Verejné vypočutie na šéfa SF už zajtra

Slovenská filharmónia

Sme o krok bližšie k novému vedeniu Slovenskej filharmónie (SF). Už v stredu 15. decembra 2021 na nás čaká verejné vypočutie kandidátov, ktoré bude pre aktuálnu situáciu v online forme. Poznáme aj mená postupujúcich uchádzačov a členov poradného orgánu.

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky vyhlásilo výberové konanie na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa / generálnej riaditeľky Slovenskej filharmónie ešte v septembri. Uchádzači sa do procesu verejného vypočutia mali prihlásiť s termínom do 15. 10. 2021, ako sme informovali TU.

Sedem prihlášok, no na verejné vypočutie na šéfa SF idú štyria

Do procesu verejného vypočutia na vedenie tejto štátnej hudobnej inštitúcie prišli kompletné prihlášky siedmich uchádzačov. Zástupcovia ministerstva ich pozvali na neverejné vypočutie v posledný novembrový deň. Predchádzali mu hĺbkové pohovory a previerky schopností a odborných znalostí. Na ne nadviazali členovia poradného orgánu ďalšími doplňujúcimi otázkami. Do tretieho kola mohli získať vstupenku najmenej traja a najviac piati najkvalifikovanejší uchádzači (písali sme o tom TU). Napokon postúpila štvorica kandidátov:  Pavel Bogacz ml., Anton Popovič, Stanislav Šurin a Marián Turner. Životopisy a projekty riadenia postupujúcej štvorici nájdete TU.

Verejné vypočutie bude 15. decembra 2021

Tretie kolo verejného vypočutia sa uskutoční 15. decembra 2021 v sídle ministerstva kultúry. Počas neho uchádzači pred poradným orgánom a verejnosťou predstavia svoje projekty rozvoja a riadenia Slovenskej filharmónie. Zároveň zodpovedajú otázky verejnosti a členov poradného orgánu.  

Výber má na starosti komisia z radov ministerstva, odborníkov i zamestnancov

Kandidátov na vedenie Slovenskej filharmónie posúdi 7-členný poradný orgán. Jeho členmi sú zástupcovia Ministerstva kultúry ako zriaďovateľa.

Slovenská filharmónia
Budova Slovenskej filharmónie. Zdroj: Wikimedia

V radoch výberovej komisie sú aj odborníci v oblasti manažmentu verejnej organizácie. Ministerka menovala Matúša Bieščada, Kateřinu Kalistovú a Marie Kučerovú. Súčasťou komisie za ministerstvo je aj personálna poradkyňa Petra Gondžúrová. Nominovala ju riaditeľka osobného úradu MK SR. Nemôžu chýbať ani reprezentanti zamestnancov Slovenskej filharmónie. Dramaturg Juraj Bubnáš a violista Martin Ruman tvoria kolektívneho člena poradného orgánu. Samozrejmosťou sú aj dvaja externí odborníci  s reputáciou a dlhodobou praxou v oblasti pôsobenia Slovenskej filharmónie. Andrej Šuba je nominantom rektora Univerzity Komenského v Bratislave a Vladimír Godár riaditeľa Fondu na podporu umenia.

Vypočutie kandidátov na šéfa SF prebehne vzhľadom na epidemickú situáciu online

Verejnosť bude môcť vypočutie sledovať prostredníctvom on-line prenosu na facebookovej stránke ministerstva kultúry alebo na YouTube kanáli. Podrobnosti o on-line prenose a o používaní elektronickej aplikácie na kladenie otázok zverejní ministerstvo na svojom webovom sídle deň pred verejným vypočutím.

Do výsledku procesu verejného vypočutia, resp. do konca decembra 2021, je dočasne poverený vedením Slovenskej filharmónie prof. Marián Lapšanský.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »