Novinky

Tip na výstavu: Dobrodružná BIBIANA so svetom znakov, symbolov a šifier

BIBIANA / kam za kultúrou / na výstavy

Neobyčajné dobrodružstvo vo svete šifier, znakov a symbolov zažijú malí objavitelia i malé objaviteľky vo veku od 6 rokov v Bratislave na výstave Lovci znakov. Tie ponúka Medzinárodný dom umenia pre deti - BIBIANA od mája do septembra 2023.

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti žije od polovice mája až do 3. septembra 2023 svetom znakov, symbolov a šifier v novej interaktívnej výstave Lovci znakov. Zameriava sa na jeden z najvýznamnejších objavov ľudstva – písmo. Výstava mapuje jeho históriu a prezentuje ho ako prostriedok komunikácie, umeleckého stvárnenia. Zobrazuje i jeho miesto vo verejnom priestore. Pestrá expozícia na dvoch poschodiach ponúka množstvo zážitkov a objavovania, vďaka čomu návštevníci môžu zistiť, že písmo je neoddeliteľnou súčasťou ich životov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Quasars Ensemble
Karneval zvierat: Oslávte s deťmi koniec školského roka na rodinnom koncerte v košickej filharmónii

Cieľom výstavy je zábavným spôsobom priblížiť deťom rôzne spôsoby komunikácie medzi ľuďmi. Písmo a jazyk sa dotýkajú širokej škály ľudských činností, ktoré ovplyvňujú vzdelanie, znalosti, odovzdávanie informácií… Jednotlivé exponáty a inštalácie sú vytvorené predovšetkým svetelnými, projekčnými a scénickými technológiami, ktoré pracujú s rôznymi vizuálnymi vnemami. Niektoré vychádzajú z inštalácií použitých na festivaloch svetla. V expozícii sa deti zoznámia s kníhtlačou, ručným písaním a kaligrafiou, komunikáciou pomocou emotikonov, tvorbou písomných fontov, telegrafickou komunikáciou, klinovým písmom, kryptografiou, vizuálnym smogom a pod.

Bibiana prináša dobrodružstvo pre malých pátračov

Na začiatku expozície dostanú návštevníci záložku s runou. Runa je zvolená pre svoj hlbší mystický význam. Význam runy deti odhalia na konci výstavy po vylúštení tajničky. Musia pri tom preskúmať všetkých 14 exponátov, aby získali šifrovací kľúč potrebný k rozlúšteniu záhady. Deti si užijú na výstave množstvo zábavy, ale aj prídu na to, že písmo je nielen súčasťou našej histórie, ale tiež veľké dobrodružstvo.

Návštevníci si musia si poradiť so 14 interaktívnymi exponátmi. Pomocou emotikonátora budú lúštiť názvy filmov a pesničiek len s použitím emoji. Môžu sa dorozumieť s robotom Blablátorom, ktorý svojským spôsobom používa slovenčinu a náhodne generuje slová, či zvíťaziť nad svetelnou šibenicou, ktorá vychádza z princípov jednoduchej detskej hry s písmenami  a slovami. Musia prepísať text bez preklepov na obrovskom písacom stroji, kde vyskáču jednotlivé písmená. Postarať sa o vizuálnu čistotu v meste a uvedomiť si, koľko vizuálneho smogu nás obklopuje.

Interaktívnu videomappingovú projekciu budú ovládať maliarskymi valčekmi či štetcami a pretierať virtuálne fasády domov, aby ich vyčistili od nevhodných reklám. Môžu si vyskúšať kníhtlač s vlastným textom a urobiť si exkurz do minulosti, aby zistili, ako sa kedysi ručne sádzali knihy. Virtuálne spojené telegrafné búdky umožnia, aby si prakticky vyskúšali spojenie dvoch miest pomocou telegrafu, ktoré sú spojené so zvukovou a svetelnou signalizáciou. Alebo môžu vyskúšať stolný futbal, kde sú namiesto hráčov písmenká…

Sprevádzajú ju mnohé aktivity

Výstavu, ktorá je kolektívnym dielom kreatívneho centra DEPO2015 v Plzni, obohatia rôznorodé aktivity. Tie zastrešuje nové oddelenie živej kultúry BIBIANY a poskytne návštevníkom väčší komfort a zážitok z návštevy. Ponúkae plnohodnotné zážitky na výstave prostredníctvom interaktívnych prehliadok s lektorom a špeciálnych tvorivých  ateliérov,  ktoré budú obsahovo zamerané na aktuálnu výstavu, ale rovnako aj činnosť BIBIANY.

— 

TS, Bibiana, www.bibiana.sk

Zdroj: BIBIANA

Redakciu informovala Natália Cehláriková, PR manažér BIBIANA/BIB/BAB

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »