konanie na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa / generálnej riaditeľky Slovenskej filharmónie ešte v septembri. Uchádzači sa do procesu verejného vypočutia mali prihlásiť s termínom do 15. 10. 2021, ako sme informovali TU.

Sedem prihlášok, no na verejné vypočutie na šéfa SF idú štyria

Do procesu verejného vypočutia na vedenie tejto štátnej hudobnej inštitúcie prišli kompletné prihlášky siedmich uchádzačov. Zástupcovia ministerstva ich pozvali na neverejné vypočutie v posledný novembrový deň. Predchádzali mu hĺbkové pohovory a previerky schopností a odborných znalostí. Na ne nadviazali členovia poradného orgánu ďalšími doplňujúcimi otázkami. Do tretieho kola mohli získať vstupenku najmenej traja a najviac piati najkvalifikovanejší uchádzači (písali sme o tom TU). Napokon postúpila štvorica kandidátov:  Pavel Bogacz ml., Anton Popovič, Stanislav Šurin a Marián Turner. Životopisy a projekty riadenia postupujúcej štvorici nájdete TU.

Verejné vypočutie bude 15. decembra 2021

Tretie kolo verejného vypočutia sa uskutoční 15. decembra 2021 v sídle ministerstva kultúry. Počas neho uchádzači pred poradným orgánom a verejnosťou predstavia svoje projekty rozvoja a riadenia Slovenskej filharmónie. Zároveň zodpovedajú otázky verejnosti a členov poradného orgánu.  

Výber má na starosti komisia z radov ministerstva, odborníkov i zamestnancov

Kandidátov na vedenie Slovenskej filharmónie posúdi 7-členný poradný orgán. Jeho členmi sú zástupcovia Ministerstva kultúry ako zriaďovateľa.

Slovenská filharmónia
Budova Slovenskej filharmónie. Zdroj: Wikimedia

V radoch výberovej komisie sú aj odborníci v oblasti manažmentu verejnej organizácie. Ministerka menovala Matúša Bieščada, Kateřinu Kalistovú a Marie Kučerovú. Súčasťou komisie za ministerstvo je aj personálna poradkyňa Petra Gondžúrová. Nominovala ju riaditeľka osobného úradu MK SR. Nemôžu chýbať ani reprezentanti zamestnancov Slovenskej filharmónie. Dramaturg Juraj Bubnáš a violista Martin Ruman tvoria kolektívneho člena poradného orgánu. Samozrejmosťou sú aj dvaja externí odborníci  s reputáciou a dlhodobou praxou v oblasti pôsobenia Slovenskej filharmónie. Andrej Šuba je nominantom rektora Univerzity Komenského v Bratislave a Vladimír Godár riaditeľa Fondu na podporu umenia.

Vypočutie kandidátov na šéfa SF prebehne vzhľadom na epidemickú situáciu online

Verejnosť bude môcť vypočutie sledovať prostredníctvom on-line prenosu na facebookovej stránke ministerstva kultúry alebo na YouTube kanáli. Podrobnosti o on-line prenose a o používaní elektronickej aplikácie na kladenie otázok zverejní ministerstvo na svojom webovom sídle deň pred verejným vypočutím.

Do výsledku procesu verejného vypočutia, resp. do konca decembra 2021, je dočasne poverený vedením Slovenskej filharmónie prof. Marián Lapšanský.

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »