Novinky

Verejné vypočutie na šéfa SF už zajtra

Slovenská filharmónia

Sme o krok bližšie k novému vedeniu Slovenskej filharmónie (SF). Už v stredu 15. decembra 2021 na nás čaká verejné vypočutie kandidátov, ktoré bude pre aktuálnu situáciu v online forme. Poznáme aj mená postupujúcich uchádzačov a členov poradného orgánu.

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky vyhlásilo výberové konanie na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa / generálnej riaditeľky Slovenskej filharmónie ešte v septembri. Uchádzači sa do procesu verejného vypočutia mali prihlásiť s termínom do 15. 10. 2021, ako sme informovali TU.

Sedem prihlášok, no na verejné vypočutie na šéfa SF idú štyria

Do procesu verejného vypočutia na vedenie tejto štátnej hudobnej inštitúcie prišli kompletné prihlášky siedmich uchádzačov. Zástupcovia ministerstva ich pozvali na neverejné vypočutie v posledný novembrový deň. Predchádzali mu hĺbkové pohovory a previerky schopností a odborných znalostí. Na ne nadviazali členovia poradného orgánu ďalšími doplňujúcimi otázkami. Do tretieho kola mohli získať vstupenku najmenej traja a najviac piati najkvalifikovanejší uchádzači (písali sme o tom TU). Napokon postúpila štvorica kandidátov:  Pavel Bogacz ml., Anton Popovič, Stanislav Šurin a Marián Turner. Životopisy a projekty riadenia postupujúcej štvorici nájdete TU.

Verejné vypočutie bude 15. decembra 2021

Tretie kolo verejného vypočutia sa uskutoční 15. decembra 2021 v sídle ministerstva kultúry. Počas neho uchádzači pred poradným orgánom a verejnosťou predstavia svoje projekty rozvoja a riadenia Slovenskej filharmónie. Zároveň zodpovedajú otázky verejnosti a členov poradného orgánu.  

Výber má na starosti komisia z radov ministerstva, odborníkov i zamestnancov

Kandidátov na vedenie Slovenskej filharmónie posúdi 7-členný poradný orgán. Jeho členmi sú zástupcovia Ministerstva kultúry ako zriaďovateľa.

Slovenská filharmónia
Budova Slovenskej filharmónie. Zdroj: Wikimedia

V radoch výberovej komisie sú aj odborníci v oblasti manažmentu verejnej organizácie. Ministerka menovala Matúša Bieščada, Kateřinu Kalistovú a Marie Kučerovú. Súčasťou komisie za ministerstvo je aj personálna poradkyňa Petra Gondžúrová. Nominovala ju riaditeľka osobného úradu MK SR. Nemôžu chýbať ani reprezentanti zamestnancov Slovenskej filharmónie. Dramaturg Juraj Bubnáš a violista Martin Ruman tvoria kolektívneho člena poradného orgánu. Samozrejmosťou sú aj dvaja externí odborníci  s reputáciou a dlhodobou praxou v oblasti pôsobenia Slovenskej filharmónie. Andrej Šuba je nominantom rektora Univerzity Komenského v Bratislave a Vladimír Godár riaditeľa Fondu na podporu umenia.

Vypočutie kandidátov na šéfa SF prebehne vzhľadom na epidemickú situáciu online

Verejnosť bude môcť vypočutie sledovať prostredníctvom on-line prenosu na facebookovej stránke ministerstva kultúry alebo na YouTube kanáli. Podrobnosti o on-line prenose a o používaní elektronickej aplikácie na kladenie otázok zverejní ministerstvo na svojom webovom sídle deň pred verejným vypočutím.

Do výsledku procesu verejného vypočutia, resp. do konca decembra 2021, je dočasne poverený vedením Slovenskej filharmónie prof. Marián Lapšanský.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »