Svetový deň divadla nielen v Spišskom divadle

Spišské divadlo

Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, sa hrdo hlási k odkazu Svetového dňa divadla, ktorý si už 61 rokov (od roku 1962) každoročne pripomíname 27. marca. Pripomeňme si jeho dejiny.

27. marec je od roku 1961 Svetovým dňom divadla. Zaviedol ho Medzinárodný divadelný inštitút (ITI) so zámerom každoročne osláviť tento obľúbený druh umenia so všetkými jeho špecifikami. Okrem rôznych sprievodných podujatí je súčasťou osláv tohto dňa vždy tiež posolstvo niektorej z významných osobností zo sféry divadelníctva. Ním si pripomíname veľkú silu a krásu, ktoré divadlo má a môže svojmu publiku ponúknuť. Tento rok je autorkou tohto posolstva egyptská herečka Samiha Ayoub.

Článok pokračuje pod inzerciou
Allegretto Žilina 2023

Ako poctu divadlu a divadelným osobnostiam začalo Spišské divadlo v roku 2022 tradíciu podujatia Zlatá labuť, v rámci ktorého udeľuje ceny aktívnym umelcom, ale aj ocenenia Igricov prsteň za celoživotné dielo a prínos k rozvoju Spišského divadla. Profesionálne divadlo je neodmysliteľnou súčasťou Spišskej Novej Vsi už 66 rokov, hoci jeho pôsobenie možno rozdeliť do troch časových úsekov. Za toto obdobie prinieslo návštevníkom už 266 inscenácií pre dospelých aj detských divákov.

Spišské divadlo v minulosti

Hoci ochotnícka divadelná scéna fungovala na Spiši už dlhšie, história profesionálneho divadla sa začala písať v roku 1957, keď v Spišskej Novej Vsi vzniklo Krajové divadlo Spišská Nová Ves. Prvou premiérou bola hra Ivana Stodolu Čaj u pána senátora 16. februára 1957. Divadlo počas nasledujúcich šiestich rokov uviedlo 47 premiér, kým bolo v auguste 1963 administratívne zrušené.

Spišské divadlo
Zdroj: Wikimedia

Do mesta sa profesionálne divadlo vrátilo v roku 1980, tentoraz ako pobočka Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove. V Spišskej Novej Vsi pôsobil súbor pre deti a mládež DJZ. Za 12 rokov existencie ponúkol návštevníkom 54 domácich, zahraničných, starších, aj nových inscenácií. Pobočná scéna uzatvorila svoju kapitolu na konci roka 1991, keď sa umelecký súbor definitívne oddelil od prešovského divadla. Prvého januára 1992 vzniklo Spišské divadlo v podobe, v akej ho poznáme dodnes. Prvou premiérou samostatného divadla bola 18. februára inscenácia hry Bačova žena Ivana Stodolu. Odvtedy za 31 rokov uviedlo divadlo spolu 165 inscenácií, z toho päť v aktuálnej divadelnej sezóne. Do konca sezóny k nim pribudnú ešte tri.

Spišské divadlo organizuje aj vyhľadávaný festival

Spišské divadlo je profesionálne divadlo so stálym hereckým 15-členným súborom činohry a s alternatívnou scénou. V hlavnej sále a v Štúdiu ponúka najmä činohru pre dospelých, no kladie veľký dôraz aj na tvorbu rozprávok pre deti. V roku 2022 malo divadlo v repertoári 34 inscenácií a odohralo 180 divadelných predstavení, ktoré videlo 32-tisíc divákov, z toho takmer polovica navštívila predstavenia pre deti a mládež. Od roku 2009 je Spišské divadlo organizátorom prehliadky komorných inscenácií – festivalu Divadelný Spiš.

Spišské divadlo

A mimochodom, viete, že  tohto roka sa k dátumu 27.3. viaže aj iný pamätný deň? Práve v roku 2023 k dátumu 27. marec pribudla nová iniciatíva, ktorá s divadlom v zásade úzko súvisí. Ide o Deň európskych autoriek a autorov. Jeho cieľom je motivovať mladých ľudí viac sa venovať čítaniu literatúry. Tá môže ponúknuť chvíľkový únik, byť zdrojom mnohých dôležitých či zaujímavých informácií. Sama býva zdrojom inšpirácie a učí nás  zdravo nazerať na svet a život či kriticky prehodnocovať všetko, čo sa nás týka. Okrem toho, rovnako ako divadlom môže byť zdrojom krásy, podporuje našu obrazotvornosť či inak povedané fantáziu. V nasledujúce roky sa bude konať každý posledný pondelok mesiaca marec, ktorý je zasvätený knihám. Mimochodom, tento sviatok oslávite v Univerzitnej knižnici.

Inzercia
Iveta Škripková Feministické divadlo a jeho slovenská cesta.

TS, Spišské divadlo

Zdroj: Spišské divadlo

Redakciu informovala Veronika Fitzeková, hovorkyňa Spišského divadla

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »