Telesá Slovenskej filharmónie vystúpia na domácich a zahraničných pódiách

Slovenská filharmónia

Telesá Slovenskej filharmónie – Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor a Slovenský komorný orchester sa koncom augusta a začiatkom septembra predstavia na domácich a zahraničných pódiách. Koncerty v ich interpretácii budú znieť v švajčiarskom Murtene, nemeckom Mannheime, poľskom Krakove, Trenčianskych Tepliciach, Stupave, Bojniciach, ale aj v bratislavskej Pradiarni, či v Slovenskom rozhlase.

Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a švajčiarskym dirigentom Christophom-Mathiasom Muellerom odcestujú do mesta Murten, kde Christoph-Mathias Mueller zastáva od roku 2021 post umeleckého riaditeľa letného festivalu Murten Classics vo Švajčiarsku. Pod jeho taktovkou zaznejú koncerty vo štvrtok piatok 25.26. augusta 2022 s dielami Rossiniho, Barbera a Sibelia. Sólistkou dvoch večerov bude jedna z najvýznamnejších predstaviteliek škandinávskeho interpretačného umenia, nórska huslistka Eldbjørg Hemsing. Pod taktovkou šéfdirigenta zaznie v Murtene nedeľný koncert 27. augusta s dielami Liadova, Raffa, Musorgského a Stravinského. Po boku Filharmonikov vystúpi mladý švajčiarsky husľový virtuóz Anatol Toth.

Daniel Raiskin
Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

So svetoznámym tenoristom na festivale Symfónia umenia

Slovenská filharmónia a svetoznámy tenorista José Cura vystúpia spoločne po prvýkrát na jednom pódiu v sobotu 3. septembra 202219.00 h., na Námestí pred Pradiarňou na Páričkovej ulici v Bratislave. Program open-air koncertu je zostavený z najkrajších romantických a veristických árií, duet a inštrumentálnych skladieb operných autorov – Verdiho, Pucciniho a mnohých ďalších. Sólistkami a hostkami večera budú sopranistka Eva Hornyáková a mezzosopranistka Polina Shamayeva. Koncert zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Slovenskej filharmónie Daniela Raiskina. Koncert je súčasťou druhého ročníka multižánrového festivalu Symfónia umenia, ktorý organizuje Mestská časť Bratislava-Ružinov.

Slovenský filharmonický zbor mieri do Mannheimu a otvorí aj sezónu SOSR

Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Jozefom Chabroňom vycestujú do nemeckého univerzitného mesta Mannheim, kde sa naša zborová jednotka predstaví po boku Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz. Koncert zostavený z diel Messiaena, Stravinského, Tallisa, Ligetiho a Skriabina zaznie v Rosengarten Mannheim v naštudovaní britského dirigenta Michaela Francisasobotu 3. septembra.

Slovenský filharmonický zbor so zbormajstrom Adamom Sedlickým vystúpi na prvom abonentom koncerte 94. sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu pod taktovkou Ondreja Lenárda. Na programe zaznie monumentálna Symfónia č. 2 Vzkriesenie Gustava Mahlera. Sólistkami večera budú sopranistka Eva Hornyáková a mezzosopranistka Terézia Kružliaková. Koncert sa uskutoční v piatok 9. septembra 202219.00 h. vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš

Slovenský komorný orchester sa vydáva na turné nielen po slovenských mestách

Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedú koncerty v slovenských mestách a v Poľsku. V piatok 2. septembra Záverečný koncert 76. Hudobného letaTrenčianskych Tepliciach,sobotu 3. septembra koncert v rámci podujatia Hudba v Synagóge v Stupave a v nedeľu 4. septembra uzavrú Hudobné letoBojniciach, v Huňadyho sále na Bojnickom zámku.

Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

sobotu 10. septembra sa Slovenský komorný orchester predstaví na 3. Szymanovského festivale v Krakovskej filharmónii v Poľsku. Program koncertu je zostavený z diel Janáčka, Respighiho, Zeljenku, Bergera, Lutosławského a Bartóka. Koncert sa uskutoční pod záštitou generálneho konzula SR v Krakove Dr. Tomáša Kašaja.

Zdroj: TS Slovenská filharmónia

Foto: J. Lukáš, P. Brenkus

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** aktualizácia 2022-08-22 ***

Aurum Quartet
Hudba Koncerty Literatúra News Odporúčame PR

Jedinečný advent so štyrmi klarinetmi

Sviatky a hudba k sebe patria. Predvianočný čas nie je výnimkou. Na tradície adventných a vianočných koncertov nadväzuje aj v tomto roku jedinečné slovenské klarinetové zoskupenie Aurum Quartet. S úspechom reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, v Portugalsku, v Nemecku či v Českej republike, no nezabúda ani na svojich priaznivcov na Slovensku. Počas decembra na nich pamätá dvojicou vystúpení. Oneskorenou mikulášskou nádielkou bude koncert na […]

Read More
Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Translate »