Umelecký súbor Lúčnica má nového generálneho riaditeľa. Je ním Pavol Pilař

Umelecký súbor Lúčnica

Ministerka kultúry Natália Milanová vymenovala za nového generálneho riaditeľa Umeleckého súboru Lúčnica Pavla Pilařa. Vedenia sa ujme 13. apríla 2022.

Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo 4. novembra 2021 proces verejného vypočutia na obsadenie funkcie generálneho riaditeľa resp. generálnej riaditeľky Umeleckého súboru Lúčnica. V stanovenom termíne do 6. decembra 2021 prišlo na Ministerstvo kultúry SR päť prihlášok na uvedenú pozíciu. Všetky prihlášky boli kompletné a splnili formálne kritériá, a tak pozvali všetkých prihlásených uchádzačov na hĺbkové pohovory s personálnou poradkyňou. Neverejné vypočutie pred poradným orgánom sa zrealizovalo 1. februára 2022. Do tretieho kola výberového procesu, ktoré spočívalo vo verejnom vypočutí, postúpili traja uchádzači. Ich mená v abecednom poradí boli: Jaroslav Gižický, Barbora Morongová a Pavol Pilař. Verejné vypočutie uchádzačov sa uskutočnilo 15. februára 2022 v priestoroch ministerstva kultúry. Verejnosť ho mohla sledovať online alebo sa na ňom mohla zúčastniť osobne a taktiež položiť vlastné otázky jednotlivým uchádzačom.

Kandidáti s vyrovnaným šancami

Po verejnom vypočutí poradný orgán odporučil ministerke kultúry na pozíciu generálneho riaditeľa/generálnej riaditeľky US Lúčnica všetkých troch uchádzačov. Šance Jaroslava Gižického, Barboru Morongovú a Pavla Pilařa boli na túto pozíciu vyrovnané. No najviac hlasov – 6 získal dnes vymenovaný Pavol Pilař. Ministerka kultúry Natália Milanová sa po preštudovaní zápisnice a na základe odporúčaní poradného orgánu rozhodla vymenovať do funkcie generálneho riaditeľa Umeleckého súboru Lúčnica Pavla Pilařa (32).

Kto je Pavol Pilař

Pavol Pilař / US Lúčnica
Pavol Pilař. Zdroj: Ministerstvo kultúry SR

Pavol Pilař (*1989) bol členom tanečného súboru US Lúčnica v rokoch 2008 – 2016. Je absolventom dvoch vysokých škôl (Divadelná fakulta VŠMU a Katedra architektúry SvF STU). Špecializuje sa na kultúrnu infraštruktúru na Slovensku. Pôsobí ako architekt a scénograf, projektový manažér, vysokoškolský pedagóg na katedre architektúry SvF STU i publicista. Vedie workshopy so zameraním humanizáciu a revitalizáciu architektonického prostredia. V rokoch 2014 – 2017 riadil Kultúrne centrum v Stupave a participoval na rekonštrukcii miestnej Synagógy.

Pavol Pilař má skúsenosti s riadením

Má dlhoročné skúsenosti v oblasti projektového a grantového manažmentu i stratégií.

Rovnako má na konte realizáciu viacerých koncertov či početné produkčné a prípravné práce ku kultúrnym a umeleckým projektom. Produkčne riešil napríklad koncert Jany Kirschner, FF Východná v rokoch 2017 a 2018 či podujatie 65 rokov SĽUK. V minulom roku vypracoval návrh tanečných sál Umeleckého súboru Lúčnica a ho aj realizoval. Pavol Pilař zároveň pôsobí aj vo viacerých neziskových projektoch (Iniciatíva Arta, o.z.; Pour Art, o.z. a iné).

Zdroj: TS Ministerstva kultúry SR

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »